• 0

  kuantum fiziğinde gördüğümüz herşey beynimizin gözümüzden aldığı ışık ve fotonların bir kurgusuysa yani biz dünyanın içinde değilde dünya bizim içimizdeyse bizim beden dışındaki (ruh) kavramından bahsedebilirmiyiz?

  ersin çetin 10 Ağustos 2014
 • 0
  kuantuma girmeye gerek yok tüm sinirlerin beyne gidişi gerçekliğin gerçek olmadığını anlatır zaten
  porofsercan porofser 10 Ağustos 2014
 • 0
  kuantum fiziğe girmiyorum.kaldıki gerçekliğin madde ötesi olduğunu bende belirttim.cevabını aradığım soru bütün bunların dışında bilimsel olarak bir(tin)yani ruhtan bahsedebilecek kadar ileri bir çalışmaya gelindimi.benim cevabını almak istediğim soru bu .teşekkür ederim..
  ersin çetin 11 Ağustos 2014
 • 0
  Gerçeklik madde ötesi bir şeyse, beynimiz de maddeden oluştuğu için gerçekliğe yine ulaşamayız.Bence gerçeklik göreceli bir şey. Yani bütün boyutlarıyla bir gerçeklik var ama biz bunun bi kısmını algılayabiliyoruz. Bu algıladığımız kısım zaten beynimizin kapasitesi kadar. Yani gerçekliğin diğer kısımlarını da algılıyor olsaydık o zaman beyin dışında ruhtan bahsedebilirdik.
  Bence ruh dediğimiz şey beynimizin karmaşık işlemlerinden ibaret olabilir. Bu durumun tanrısal veya dinsel açıdan da bi sakıncası yok.
  muzaffer borazan 13 Ağustos 2014
 • 0
  aslında bu soruya cevap arıyorsanız kuantum mekaniğine ve biraz da parapsikoljiye girmemiz gereklidir. kuantum mekaniğin de dalga fonksiyonu denilen bir sistem vardır. yani ben seni görürüm ama nasıl bunu sağlayan ışık fotonlarının dalga boylarının benim gözüm tarafından algılanması ve senin dalga fonsiyonunu çökertmemem olay tamammen bu. ryhtan bahsetme konusu ise ruh ise beyinin üç bölümünden başka birşey değil.
  mertali mutlu 16 Ekim 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap