• 0

  Mozart'ın müziklerinin beyin gelişiminde farklı bir rolü var mıdır?

  Ezgi 02 Kasım 2016
 • 0
  Yoktur ama klasik müzik diğer müzik türlerine göre daha rahatlatıcıdır . Yani beynin çok fazla tempoyu vs ayarlaması ve senkronize etmesi gerekmez .
 • 0
  Yani beyin gelişiminden kastınız genel zeka ise yoktur ama zeka türlerinden herhangi biride rolü var mıdır derseniz , evet vardır .
 • 0
  https://www.facebook.com/evrimagaci/posts/992364514154957 Şu makaleye de bakabilirsiniz . @ezgi .
 • 0
  Klasik müzik genel olarak daha rahatlatıcı mıdır bilemem ama diğer müzik türlerine göre çok daha karışıktır. Aynı anda onlarca enstrüman ve her birinin farklı melodi ve ritme sahip olması dinleyen bir kulak için ve aynı zamanda beyin için daha zordur. Yani klasik müziğe beynin eşlik etmesi diğer türlere göre daha zor olabilir bunların bilimsel araştırmaları vardır elbette. Kişisel genellemeleri doğru göstermek uygun olmayacaktır. Kesin olan 1993 yılında yapılan deney sonuçlarının etkilediği yönünde ama mozart değil, klasik müziğin.
  Vide supra 03 Kasım 2016
 • 0
  Ben mozart dinlediğim zaman rahat çalışıyorum. Ama gitar da dinlediğim zaman çok iyi odaklanıyorum.
  Onur 03 Kasım 2016
 • 0
  Bu konuda okuduğum bir varsayıma göre; beyin yaptığı fiziksel ve zihinsel temrinlere göre sinir yolları geliştrimekteymiş. Böylece gereksiz olanları da budayarak enerjiden ve malzemeden tasarruf sağlarken, tepki hızınıda artırıyormuş.
  Klasik müzik, özellikle Barok , Klasik ve Romatik dönemde bestecilerin müzikleri daha matematiksel bir örgüne sahip olduğu iddia ediliyor. Buna göre, beyin bu müziği algılamak ve tanımlamak için yeni sinir yolları geliştrirken, aynı zamanda düşünce şeklimizi de etkiliyor.

  Eğer öyle ise, beynin geliştirdiği bu yeni sinir yolları ile farklı düşünmesi ve algılaması muhtemel.
  Sorunuzun yanıtı belki bu durumla ilgili olabilir.
 • +1
  Bence mozart rahatlatıyor ve zekayı geliştiriyor. Mesela ben mozart dinlerken rahatlıyorum. Bir müzikçinin beyni nasıl ki çok zeki ve dahi ise bunun cevabı ve sonucuda evet geliştiriyordur .
  Furkan aşı 05 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap