• 0

  ben bunu nasıl yapabilirim ?

  emre bozz 23 Ocak 2011
 • 0
  aynaların yönünü değiştirebilirsin yada ayırma aynasının nbir benzerini kullanabilirsin...
  porofsercan porofser 06 Mayıs 2011
 • 0
  Projeksiyondan gelen görüntüyü aynaya verirsen, projeksiyonun ışık çıkan noktasına çıplak gözle baktığındaki görüntü oluşur. Optik kurallar gereği gerçek görüntü perdeye düşürülebildiğinden aynada sanallaşan gerçek görüntü tekrar perdede oluşmayabilir... Bu gerçek görüntüden kasıt gerçek bir cisimden yansıyan ışın düzenini temsil etmektedir, projektörde oluşturulan görüntünün gerçek olması manasını taşımaz.
  Böyle birşeyi üç boyutlu görüntü elde etmek için düşünüyorsan bu o kadar basit birşey değil. Yani sadece iki görüntünün üst üste gelmesinden ibaret değildir. Üç boyutlu görüntüler sağ ve sol gözün gördüğü iki farklı açıdan iki kamerayla eşzamanlı çekilir. İki görüntününde polarizasyonu değiştirilir ve üst üste bindirilir. Bir optik sistem yardımı ile (gözlük) bu polarizasyonlar tekrar eski haline getirilerek iki farklı açıdan çekilmiş iki görüntünün aynı anda iki göze ulaşması sağlanır. Gerisi beyninizin otomatik olarak yaptığı iştir. Yani üç boyutlu bir görüntü ; o görüntüye sağ gözün bulunduğu konumdan bakılmasının kopyası ve aynı görüntüye sol gözün bulunduğu konumdan bakılmasının kopyasının ayrı ayrı sağ ve sol gözlere ulaştırılmasından ibarettir.
  Burak Kayadelen 05 Ağustos 2011
 • 0
  yorumlar için tşkler ama istedigim cevaplar bunlar degil :) zaten elimdeki göruntuler 3d ( kırmızı mavi gözlük ile izlenilen ) ben bunu polrize olarak kulanmak istiyorm yani yukarıda görmuş oldugunuz sistemi kurup önlerine linear lens takıp görüntüyü üstüste bindirp sistemi kurmak amacım. bunu çift projeksiyonlada yapabilirim ama boyle bir yontemi başabilirmiyim amaç bu ;)
  emre bozz 06 Ağustos 2011
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

4.656 soru

27.500 cevap

30.196 kullanıcı

Giriş Yap