• 0

  Beynimizi aşırı kullanırsak ve eğer uyuyamayacak durumda ise nöronlarımız yanar mı veya başka bir sigorta sistemi var mıdır?

  Ege Can AVCIL 13 Aralık 2016
 • 0
  Fiziksel anlamda beyinde oluşan elektriksel aktivite beyni yakacak mertebede değildir . ( 60 çarpı 10 üzeri -6 ve daha altı seviyeler ) . Uyku , beden için değil , onu yöneten beyin içindir . Eğer gün için beyne çok fazla data ( bilgi ) girmişse ve bu bilgilerin sağlamlaştırma ile uzun süreli hafızaya ( hippokampusa ) yollanması gerekiyor ise ; devam etmek verimli olmaz . Beyninize kısa süreler ( 20 dakika gibi ) verirseniz , datayı işlemek ve o datayı eski bilgilerle ilişkilendirmek ve en önemlisi sağlam nöral yollar kurması için zaman tanımak daha verimli vede mantıklıdır . Beyinin bir '' dur artık bilgi işleyemem '' sigortası yoktur ama bu bilinçli bir beyin için geçerlidir . Bilinçsiz beynimiz için harici etkenler vardır .
 • 0
  Vede beynimizin %100 ' ünü kullanıyoruz fakat bunu eş zamanlı yapamıyor olmak gerçekten üzücü . Aslında bazen beynim yandı , zekadan beynim patlayacak gibi serzenişlerin nedeni birazda buraya dayanmaktadır . Beyin aktif iken yani beta dalgaları yayıyor iken bilgiyi dış dünyadan işitsel yada görsel alıyor isek ; aynı zaman zarfında bu bilgiyi uzun süreli hafızaya atamıyoruz . Uzun süreli olması için '' zaman '' gerekiyor beynimize . Tabi bu zaman görecelidir kişinin beynine ve beyindeki baskın hemisfere göre . Tabi her beynin nöroplastisite seviyesi farklıdır , göz ardı etmemek gerekir . (:
 • 0
  Modafinil gibi uyarıcalarla ya da daha klasik yöntem olan kafein gibi uyarıcılarla beyin normalin üstünde yani aşırı kullanılabiliyor. Bunların etkisi devam ederken zaman geçtikçe performans düşüklüğü yaşanıyor. Sonrasında dikkat dağınıklığı, vücut reflekslerinde yavaşlamalar ortaya çıkıyor. Yani beyin işlevini yitiriyor. Ayrıca bu şekilde kullanıldıktan sonra beyin normalden daha uzun bir uykuya ihtiyaç duyuyor.
  Ahmet Yılmaz 13 Aralık 2016
 • 0
  Bilginin alınıp değerlendirilmesi ve toplanıp sonradan kullanılması için ; o merkezi sinir sisteminin bölgesinin beslenmesi gereklidir . ( Nöroglia , oksijen , glikoz )
  Dışardan alınan ilaçlar uzun vadede sinaps üzerinde etkisini gösterir . ( Dikkat eksikliği ilaçları vb )
  Bazı spesifik ilaçlar nöronların uyarılma eşiklerini düşürür ve sinaptik yorgunluğa sebep olur . Benim tavsiyem beynine etkisini kestiremeyeceğiniz kimyasallar yerine kendinize zaman yaratın böylece daha az yükleniş olursunuz ve beyninize .
 • 0
  O zaman uykumuzu gün içinde beynimizin dinlenmesine yetecek kadar dağıtırsak sağlıklı olur mu? (Uberman uykusu gibi)
  Ege Can AVCIL 14 Aralık 2016
 • 0
  Beynin dinlenmek için derin uykuya ihtiyacı var. Uberman uykusu nasıl olduğunu bilmiyorum ancak uygulayacağınız yöntemdeki sürenin derin uykuya dalabileceğiniz bir uzunlukta olmasına dikkat edin. Yalnız sağlık açısından mükemmel uyku herhangi bir dış etken olmadan beynin kendi kendisine uyanmasıdır . O yüzden sağlıklı bir uyku için mümkün olduğunca karanlık ve sessiz bir ortamda kendi kendinize uyanıncaya kadar deliksiz uyumalısınız. Hatta beyinsel olmayan iç uyarıcalarla da uyanmamak için yatmadan önce tuvalete gitmelisiniz.
  Ahmet Yılmaz 14 Aralık 2016
 • 0
  Verimli ve sağlıklı olur , kesinlikle .
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap