• +4

  Ülkemizde ki şu lanet "EĞİTİM" hakkında ?

  PYSKOPHAT 12 Kasım 2016
 • +1
  Hocama soru sorduğumda bu sorular bilim ile ilgi olsun ya da evren.
  sağolsun cevaplıyor fakat diyor ki "bunlar lisede işine yaramaz" işte bu söz beni çok üzüyor istiyorumki bilim "eğitim"de işe yarasın. siz ne düşünüyorsunuz sizce ülkemizde bilim e daha fazla önem verilsin diye ne yapılmalı ?
  PYSKOPHAT 12 Kasım 2016
 • +2
  eğitim sisteminin sorulara dayalı olmasının sebebi günlük hayattaki problemleri daha farklı bakış açılarıyla değişik yöntemlerle çözmenizi sağlayabilmektir... şimdi 2-3 formül ezberleyip bir kaç işlemi yapamıyorsanız eğitim sistemi kötü diye zırlamayın... üniversitede kaç dereceli integrallerle algoritmalarla uğraşmadan bu kadar net konuşmamalısınız... Zira etkin bir sistem kurabilmenin yegane temeli bu sistemi oluşturan terimleri hayatın bir parçası haline getirebilmektir... Rasyonel ve mantıklı düşünebilmeniz size sorulan soruların mantık kapsamına bağlıdır... Ha ben ezbere de karşıyım... Eiğitim sistemi tam olarak bunu amaçlamıyor ama sistem de bu yönde yozlaşıyor... Bu da inkar edilemez bir gerçek...
  Doğukan Şimşek 12 Kasım 2016
 • +1
  Doğukan Şimşek kastın bana ise ben lise 4 gitmiyorum daha lise 1 deyim benim eğitim hakkındaki sorunum formül ezberlemek falan değil yukarıda dile getirmişim.
  PYSKOPHAT 12 Kasım 2016
 • +1
  İşte o sorduğun soruları tam olarak anlayabilmek için lisede sana anlatılan konuları anlayarak dinlemelisin... Ezberlememelisin... Çok alakasız gibi görünse de fizikte her şey birbiriyle bağlantılıdır... Hemen her şeyi tam anlamıyla bir anda öğrenemezsiniz... Sağlam bir temel şart... Bu da lisede atılıyor...
  Doğukan Şimşek 12 Kasım 2016
 • 0
  +DoğukanŞimşek Teşekkürler :)
  PYSKOPHAT 12 Kasım 2016
 • +1
  Moralinizi bozmak istemem ama, staj için birimimize gelen gerek liseli gerek ise üniversiteli çocuklara bakıyorum.
  Bomboşlar... Bu çocukların hatası değil, onları ezberle evrak almaya yönelten sistemin hatası.
  Eğer Türkiye'de bir kariyer yapacaksanız, ezberleyin geçin gidin.
  Ama eğer yurt dışını düşünüyorsanız, anlamaya çalışmalısınız. Ezber günü kurtarır sadece...

  Bilime daha fazla önem verilmesi için, önce işe siz başlayacaksınız. bilime siz değer verip ve saygı göstereceksiniz. Bu sitede gördüğüm kadarıyla (son bir kaç gündür çıkan bir kaç kişi hariç) herkes bu saygıyı gösteriyor.
  Yine gördüğüm kadarıyla, ülkenin elit denebilinecek zekaları (lise ve üniversite dönemindeki) bu sitede var ve bazen şaşırtıcı derecede güzel ve önemli yaklaşımlarda ortaya koyuyorlar.

  Ama ne yazık ki burası ülkeyi veya çoğunluğu temsil etmiyor. Yine de buradan bir sonuç çıkıyor; çocuklarımıza tartışma ve görüşlerini ifade etme şansı verdiğimizde, sorularını ne kadar absurd olursa olsun, saygıyla ve ciddiyetle ele aldığımızda, çok iyiler...
  Potansiyel var... Toplumumuz bu potansiyeli kullanamıyor diye, hevesinizin kırılmasına izin vermeyin. Sürüdeki "sarı ya da mor inek" olmaktan çekinmeyin. Zaten çoğunuz, toplumun size çizdiği yolda değil, kendi seçtiğinizde ilerliyorsunuz.

  Bu şekilde eğitim sistemimizin en azından bu aşırı bilgi yığma yapısından, işinize yarayacak olanları seçip, onları anlayabilirsiniz. İşinize yaramayacak olanları ezberleyin, gitsin... Ama zevk aldıklarınızı, merak ettiklerinizi anlayarak öğrenmeye çalışın.

 • +1
  Eğitim hakkında katılmıyorum ama '' öğretim '' hakkında epey sorunları var ülkenin . Hata bu global bir sorun . Değişiklik gerek öğretim konusunda . İnsan beyni hakkında 20 . yy da bildiğimizden daha çok şey biliyoruz bu yüzden beynin nasıl öğrendiğine ve nasıl kaydettiğine yönelik tasarımlar elbet değerlendirilecektir . Ben yaklaşık 4 sene önce başarısızlıklarıma '' bahane '' üretmenin bir işe yaramadığını anladım .
  Gençler dünya bombok , kime şikayet edersen et gerçek bu . Yapmanız gereken ; bu bokluktan stem etmek değil bu bokluğa rağmen mükemmellikler yaratmaktır .
 • +1
  Eğitim geçmişte ki kültürün geleceğe ne kadar ve nasıl yansıdığı ile ilgili geleneksel bir durumdur. Farklılıkları bu yüzden içermektedir. Her milletin eğitiminde ki fark ve kendine göre tabirini oluşturan fark burada gizlidir. Kendi görüşüm tabi bunlar. :) Bilimsel düşünceyle bir toplum oluşturmak onu bilimsel düşünen bir toplum yapmaz. Bu iç güdü ve merak ile ilgili bir durumdur. Ancak Merak ve hislere dayandırılan, sorugucu bir toplum oluşturmak isterseniz işte o zaman bilimsel bir düşünceye kavuşmuş olan bir toplum oluşturabilme şansınız olabilir. Umarım düşündüklerimi aktarabilmişimdir. İmla konusunda eksiklerim çok var bazen konu bütünlüğümde bozulabiliyor. Mazur görünüz eksiğimi en kısa zaman da da gidermek istiyorum ancak zamanımı bir türlü ayıramıyorum. Sevgilerle...
  Kabuto 13 Kasım 2016
 • 0
  Cevap veren herkese teşekkürler :)
  PYSKOPHAT 13 Kasım 2016
 • 0
  Harika cevaplar. :')
  #science! 13 Kasım 2016
 • 0
  Biz çocuklara ezber yapmayı öğretiyoruz, kim en iyi ezberlerse o iyi puan alıyor. Aslında öğretilmesi gereken çocuğun problem çözmeyi, meraklanmayı vs öğrenmesi. Bizim sistemimiz şuan okullarda tamamen yanlış. Biz hala klasik öğretim yapiyoruz; Norveç mesela artık dersleri bile kaldırdı. Çocuklar grup halinde proje tabanlı araştırmalar yapıyor; öğretmen se buna danışmanlık ve yol gösterici halinde. Böylece araştırmacı, merak eden 21. Yy a ait çocuklar yetistrlmeli
  Ahmet Ayaz 12 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap