• 0

  Tanrı gerçekten var olsaydı evrende var olduğuna dair kanıt bırakırdı diyoruz ya o kanıt onun varoluşuna inanmaya meyilli biz isek?

  Hİ! 19 Eylül 2016
 • +3
  Soru ile ilgili bir bloğumdan bir kesit paylaşacağım . Umarım burada paylaşmam reklam yapıyorum gibi algılanmaz ama genede atacağım .

  Öncelikle '' the contact '' adlı flimde sorulan en güzel soruyu bi soralım kendimize
  '' Çok yüce bir tanrı , tüm kainatı yaratıp daha sonra var olduğuna dair delil vermedi mi ?
  Yoksa o hiç yoktuda , kendimizi küçük ve yalnız hissetmememiz için o ' nu biz mi yarattık ? ''

  ---- Her şey bununla ilgili aslında . Yaratıcının ne düşündüğünü öğrenmek istiyoruz . İyi yada kötü , öğrenmek isitiyoruz . Tüm olasılıkları bilmek istiyoruz . Olası olmayan olasılıkları bile .! Hadi şimdi biraz onlardan bahsedelim . Ya içinde bulunduğumuz ve kusursuz işleyen bu evren , çok gelişmiş bir medeniyetin neden olduğu bir kozmik kaza sonucu oluşmuşsa ? Bu olasılığın gerçek olduğunu düşünün ve bunu öğrendiğimizde bu kazaya sebep olan medeniyetin kozmik kaza anında oluşan süper kütleli bir karadelik tarafından , arkalarında hiç kozmik iz bırakmadan yok olduğunu düşünün ? O zaman yaratıcıyı kanıtlama çabalarımız aslında yaratıcıyı yaratma çabaları olmaz mıydı ?

  '' Ya yaratıcımız , kendi varlığını kanıtlayacak izleri bize sunamadan yok olduysa ? '' ----
 • +2
  Güzel ve heyecanlandırıcı bi olasılıl @mrnobody fakat biz sadece bizim yaratıcımızı merak etmiyoruz evrenin ve olası evrenlerin, bütün olasılıklarının nedeninin yaratıcısını hatta kendini yratanın nedenini merak ediyoruz. Bizim yaratıcımız yok olduysa bile hala bu olasılıkların yaratıcısı bi yerlerde ;)
  gözde 19 Eylül 2016
 • +1
  Aslında sıradan bir olasılık . Bunu düşünürken dar bir bakış açım vardı . @gözde
 • +1
  Bu konuda yapılan farklı olasılık içeren her yorum benim için heyecanlandırıcı ;) @mrnobody
  gözde 19 Eylül 2016
 • +1
  Öyle mi anladım . (: @gözde
 • +1
  Eksileceğimi bile bile bu yorumu yapıyorum. Ben inanan insanım ama olasılıkları araştırıyorum. her türlü fikirleri dinleyip bu konuda yazılanları da okuyorum. Mr.Nobody cok güzel bir konuya değinmişsin buna binaen bende bi kaç soru sorucam. neden bir kanıt arıyoruz ki ? O zaman ne anlamı kalıcaktı ?
  junoli 20 Eylül 2016
 • 0
  Başka bir açıdan bakarsak, tanrının olmadığı bir evrende tüm gizemi ve bilinmesinin imkansızlığına rağmen hala inanmaya meyilli insanların olduğu gerçeğini neye yorabiliriz diye düşünmekden edemedim. Ayrıca tanrı gerçekten varsa ve koca evreni o yarattıysa, kanıt olarak tüm bu yaratılışın kendisinden başka bir şey "ekleme" gereği duymamış olabilir. Yani temelinde en saf haliyle hepimiz zaten farkında olmadan sadece düşünerek ve dünyayı anlamlandırarak bu yaratılışa iştirak ediyor olabiliriz. En azından sonuç verdiğine kesin gözüyle baktığımız tek şey bir şeyler üzerine düşünmek. Dediğinin kanıt olarak almak için bu hissin hem tüm insanlarda eşit şekilde var olduğunu hem de bunun kaynağının tanrısal bir his olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu açıdan düşünmenin hissetmeye göre daha tanrısal bir tarafı olabilir diye düşünüyorum.
  Vide supra 20 Eylül 2016
 • -1
  Dikkate aldığım/alınacak birkaç zihin var burada bana göre . Sorunuza cevap vermeyeceğim çünkü bunu bir olasılık olarak belirttim , teori değil . @junoli .
 • 0
  soruyu zaten direk size karşı sormadım
  junoli 20 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.655 soru

27.497 cevap

30.192 kullanıcı

Giriş Yap