• +1

  Piezoelektriğin değişken basınç altında elektrik ürettiğini biliyoruz, peki sürekli basınç altında elektrik üretir mi ?

  Buğra Özler 01 Eylül 2016
 • 0
  Peki bu piezoelektrik özelliği gösterebilen maddelerin direnci ne kadardır, dayanıksız maddelerse kullanım alanı çok düşmez mi ?
  Buğra Özler 01 Eylül 2016
 • 0
  Sanmıyorum . Bu piezoelektriğin gelişim çevresi çok büyük . işlek sokaklardan , çakmaklara , ordan yağmurun potansiyel enerjisine kadar çok büyük . Temelinde polarizasyon sonucu potansiyel elektrik enerjisinin değişmesine bağlı olduğu için bir süreklilikten bahsedemeyiz . Ama sürekli bir döngü ile neredeyse '' süreklilik '' yakalanabilir . Çin bu teknolojinin '' nano üretimine '' geçeli 2 sene oldu . Lisede yani 2 sene önce '' yağmurun potansiyel enerjisi ve işlek caddelerdeki mekanik enerjinin Piezzo elektrik ile depolanması ve UZUN VADEDE ( her bir PiezzoElektrik maddesi milivolt üretir ama elinde 1000 tane varsa hatırı sayılır güç elde edersin ) bunun depolanması üzerine bir projem vardı . Açıkcası o zaman ki proje yarışmasına bile almamışlardı bu projeyi . Ve 6 ay önce '' yağmurdan potansiyel enerji üretilmesi '' projesi prestijli bir avrupa yarışmasına 6000 projeden birinci olmuş . Bunu öğrendiğimde hem üzüldüm hem sevindim . Üzülme sebebim ; bir zihin bunu benden önce düşünmüş , sevinme sebebim ; bağımsız düşündüğüm bir fikir başarıya ulaşmış . İkinci fikrim ise daha önce projeye tarzında sunulmamıştı . Yani sorunun cevabı hem evet hem hayır .
 • 0
  Dayanıksız maddeler değil . Aksine çok dayanıklı olmalarını sağlayan moleküler dizilime ve örgüye sahiptirlerdir. ( quartz, topaz, cane sugar, Rochelle salt )
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap