• 0

  Simdi yazicagim soru baya uzun olucagi icin soruyu yorum a yazicam . Benim dusunup de cozum getiremedigim sorulardan biri paradoks gibi bi sey ya :)

  eksousion 01 Eylül 2016
 • 0
  Simdi ben mavi rengi mavi olarak adlandiriyorym ve hee gordugum mavi renge de mavi diyorum. Dogdugumdan beri. Ve diyelim bir kardesim var o da benimle hem fikir olacaktir mavinin mavi olduguna. Peki ya ben dogdugumda aslinda kirmizi olan rengi mavi mavi olan rwngi de kirmizi goruyorsam ve bana benim gordugum kirmizi ya mavi deniliyor diye mavi olarak isimlendiriyorsam. Bu mavi midir kirmizi midir. Ve ya boyle bir sey olabir mi ? Karisik olduysa daha detayli baska yoldan ornejlendirebilirim :)
  eksousion 01 Eylül 2016
 • 0
  Şimdi biz taşa taş ismini vermişiz, daha doğrusu uydurmuşuz. :) İngilizler stone demiş ona.. Sonra biz taş denecek ingilizler stone denecek diyor. Sonra bu iş doğru yanlış meselesine dönüşüyor. Doğru ve yanlışında senin mavi meselen gibi bir şey olduğundan bahsetmiş miydim? :D Renk körlüğü gibi bir şey olduğunu benim bahsettiğimden farklı olduğunu düşünebilirsin ama yine aynı konuya giriyor. :) Perspektif meselesi... ya da bakış açısı mı? :S
 • +1
  Her şeyi olduğu gibi görmeyiz yada hiçbir şey göründüğü gibi değildir .
 • 0
  Senin kırmızı olarak gördüğün elbette kırmızıdır. Renk körlüğü dışında ve bazı hastalıkları atarsak tüm insanlar için kırmızı görme ve beyinde bunun algılanması olarak aynı işlediğinden burda bir farklılıktan söz etmek mümkün değil. Rengin tonları farklı olabilir elbette çünkü aynı ışığın farklı gözlerdeki farklı sayıdaki hücreler tarafından algılanması ve iletilmesi hatta beyinde işlenmesi çok az da olsa farklılık yaratabilir. Hepimiz evrimsel süreç içerisinde, ortak atalarımızın hayatta kalma koşulları sebebiyle kırmızıyı kırmızı görürüz. Bunun haricinde asıl sormak istediğiniz şeyi yazarken biraz geç farkettim ve silmeye bile üşendim. Bu da böyle dursun.
  Vide supra 01 Eylül 2016
 • 0
  Aynı soru 3-4 yıl önce benim de aklımı karıştırmıştı. Ama yapılan bazı araştırmaların sonucuna dayanırsak : Herkesin gördüğü renk aynıdır. Sadece renk tonlarında ufak değişiklikler bulunuyor.(renk körü vs. istisnalar hariç)
  Oruç Salim Akpınar 01 Eylül 2016
 • 0
  Sanırım bu soru sadece renklerle kısıtlanacak bir soru değil, yanılıyor muyum? Bir şeylerin gerçekliği dışardan gelen uyarıcılarla çarpıtılıyor olabilir mi sorusu olarak algıladım. Gerçek olarak bildiklerimiz gerçek midir? @mehmeterk
  gözde 01 Eylül 2016
 • 0
  Mavi ve kırmızıyı ilk isimlendiren mavi bildiğimiz renge mavi demiş, kırmızı bildiğimiz renge kırmızı demiş. Eğer şuan mavi bildiğimiz renge kırmızı deseydi onu kırmızı diyerek kullanırdık. aslında dönüp dolaşıp ampirizme dayanıyor. Herkes farklı tecrübe etmiş olabilir arkadaşların dediği hastalıklardan vs. olabilir.
  filozof 01 Eylül 2016
 • 0
  Dediğiniz paradokstan çok felsefi bir yargı aslında...
  Doğukan Şimşek 01 Eylül 2016
 • 0
  Bence beyin taramalari ile anlasilabilirdi.
  m.ali 03 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap