• 0

  Bir biri ile tıpatıp aynı olan iki kişi düşünün.Her türlü özellikleri aynı.Entropi mantığından yola çıkarsak daha çok çalışan daha çabuk mu yaşlanır?

  Ahmet Efe KUTBAY 24 Ağustos 2016
 • +3
  Daha çok çalışanın düzensizliğe -yani buna da yaşlanıp ölmek diyelim- daha yatkın olması çevresiyle etkileşiminin doğurduğu yıpranma olarak bakıldığında mantıklı gelmekte. Ama canlı bir sistem bu yıpranmaya karşı evrimleştiğinden dolayı daha erken yaşlanmak yerine çalışmayandan daha uzun bile yaşaması beklenebilir. Bu yıpranma organizmada yenilenme faliyetlerini aktif hale getiren bir çok sistemin daha sağlıklı çalışması için itici bir güç olmakta. Yani canlı varlıklar için entropi biraz daha karışık olarak işlemekte.
  Vide supra 24 Ağustos 2016
 • 0
  Bir sistemin entropisi '' mikro yapıda '' azalma yada artış gösterebilir fakat o mikro sistemin tabi tutulduğu '' makro sistemde '' yapılan iş yada entropi bu açığı örtebilir . Bu yüzden kompleks ve kendisinden daha büyük bir sisteme tabi ( misal güneş sistemi ) tutulan sistemlerde çok fazla değişken yada parametre olur . @cemal 'e katılıyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 24 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap