• +1

  OLASILIK DIYE BIR SEY VAR MI?

  qwerty xd 05 Aralık 2016
 • +1
  Olasılık gercekten var mı?Bir madeni parayı havaya attığımızda yazı ya da tura gelmesi olasiligi 1/2 midir?Madeni parayı havaya atarkenki kuvvetimizi,yer çekimini kisacasi madeni paraya etki eden tüm kuvvetleri ve olaylari bilsek bu olasilik olmaktan cikip bizi kesin bir sonuca goturmez mi?
  qwerty xd 05 Aralık 2016
 • -1
  Tüm parametreleri bilme olasılığın , tüm olasılıkların sonuçlarını önceden tahmin edebilme olasılığından daha azdır .
 • +2
  Bu bahsettiğin yaptığın deneyin durumuna göre değişir. Milyonlarca etkenden bahsediyoruz. Senin dediğinin uygulamak için bir stabil ortam gerekiyor. Bir parayı durmadan yazı atabilirsin ama doğru doğrultuda doğru şartlarda hesaplanırsa neden olmasın. Tam hatırlamıyorum ama bununla ilgili bir deney vardı.
  Ömer Dinç 06 Aralık 2016
 • 0
  Evet, olasılık diye bir şey gerçekten var. Olasılık determinizmin bir çeşit yorumudur. Bu yorumu yapamadığımız zamanlarda ortaya çıkan sonuçları genellikle şans, rastlantı veya tesadüf olarak adlandırıyoruz.

  Madeni para olayına dönecek olursam, tüm değişkenleri belirlediğin zaman havaya attığın madeni paranın hangi yüzünün yukarıya gelecek olduğunu bilmen olasılıktan çıkar. Peki tüm değişkenleri bilebilir misin ? O başka bir mevzu. Bu arada madeni paranın yazı/tura gelme olasılığı tam küsürata indiğin zaman 1/2 değildir ancak sonucu yuvarlayarak 1/2'ye indirgiyoruz.

  Son olarak eklemek istediğim şey şu. "Peki olasılık neden var ?" diye sorarsan birden fazla sonucu olacak bir durumda tüm değişkenleri kontrol edemediğimiz için var. İstediğimiz bir sonuca ulaşabilmek için neler yapmamız ve neler yapmamamız gerektiğini bilmek için olasılığı geliştirdik.

  Bu bağlantıdaki yazıya göz atmanda fayda var:
  http://proletarya.blogspot.com.tr/2010/12/olaslk-ve-determinizm-uzerine.html
  Fatih Boyalı 07 Aralık 2016
 • 0
  olasılık diye bir şey yoktur....olacak olan olur....çok tuhaf değil mi :) çok şahane soru tebrik ederim.
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap