• 0

  Kara deliğe düşersek, kara deliğe düşerken gecen zaman ile dünyada geçen zaman nekadar olur? Görelelik kanunu nekadar geçerli olur? Tabi bunu gozlemleyebildigimizi farz edersek?

  Murat Cetinkaya 28 Eylül 2016
 • 0
  Aslında burada da bu soru '' gözlemciye ' bağlı . Mesela karadeliğin yakınında 2 saat geçirdiğini algılayan X ' e göre gerçekten 2 saat geçmiştir ama aynı uzay-zaman bükülmesinin daha uç noktasında bulunan Y bunu 30 sene tarzı bir zaman dilimi olarak algılayabilir . Haraket görecelidir , bu yüzden de uzay-zaman bükülmeleri '' gözlemciye '' göre değişken oluyor diye biliyorum .
 • 0
  Teşekkürler yorum icin. Ama benim merak ettiğim kara deliğin merkezine doğru düştüğün de gerçekleşen zaman ile gozlemcinin zamanı.
  Murat Cetinkaya 28 Eylül 2016
 • 0
  Öncelikle konu hakkındaki bilgimizin çoğunun bilimsel temellere dayansada varsayımlara dayandığını, deneye ve gözleme tabii tutlamadığını öngörmek gerekiyor.
  Güvenilir bilimcilerin varsayımlarını en azından doğruya en yakın olarak kabul ederek varsayımlarda bulunuyoruz.
  Bunlara dayanarak varsayımsal olarak, http://evreneyenibirbakis.blogspot.com.tr/2016/02/karadelikler-ve-islevleri.html sayfasında bir açıklama getirmeye çalıştım.

  Özet olarak: Düşen cisim hızlanır 3 boyutunu kaybedip 2 boyutlu olana kadar zaman yavaşlar. 2 boyutlu olduğunda ışık hızına ulaşmış olur (*) ve zaman durur. 2 boyutlu iken bilgisi karadelik dokusuna dahil olur, ardından gelişen süreç ile tek boyutlu olur. Ardından boyutsuzluğa doğru yönelir.
  (*) Hiç bir kütlenin ışık hızını geçemeyeceği kuralı burada bozulmamaktadır. Nesnenin hızlanırken artan ekstra basınç ile uzamsal boyutlarıda değişmektedir. Ayrıca zaman dalgaları da karadeliğe girince değişime uğruyor.
  Bu süreç boyunca zamanın değişimi geometrik bir oranda değişir. Y
 • +1
  '' ışık hızına ulaşmış olur (*) ve zaman durur. '' Ben 21. yüzyılda buna inanmıyorum ve bilmiyorum . Aptalmışım gibi gözükecek ama zaman denilen olgunun temelinde evrenin dokusunun bir parmağı var . Hız ve Tekillikler etki eden parametreler arasında ama ben eınsteın'ın en sağlam postulatına saygısızlık etmeden bunu reddediyorum . Işık hızına ulaşınca zamanın duracak olması önermesi aslında diğer bir önerme ile kendi ile çelişiyor ; eğer kütleli cisimler ( bilinç ) ışık hızına ulaşamıyorsa ; o zaman ışık hızına ulaşınca zamanın durduğundan nasıl emin olacağız ? Bir astronotu ışıktan hızlı bir itki sistemi ile kara deliğin tekilliğinin yanından teğet geçecek bir şekilde geçirsek bile zamanın durduğundan emin olabilir miydik ? Bence hayır . Zamanı etkileyen vede zamanın fazlar arası geçişte bir minimum sınır oluşturduğu bir mekanizma olmalı .
 • 0
  İçimden bir his nedense '' shibumi küfür gibi bir yorum atıp tüm gerçekliğimi darmadağın edecek '' diyor diğer kısım yapmaz ya diyor . hhaha (:
 • 0
  @nobody Öncelikle "zaman denilen olgudaki temelinde evren parmağı olması", paylaştığım ve iddia ettiğim bir olgu. Eğer aptal gibi gözüküyorsanız, bunu da paylaşıyorum. :-)

  Karadelik içindeki nesne, kütleli iken ışık hızına ulaşmıyor. Nesne 3 uzamsal boyutundan bir tanesini, (hareket yönündekini) kaybediyor. Daha doğrusu bu boyut öylesine baskılanıyor ki, bu boyutu açık tutan tüm enerji, diğer boyutlara dağılıyor. Onların titreşimleri güçleniyor.Bu hıza 2 boyutlu iken ulaşıyor. Çünkü bildiğimiz anlamda bir kütlesi kalmıyor.

  2 boyutlu olanları Bizler "dalga" olarak tanımlıyoruz. (Fotonun tek boyutlu olduğunu düşünüyorum ama sağlam kaynakların önemli bir kısmı onu iki boyutlu olarak tanımlıyor) .

  Işık hızına ulaşınca zamanın durması (benim açımdan) zamanı tanımlayan dalga ile aynı hızda olmak anlamına geliyor. Yani bir bakıma o dalga tarafından taşınan (sörfçü gibi) bir duruma ulaşmış olmak.
  (Bana göre, Eğer zamanı kütleyi geçen dalgaların sayısına göre tanımlıyorsak, o dalgalardan biri ile taşındığınızda "zaman" ın durumu ne olur? Artık geçen dalgaların tanımı kalmaz.Bildiğimiz tek bir dalga kalır. Varsayımıma bakarken, zamanı (EGD) dalgaların arasındaki aralıkların sayımı olarak tanımladığımı gözönüne alınız.)

  Bu dalgalar, karadeliğe yaklaştığı zaman, bulundukları sıradan koparlar ve karadelik içine doğru yollarına devam ederler. Olağan sırasından kopan bu dalga için, artık evrendeki zaman değerleri ve koşulları geçerli olamaz.

  Karadelikleri evrenin düşük basınç alanı bölgeleri olarak ele alıyorum. (Oluşturdukları kütle çekim kuvvetini de evrenin dokusunun bu ortamdaki basıncından...)
  Örnekleme olarak, denizdeki girdaba yaklaşan dalga sıralarını düşünebilirsiniz. Dalganın yapısı, girdaba girdiği zaman frekansı da, hızı da (daha önceki durumlarına göre) değişir. Ayrıca taşıdığı enerji, birim başına yoğunlaşır. Bununda aynı ortamdaki nesneler üzerinde etkisi olur.
  (Başka bir örnekleme; deniz dibine bir delik açsak ve su buradan gitmeye başlasa ama dönen bir girdap olmasa, yakınındaki bir sandalı bu bölgenin içine iten nedir? )

  Karadeliği teğet geçen nesne için zaman yavaşlamasına gelince, bence karadeliklere yaklaştıkça enerji yoğunluğu arttığı için, (EGD) dalgalarının genliği ve hızı değişiyor. Sonuçta zaman hızı değişiyor.
  Bir de bu ortamdan "hızlı" geçen bir nesne için zaman daha da yavaşladığı için (aynı ortamdaki duran nesneye göre), bu nesne için zaman çok daha yavaşlamış olur. Hatta olağan uzayda aynı hızda olsaydı uğrayacağı zaman genleşmesinden daha fazla bir genleşmeye maruz kalırdı bence.

  Zaman durur muydu? (Karadelik yakınında hızla geçerken) Hayır iç gözlemci için durmazdı ama çok yavaşlardı, bence.

  Sonuç; ışık hızına kütlesiz nesneler ulaşabildiğine göre, ışık hızına ulaşan kütlenin de bunu kaybetmesi lazım. Yani en azından 2 veya tek boyutlu olması lazım. Karadelikler bunun için uygun bir ortamda oluşturuyor çünkü 3 boyutlu kütlenin bilgisini de, yüzey alanına 2 boyutlu olarak kaydediyor. (Hawking'e göre)

  Gelen son yorumunuza gelince: Sizin gerçekliğiniz güçlü bir mantığa sahip... :-)
 • 0
  Evet kara deliğe düşerken zaman dünyadaki birisine göre senin için gittikçe yavaşlamaya başlayacak kara deliğe yaklaştıkça artan kütle çekiminin etkisiyle zaman durma noktasına kadar gelecek. yani senin için 1 saat geçmişken dünyadaki için binlerce yıl geçmiş olacak. Işık hızına ulaştığında ise artık senden ortada kalan şey sadece enerji olacak. Burada zamanı yavaşlatan şey kütle çekimidir. Yani zamanın yavaşlamasını görmek için dünyaya da bakabiliriz. Artık çok hassas atomik saatler sayesinde dünya yüzeyinde 1 metreye kadar hassaslıkta zamanın yavaşlaması gözlemlenebiliyor.
  Mehmet Ali 28 Eylül 2016
 • +1
  @Alliance33, aslında konu tam da sizin görüşlerinizi değerlendirmeniz için uygun bir başlık oldu bu arada :-)

  Bence, nesnenin kendi etrafında dönmesi pek mümkün olmaz. Çünkü rotasyona sebeb olan momentumum uygulacağı kuvvet, nesnein gidiş yönündeki çekim kuvvetinden çok zayıf kalır gibi geliyor. Bu sündürerek çekiştirdiğiniz bir balonu, çektiğiniz yönde kendi etrafında döndürmeye çalışmaya benziyor. Yani imkansız gibi bir şey... Hareket yönüne dik olan uzamsal boyutlarında bir rotasyon yapabilir. Ama bu hareketin çok önemli olmadığını düşünüyorum.

  Cisimin ışık hızına yakın bir hızda dönmesi ayrı bir konu. Açıkçası bu tür bir hareket sonucu, iç gözlemci için nasıl bir zaman algısı olur bilemiyorum. Rotasyonel hareket üzerindeki bilgim çok dar.
 • +1
  @Alliance33, aslında konu tam da sizin görüşlerinizi değerlendirmeniz için uygun bir başlık oldu bu arada :-)

  Bence, nesnenin kendi etrafında dönmesi pek mümkün olmaz. Çünkü rotasyona sebeb olan momentumum uygulacağı kuvvet, nesnenin gidiş yönündeki çekim kuvvetinden çok zayıf kalır gibi geliyor. Bu sündürerek çekiştirdiğiniz bir balonu, çektiğiniz yönde kendi etrafında döndürmeye çalışmaya benziyor. Yani imkansız gibi bir şey... Hareket yönüne dik olan uzamsal boyutlarında bir rotasyon yapabilir. Ama bu hareketin çok önemli olmadığını düşünüyorum.

  Cisimin ışık hızına yakın bir hızda dönmesi ayrı bir konu. Açıkçası bu tür bir hareket sonucu, iç gözlemci için nasıl bir zaman algısı olur bilemiyorum. Rotasyonel hareket üzerindeki bilgim çok dar.
 • +1
  Schwarzchild yarıçapı ile karadelik merkezi arasında ne var o zaman?

  Bence (varsayım açısından) uzay-zaman dokusu farklılaşarak varlığını sürdürmeli. Kütleçekim-kütleitim kuvveti (ikisi de düşen nesne açısından aynı şey) ile uzay-zaman dokusunu içine çekiyor.
  dokudaki tüm enerjiyi bünyesine katıyor, düşen nesnenin kütlesi de (yukarıda linkte verdiğim sayfadaki açıklamadaki gibi) aşamalı olarak uzamsal boyutlarını kaybedip tekilliğe düşüyor. Tekillik, yokluk demek değil. Var olmak ama herhangi bir boyut olmadan.
  Eğer uzay-zamanı bu aradaki alandan kaldırırsanız, kütlenin uzamsal boyutlarını bir arada tutacak kuvvet kalmıyor. Kütlenin hemen dağılması (saf enerji formunda tekilleşmesi) lazım.

  Gösterdiğiniz simulasyonu farklı bir şekilde de yorumlayabiliriz. Eğer fotonlar dalgaların üzerindeki sörfçüler olursa ve bulundukları düz yüzeyde, bir çökme alanına denk gelirlerse, dalgaların bu durumdaki hareket şeklini de gösteriyor olabilir. Bu durumda da aynı simulasyondaki gibi bir gözlem yaparız.

  Burada önemli olan fotonun hareketi değil, onu taşıyan dalganın taşıdığı enerjinin durumu olur.
  Yoğunlaşan ve basınç uygulayan bu arada orijinalinden farklılaşan bir dalga ile karşılaşırız.
  https://3.bp.blogspot.com/-9eevm-0aWbM/VsMqiaYwGYI/AAAAAAAADsM/-AricvSMpE8/s1600/13_4a.gif
  https://2.bp.blogspot.com/-GUrhNMh_Hlk/VsMqigYvopI/AAAAAAAADsY/fMBoMDrPm-A/s1600/13_4b.gif
  (Canlandırmaların ilkelliğine bakmayın, bu benim animasyon hazırlama konusundaki yetersizliğimden kaynaklanıyor. Her iki canlandırmada aynı frekanstaki ve özelliklerdeki dalgaların, darlaşan bir alandaki davraışını gösteriyor. Biri 2 boyutlu diğeri 3 boyutlu hali...Dalga boylarına ve genliğine bakarsanız, değişimi görebilirsiniz.) • +1
  Dönen bir nesne de, kenara yakın bir noktanın hızı ile merkeze yakın bölgedeki bir noktanın hızı aynı olmaz.
  Aynı cisimin farklı bölgeleri için farklı hızlar söz konusu.
  Bu nedenle bu benim için karmaşık ve bilemediğim bir konu.
 • +1
  @Alliance :-)
  Deformasyon nasıl oluyor?
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap