• -3

  Işık hızında giden bir araba farlarını açarsa ne olur ?

  M.Ali 29 Ağustos 2016
 • 0
  Işık hızına asla ulaşamayacağı için farlarını asla 'ışık hızında' açamaz...
  Doğukan Şimşek 29 Ağustos 2016
 • 0
  Eline sağlık ben atacaktım sen attın . @mackenzie
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 29 Ağustos 2016
 • +1
  http://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/17891/

  Aynı soruya, Mr.Nobody yukarıda bulunan linkte cevap vermiş.
  Mackenzie 29 Ağustos 2016
 • 0
  Soru tekrarı var. Belki 3-4 yıldır buna benzer soruların tekrarı yapılıyor. Şu soru arama motoru olsa çok iyi olur. Aynı şeyleri soranlara bir şey diyemem, haklılar yeniler. Ama aynı cevapları tekrarlamak çok zevkli olmuyor.
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 29 Ağustos 2016
 • +1
  Bence iyi oluyor bana göre çünkü tekrarlanmayan '' nöral bağlantılarda '' kopukluk olabiliyor bazen . Şahsen 100 kez olsada zevkle cevaplarım ben . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 29 Ağustos 2016
 • +1
  @doğukanşimsek Bugüne kadar ışık hızına ulaşılamamış olması ulaşılamayacağı anlamına gelmez.
  Emre G. 30 Ağustos 2016
 • 0
  @Emre G. sana üzücü bir şey söyleyeyim mi? ne yaparsan yap ışık hızına asla ulaşamayacaksın :))
  Doğukan Şimşek 30 Ağustos 2016
 • 0
  göreceğiz.
  Emre G. 30 Ağustos 2016
 • +1
  günümüz teknolojisiyle ışık hızına ulaşamıyoruz ama ulaştığımızı farz ederek konuşursak; ışık hızında giden aracın farlarını yakamazsın çünkü bunu için zamanın olmaz çünkü ışık hızında zaman tamamen durur.Ne farları yakabilirsin ne de gözlem yapabilirsin çünkü o sırada arabaya birlikte sen de donmuş durumdasın. diyelim ki arabanın farları açık ve sürekli hızlanıyor. Arabadaki gözlemci için ışık her zaman arabanın önünü normal bir şekilde aydınlatacaktır. Arabanın hızı ışık hızının %99,99999999'una ulaştığında dahi hiç bir değişiklik olmaz. Gözlerine inanmayıp bir cihazla ölçüm yapmayı denersin mesela. Işık hızının %99,99999999'u kadar hızla giderken arabanın camından çıkıp ışık hızını ölçebilen bir cihazla farın ışığının hızını ölçtüğünü farz edelim. Işık hızını yine tam şekilde ışık hızı (c) olarak ölçerdin. Işık hızına ulaştığında ise artık zaman durduğu için hiç bir ölçüm gerçekleştiremezdin. Dışarıdan bakan gözlemci ise araba hızlandıkça arabanın, farın ışığına yaklaştığını görürdü ve son noktada yani c hızında arabanın farından ışık çıkmazdı.
  Mehmet Ali 30 Ağustos 2016
 • 0
  Bu arada, dışarıdan bakan gözlemci arabanın boyutlarının bir akordiyon gibi gittikçe daraldığını görür. Işık hızına ulaştığında ise arabanın boyu 0 (sıfır) metre olur. İçerideki gözlemci için boyutlarda herhangi bir değişim olmaz.
  Mehmet Ali 30 Ağustos 2016
 • -1
  Doğukan Şimşek Işık hızına asla ulaşamayacaksın demek çok büyük hata.Eınsteın yüzünden herkes bunu savunuyor ve ortalıkta ışık hızını asla ulaşamassınız ulaşamadığınız için olmaz şu yüzden ulaşamassınız vs. olmaz da olmaz. Oturup 2 dk doğru düzgün yerlerden iyice araştırırsanız. Eınsteın ın ışık hızı asla aşılamaz cümlesini değilde, ışık hızına asla hareketle aşamayacağımızı, ışık hızını ancak hareket etmekten farklı yollarla aşabileceğimizi söylediğini görürsünüz.Hareketle ışık hızını aşamayaacağız derken Eınstein ın demek istediğibir cismin bir araç gibi hızlanarak asla ışık hızına çıkamayacağını söylemiştir.Eınstein ın ışık hızına ulaşmak için farklı yollardan kast ettiğiyse Warp Drive gibi şeylerldir.Warp Drive da aslında ışık hızına çıkmıyor uzay zamanı bükerek ışık hızından hızlı ilerlemeyi başarıyor ve araştırırsanız bunun fiziğe aykırı olmaddığını görürsünüz
  sa 31 Ağustos 2016
 • 0
  @B_efeC warp kullanarak ışık hızını aşmış mı oluyorsun... bir de okudum yazını ya resmen zaman kaybı
  Doğukan Şimşek 31 Ağustos 2016
 • 0
  Teknik olarak Warp uzay araçları uzay-zamandaki dalgalanmaları manipüle eder . Yani ışık hızının binlerce katını aşmış olursun . Ki zaten evrenin kendiside ışıktan binlerce kat genişleyebiliyor .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 31 Ağustos 2016
 • 0
  Sizinki sadece bir bakış açısı
  Doğukan Şimşek 31 Ağustos 2016
 • 0
  'Sadece Bakış açısı'ymış.Bilim ve fizikte olabilecek şeyler ne zamanddır 'Bakış Açısı' sayılıyor ? Bu arada her buluş fikir ve keşif öncesinde 'bakış açısı'ydı.
  sa 31 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap