• 0

  Temek olarak biz insanlar Elektromanyetik Spektrumun 10 trilyonda 1 ' ini görebiliyoruz . Işık bizim için görünür ışıktan ibaret gibi geliyor ama değil . ----

 • 0
  Sizce teknolojimiz ve bilimimiz , EMS ' yi komple algıyabileceğimiz HARİCİ DUYULAR yaratabilir mi ? Bence bu gen mühendisliğinden daha olası ve heyecan verici çünkü temelinde duyu organları verileri elektrik sinyallerine çeviren algılayıcılardır . Bizim yapmamız gereken tek şey beyine ELEKTRİK SİNYALLERİNİ bir kesinti olmadan iletmektir , gerisini muhteşem beyin hallediyor .
 • 0
  Tüm dalgaboylarını görebilseydik herşeyi görmekten hiçbirşey göremezdik diye düşünüyorum. Işık olmasaydı zifiri karanlık gördüğümüz evren ışığın tüm varyasyonlarıyla birlikte bembeyaz gibi görünürdü galiba..
 • 0
  Her şeyi görmekten hiçbir şey görmemek ne demek anlayamadım tam . Spektrum , beyaz ışığı oluşturan renklerin frekans ve dalga boylarına göre dağılımı demek .
 • 0
  Mesala X ışınları var belirli bir seviyede katı maddeyi görebiliriz hani.. Senin bunu daha iyi anlaman gerekiyor yahu. Ya da şu şekilde açıklamaya çalışayım; görülür dalgaboyunda mavi olan bir cismi tüm dalga boylarını algılayabilseydik nasıl görürdük? Yani o mavi maddenin kendi yaydığı ışığı, ondan yansıyan ışığın tüm dalgaboylarını görürdük.. Polar güneş gözlüğü takıyoruz mesala yazları ki çevremizi daha net görelim, sağdan soldan gelen ışık karmaşasına kapılmayalım diye...
 • 0
  Ben neden daha iyi anlayayım ki haha . Ben hiçbir şey bilmediğinin farkında olan ve sadece soru soran bir varlığım . Açıklama yapmaktan çekinmeki ufkum genişlesin . Aslında komple demesem iyiymiş , istediğimiz dalga boylarını görmemizi sağlayan deseydimde çok abartmış olurdum sanki . @altan
 • +1
  Star Trek yeni nesil serilerinde Geordi La Forge adında geminin mühendisi vardı. Adam kördü visör diye bir gözlük kullanıyordu. Bir bölümde bu vizörün bakış açısını göstermişlerdi renk cümbüşü vardı. Kendisine sormuşlardı nasıl eşyaları seçebiliyorsun diye, o da görmek istediğim şeye odaklanıyor, diğer dalgaboylarını görmezden geliyorum gibi bi cevap vermişti.. Yani beyin büyük ihtimalle böyle davranacaktır, yoksa hem kızılötesi, hem morötesi, hem ısı, hem gece görüşüyle aynı anda hiçbir şey görülmez sanırım, görebilmek için belli bir dalgaboyuna indirgemek gerekir..
 • 0
  Beyin işin senkronize etme işlemini halleder bundan emin gibiyim ama tek sorun bu dalga boylarını algılayıp elektrik sinyallerine dönüştürecek ve cerebruma'a yollayacak HARİCİ DUYULAR da .
 • 0
  @Altan doğru söylemiş... Eğer tüm dalga boylarını görebilseydik dalga boyları her nesnenin içinden geçebileceği için (cam gibi) etrafımızdaki cisimleri algılayamazdık...
  Doğukan Şimşek 02 Eylül 2016
 • 0
  gama radyasyonu gibi foton parcaciklari cok yuksek enerjili olduklari icin dna molukullerini dahi kirabilirler
  Kaan Çelik 02 Eylül 2016
 • 0
  Dogukan buraya yaziyom guncele yaz dedin :D mr.nobody ismini bilmiyorum o yuzden kullanici adini yazdim seninle tanismak istiyorum diye baska bi soruna yazmistim gormedin heralde instangramin varsa eger oradan konusabilir miyiz ⊙ mhmterkcik ⊙ beklicem mesajini :)
  eksousion 02 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap