• +1

  Hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi intihar eğilimi var mıdır?

  Can Yılmaz 02 Kasım 2016
 • 0
  Ben sineklerin ışığa çarpıp intihar ettiğini çok gördüm ama bunun psikolojik ve ya bilimsel açıklaması var mı bilmiyorum.
  ahmet kaan 02 Kasım 2016
 • 0
  hani bende sinek değil de filin kendi hortumuna bastığını duydum. tabi intihara meyillilik açısından mı yoksa başka bir şeyden mi diye bir bilinmezlik olduğundan bende merak konusu oluştu . bilimsel açıklaması var mı acaba ?
  Can Yılmaz 02 Kasım 2016
 • 0
  Evrim ağacının bunun ile ilgili bir makalesi vardı , ama okumamıştım .
 • 0
  İrade insanlara özgüdür. Hayvanlar içgüdüsel hareket ederler. İntihar da bir irade eylemi olduğunu düşünürsek böyle bir eğilim ancak içgüdüleriyle açıklanır. (bence)
  junoli 03 Kasım 2016
 • 0
  Evet vardır kuşlarda bir tür eşi ölünce intihar ediyor
  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
 • +2
  Günümüzde çok tartışılan ve sorgulanan bir konu bu. Tehlike altındaki hayvanlarda sık görülmektedir. Örneğin,
  --- Bir avcı tarafından avlanmaya çalışan geyiklerin yakalanıp öldürülmek yerine uçuruma doğru koşup intihar ettiği sıkça görülür.
  --- Yunuslar da denizdeki gemilerle bir çeşit yarış yaparlarmış. Yarışı kaybedince de kendilerini kıyıya vurup intihar ederlermiş.
  --- Sahibi ölen ya da sahibi tarafından terk edilen köpeklerin de durumu kabullenememekten dolayı kendilerini kasıtlı bir şekilde öldürdükleri görülmektedir.
  Ayrıca hayvan intiharlarının bir başka önemli nedeni de doğal ortamlarından ayırıldıkları için yeni ortama alışamamaktır. Bundan dolayı ayı, aslan, sıçan, yunus... gibi hayvanların hem yavrularına hem de kendilerine zarar verdikleri, bunun sonucunda da toplu intiharların ortaya çıktığı bilinmektedir.
  Genel olarak bu durumlar doğal bir duygu olarak görülüyor.
  Uzmanlar insanın kendi ölümünün farkında olan tek canlı olduğunu belirtiyor. İntihar ise kişinin kendi ölümünü istemesidir. Ama öleceğiniz bilgisine sahip olmadan böyle bir şeyi yapmanız da mümkün değildir. Bu nedenle intihar sadece insana özgü bir davranıştır.
 • 0
  Akıl=İrade hayvanlarda ise akıl yoktur +AhmetKaan ında dediği gibi intihar iradeyle yapılır bu durumda hayvanlarda irade olmadığı için bu eylem görülmez fakat içgüdüleriyle olabilir ki oda nadir rastlanır.
  PYSKOPHAT 04 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap