• 0

  Evrende Tanrının Nedeni

  Hüseyin Savaş 10 Eylül 2014
 • 0
  sizce tanrı olmasaydı şu an fizik tartışıyor olurmuyduk? fizik yaparak bana göre olmayan bir şey icat edilmiyor veya hiç olmayan bir teorem bulunmuyor tam tersi tanrının verdiği aklı işleterek tanrının yaratmış olduğu evrenin ipuçları çözülüyor.(Unutulmamalı ki Amerikayı bulan adam olmayan bir şeyi icat etmedi sadece var olan bir şeyi keşfetti.)
  alican sevim 19 Eylül 2014
 • 0
  Var olmasının nedeni veya kaynağı olmayan ezeli bir varlığın olması gerekiyor. Evrenin ezeli olmadığı anlaşıldığına göre ezeli varlık adayı için tanrı dışında mantıklı bir seçenek kalmıyor.
  muzaffer borazan 10 Eylül 2014
 • 0
  Tanrı bilinecek ya da bilinmeyecek bir kuvvet değildir bence. Hayatın içinde hissetmek gerekir. Hepimiz tanrının birer parçasıyız. Var olduğuna dair bir ispat yok; ki bu da böyle bir varlığın ne varlığını ne de yokluğundan söz etmemize olanak sağlar. Hayatın içinde hissediyorsan anlarsın. Enel hak bir nevi.
  mustafa talas 11 Eylül 2014
 • 0
  Evrendeki tüm şeylerin bir yaratıcısı vardır.Yoksa evren kendi kendiliğinden meydana gelemez.Zaten evrendeki bulunan her şeyin nasıl var olduğunu,yani nasıl yaratıldığını düşünürsek bir Tanrı'nın olduğunu ve Tanrı'nın yarattığını anlarız.
  Mr.Physics 11 Eylül 2014
 • 0
  MORGAN FREEMAN İLE EVRENİN SIRLARI Bir Yaratıcı Var mı ?

  http://www.youtube.com/watch?v=2yX361CHOTc
  Burtay Mutlu 16 Eylül 2014
 • 0
  evrende her şeyin bir yaratıcısı vardır bilim sadece tanrının yarattığını keşfetmektir yoksa hiçbir bilim yoktan bişey var emiyor olmayan bişeyi ortaua çıkarmıyor
  physicist physics 11 Ekim 2014
 • 0
  Enerji yoktan var edilemez ve yok edilemezdir. Bir enerji sadece diğer enerji türlerni dönüşebilir. Evrenin oluşabilmesi için gerekli olan entalpinin oluşabilmesi için bir yaratıcıya ihtiyaç vardır. Fakat yaratıcının varlığı ilk cümleme ters düştüğü için kesin olarak yaratıcı vardır ya da yoktur diye bir şey söyleyemem. (Kişisel görüş)
  Atakan Dönmez 11 Ekim 2014
 • 0
  Allah Tanrı'nın belası versin
  Hasan Kemal Erkarac 11 Ekim 2014
 • 0
  Allah'ın varlığını ispatlayan sayısız delil vardır. Bunlardan bazılarına bakalım.

  1. Yapılan bir şey varsa, o zaman mutlaka yapan biri olması lazım. (sebep-sonuç) En basit yemeği bile birinin yaptığından zerre kadar şüphe etmeyen bizler, etrafımızda gördüğümüz odun yığınlarının bize buyurun der gibi sunduğu meyveleri neyle açıklayabiliriz? Bu meyvelerin tam da bizim damak tadımıza uygun düşmesi bizi bilen biri tarafından ancak yapılabileceği hiç mi aklımıza gelmez? Ya hoşumuza giden renkleri ve kokuları? Bunların hepsinin kör tesadüfün eseri olduğunu iddia etmek ne kadar objektif bir yaklaşımdır acaba?

  2. Bir ilaç düşünelim. Bu ilacın nasıl yapıldığını sorduğumuzda şöyle bir açıklama yapılsa:
  Bu ilacın yapılması için gereken tüm malzemeler birer kavanozda bulunuyordu. O kavanozun yanında da bu ilacın nasıl yapılması gerektiği ve hangi maddeden ne kadar alınması gerektiği bir bir yazılı olan bir defter vardı. Sonra bir rüzgar veya sert bir deprem sonucunda bu kavanozlar düşüp kırıldı. Sonra her kavanozun içinde bulunan maddeden bu ilacın yapılması için gereken miktarlar bir araya gelerek birbirine karıştı. Sonra belli bir süre geçtikten sonra (ama bunlar öyle hemen olmadı, çok uzun bir süre sonra hepsi gerçekleşti) bu ilaç ortaya çıktı. Evet, doğa afetlerin sonucunda ve defterdeki bilgiler sayesinde oldu hepsi. Nasıl yani? Her şey o defterde kayıtlı ya, ondan. Bu açıklama bizi tatmin eder mi? Bu açıklamanın sonucunda açıklayana diyeceğimiz ne olur? ''Benim alnımda aptal, gerize kalı mı yazıyor?'' demez miyiz?

  İşte etrafımızda gördüğümüz meyveler, sebzeler. Bunlar ilk nasıl ortaya çıktı? Nasıl yapılıyor? Canlıların vücutlarında bulunan elementlerin hassas dengelerle toplanıp bir araya gelmesini nasıl açıklarız? Vücudumuza lazım olan bir maddenin eksikliğinde doktora gidiyoruz, rahatsızlanıyoruz. Şimdi bunlar ilk nasıl toplandı? Kör tesadüflerle açıklanabilir mi bunlar? Affedersiniz ama bizim alnımızda aptal mı yazılıyor ki, bunların tesadüflerle ortaya çıktığını kabul edelim? ''Ama DNAlarımızda zaten tüm bilgiler var'' demek ne kadar tatmin edici? Örnekte verilen defter kadar olsa gerek!

  3. Etrafımıza bir bakalım. Atmosfer, atmosferdeki gazların dengesi. Güneş. Güneşin ışığı. Yeryüzünün güneşteki uzaklığı, güneş etrafında dönme hızı, kendi etrafındaki dönme hızı, kendi dönme ekseninin yeryüzü orbiti-güneş düzeyi arasındaki açısı (the angle of rotational axis of the Earth), ayın kütlesi, bizden uzaklığı ve yeryüzü etrafındaki dönme hızı, bitkilerin güneş ışığına olan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlarının tamı tamına karşılandığı, bizim bitkilere olan ihtiyacımız, yerçekim kuvveti, vb. vb... Bunların HEPSİ (listeyi daha da uzatabilirsiniz) birbirine bağlı çok hassas dengelerdir. Bunların herhangi birinde zerre kadar bir değişikliğin sonucu bizim sonumuz olur. Bunca hassas dengeyi birbiri içine sokan, ve bir şeyin başka bir şeyi bozmadığı akıllara durgunluk veren hassas ölçülerin kendi kendine ortaya çıkmasını iddia etmek ne kadar saçmadır? Bunların hepsini bilip yapan birinin varlığı net olarak anlaşılmıyor mu? Biri var ki, bunların hepsini yapıyor. Yoksa bunca olayı tesadüflerle açıklamak saçmalıktır. Kimse bu saçmalığa inanmamızı beklemesin...

  4. ...
  ...
  Sadi Bilir 11 Ekim 2014
 • 0
  Allah'ın varlığını bulmak hiç de zor değil(Bu yüzden ateistlere acıyorum.).Zaten belirli kanunlar(her ne kadar olasılık ile açıklasalar ya da bir kurala göre sınıflandırsalar bile big bang tesadüf demeleri buna engeldir.)olması ve bunların yasalar,teoriler,formüller ile açıklanabilmesi,bilimlerin olması büyük bir düzene işaret eder ki o da Allah'a işaret eder!
  Sıfır Zero 17 Aralık 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap