• +1

  Anılar Beynimizde nasil saklanır ?

  Kaan Çelik 24 Eylül 2016
 • 0
  Nöron hücrelerinin dna larina mi kodlanir yada daha baska bir sistem
  Kaan Çelik 24 Eylül 2016
 • 0
  yaşadığın bir şey kısmen de olsa aklından çıkmaz. bu o anıya kafa takmana bağlı. bana göre yaşadığın bir olaya kafa yormuşsan aklından uzun bi süre çıkmaz veya sürekli beynin bir tarafında kalır.
  PYSKOPHAT 24 Eylül 2016
 • +1
  ve bu anıların nasıl beynimizden saklandığını öğrenmek istiyorsan http://www.inploid.com/t/insan-beyninde-anilar-nerede-saklanir/27592/
  PYSKOPHAT 24 Eylül 2016
 • 0
  Aslinda öğrenmek istesiğim sey daha farkli ornegin her gun kullandigimiz cd dvd lerde lazerler kucuk atinlarla mikro cizikler atarlar kisa cizgi ve uzun cizgi olarak bilgiyi saklarlar paylastiginiz linkten ogrendigim kadariyla hipokamus denen bolgede saklaniyor peki ama tam olarak nasil bikgiyi karmasik bir proteinemi kodluyor dna ya mi isliyor yok sa baska bir calisma bir prensibimi var asil öğrenmek istedigim sey buydu yorumunuz icin tesekkur ederim sayenizde yeni birsey ogrendim
  Kaan Çelik 24 Eylül 2016
 • +1
  ne demek :) @KaanÇelik
  PYSKOPHAT 24 Eylül 2016
 • +1
  Aslında benim araştırmalarıma göre durum şöyle ; Beyindeki hafızanın önemli bir bölgesinden hipokampus sorumludur . Bilgi gelir ve burada o bilgiye ne yapılcağı yada nasıl tepki verileceği yada kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi hafızaya kayıt edilip edilmeyeceği belirlenir . Hafızanın uydurma bir kayıt yapmasına sebep olan 2 etken vardır bence ; dikkat dağınıklığı ve bilinç ile bilinç altı arasında ki zihin çatışması . Diğer yandan kısa süreli hafıza uzun süreli hafızaya çevrilirken '' sağlamlaştırma '' (consolidation ) yapılır . Beyinde bulunan kısa süreli hafıza sınırlı depolama alanına sahipken uzun süreli hafıza sınırsız depolama alanına sahiptir . Diğer yandan sorunuza gelecek olursak ; hipokampusta oluşan anılar beyinin farklı bölgelerindeki depolama alanlarına yollanır . Bunun akabinde A anısını B anısından daha çabuk ve net hatırlamanız iki şeye bağlıdır ;
  1- Beyin için o anı'nın dönüm noktası olması
  2- Beyin'nin farklı loblarının farklı hızlarda işlevsel olmasıdır .
  Peki bu bilgiler hangi sistem ile kodlanıyor ?
  ------- ( Alıntı Kısım )----
  Anıların beyinde kodlanması ve geri çağrılması sırasında, içerdiği çeşitli yapıların birbirleriyle nasıl etkileştiği henüz çözülememiş durumda.
  Araştırmacılar, bu koşullarda belleğin oluşturulmasında işlev gören moleküler mekanizmaların geniş bir yelpazede korumuş olabileceğini söylüyorlar. Bu yöndeki çalışmalardan ortaya çıkan önemli bir sonuç şu: Birkaç dakikalık ömre sahip kısa-dönemli bellek, sinir hücreleri arasında sinaps adı verilen bağlantı noktalarını güçlendirici kimyasal değişiklikleri, uzun-dönemli bellekse '' protein sentezini ve belki de yeni sinapsların '' inşasını gerektiriyor olabilir.
  ------ ( Alıntı Kısım )----
  Diğer yandan tüm bilgiler ışığında 2 sene önce ki anını bugün hatırladığında aslında tam olarak 2 sene önce o anıya gitmezsin çünkü her hatırladığında o anı '' kırılmaya '' uğruyor . Ben bilginin kodlanma mekanizmasının '' elektrokimyasal '' bir sistemi olduğunu düşünüyorum . Her lob ve kortekste böyle entegrelerin olduğunu ve bu entegrelerin aktif kalması için o anılara '' geri dönüş '' yapmak yada '' playback '' yapmak gerektiği kanısındayım .

 • 0
  Bir anı yaşarken, bu yaşadığın an beyninde bir iz bırakır. Bu iz ise şöyledir. Beynine dışarıdan gelen sinyaller, beyninde sürekli yeni sinirsel ağlar oluşturur. Bunlar bir kaç nöronluk veya binlerce nöronluk olabilir. Daha sonra bu anı hatırlamaya çalıştığında beynin bu nöron ağını harekete geçirir ve hatıraya özgü sinyaller yeniden algılanır. Fakat bu hatırlama işlemi o nöron ağını biraz değiştirir.
  Görkem Seven 04 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap