• 0

  Biraz ilginç olacak ama Uluslararası Uzay Istasyonu'nda yaşamı kolaylaştırmak için yapay , yerçekimine benzer bir kuvvet oluşturulabilir mi ?

  HATİCE KONYAR 16 Aralık 2016
 • 0
  İstasyonu döndürerek yapılabilir ancak istasyon küçük boyutlarda olursa insanın kafasına etki edenle ayaklarına etki eden kuvvet farkı sağlık problemlerine neden olur. Büyük boyutlarda istasyon yapmanınsa fiziksel zorlukları var, hem de çok maliyetli.
  Ahmet Yılmaz 16 Aralık 2016
 • 0
  Dönme hareketi, büyük istasyonlarda kullanılsa dahi yörünge ve hareket sistemleri için ayrı düzenlemeleri beraberinde getiren bir sistem olacaktır. Sistemin tamamen simetrik olmadığı durumlarda oluşturulan yapay ağırlığın bir bedeli olarak dönen sistemin dönme merkezi değişeceğinden uzun rotalarda değişmeler olabilir. Belki belirli bir kütleden sonra düzenlenmesi kolaylaşan bir hata olabilir tabi bu.
  Vide supra 17 Aralık 2016
 • 0
  Çember şeklinde oluşturulacak bir yaşam alanını, çemberin çevresi doğrultusunda döndürürseniz, çemberin merkezinden dışarı doğru merkezcil ivme oluşacaktır. Bu merkezcil ivme, yaşam alanındaki cisimlerin çemberin merkeze yakın yerlerinden çemberin kenarına doğru itilmesine sebep olur. Bu da yer yüzündeki yer çekimi ivmesinden farksızdır. Neticede çemberin merkezine yakın yüzey tavan, uzak yüzey yer olacaktır.
  Cihan Şenyüz 18 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap