• 0

  sizce zaman kavramı tam olarak nedir?zamansızlık diye bir şey var mıdır?

  necati taş 03 Mayıs 2014
 • 0
  bilimsel olarak...
  necati taş 03 Mayıs 2014
 • 0
  Daha önce bu konuda bu tatrışma panosunda açtığım bir yazı var.
  Orada daha ayrıntılı olarak konuyu irdeledim.
  Zaman bana göre kısaca, evrenin genişleme hızından başka bir şey değil. Evrenin genişlemesinin bir türevidir. Dalgasaldır.
  Zamansızlık diye bir durum elbette var. Bulunduğumuz evrenden çıkabilirseniz zamansız bir boyuta geçersiniz çünkü orada uzay-zaman gerilmesi, genleşmesi yok. Ancak maddenin var oluşuda zamana bağımlı olduğundan, bütünlüğünüzü koruyacak şekilde bir alan içinde kendinize ait farklı bir zaman kavrayışına dahil olmak şart.
  Tabii bunların hepsi varsayımım.

  Esas olarak fizikçilerin açıklamalarını daha doğru olarak ele almakta fayda vardır.
  Burtay Mutlu 05 Mayıs 2014
 • 0
  zaman olaylar arası kıyaslamadır bence. tek olay olan bir evrende zamanın tanımını yapamazsın. ama iki olayın birbirine göre değişimi bize zaman dediğimiz şeyi verir.
  Orhun Demirci 29 Mayıs 2014
 • 0
  Olaylar arası kıyaslama kavramı zaten genel kabul gören yaklaşım. Sadece kelimeler farklı. Ama bu zamanın nasıl olupta fizik hesaplamalarıın içine dahil edilmesi gereken bir değişken olduğunu açıklamıyor.

  Eğer fizikte "zaman"ı hesaplamalara katacaksak, ki katıyoruz; Bu durumda "zaman" bir "en, boy, yükseklik" gibi koordinat gösteren boyut olarak ele alamız gerekir.
  Bu nokta da zaman ancak genişleyen bir evrende, bir boyut olarak var olabilir.
  Çünkü diğer üç koordinatın yanına eklenince ancak, bir cismin bir önceki bulunduğu konumla bir sonraki bulunduğu konum arasındaki farkı bulmamızı sağlar "zaman".
  Böyle alınca bir kıyaslamadan çok, cismin koordinat değişimini gösteren bir boyut olarak karşımıza çıkıyor.

  Bir cisimin bir noktada ve belli bir zamanda bulunması ile, başka hiç bir şey değişmemek şartıyla 3 dakika sonra bulunduğu konumu başka nasıl saptayabilrsin ki?

  Zaten boyut olarak ele almasak en basit fizik formüllerine "zamanın karesi" diye giremezdi.  Burtay Mutlu 06 Haziran 2014
 • 0
  bana kalırsa zaman entropiyle alakalıdır. Düzensizlik artıkça zaman sistem için hizlanır. Hızlanan zaman sistemin dengesini bozar. Ve denge sistem için bozulur. Hem madem kütleden,uzunluğa kadar herşey göreceli neden zamana bağlı olan ışık hızı sabit olsun.
  laniakea 07 Haziran 2014
 • 0
  zaman kavramını hiçbir zaman tam olarak kavrayamayız çünkü bilincimiz zamansızdır tıpkı fotonlar gibi.Hissettiğimiz zaman gerçek zamanın çok çok çok küçük parçasıdır.
  3 boyutlu dünyada 4.boyut olan zaman hakkında fazla bilgi bilmiyoruz.
  emin mf 07 Haziran 2014
 • 0
  Zaman hakkında aslında bütün veriler elimizde, sadece göremediğimiz için bir kavram olarak ele alıyoruz. Bu da bizi soyut düşünerek hayal gücümüzle açığı kapatmaya ve metafiziksel açıklamalara yöneltiyor.

  Zaman; evrenin genişlemesinden kaynaklanan bir yer değiştirme sürecinin ürünüdür.

  Bence, Işık hızı ayrıca evren genişlemesinin hızıdır. Bu nedenle hiç bir şey bu hızı aşamıyor. En azından 4 boyutlu evrenimizde.

  Şöyle düşünün; düz bir sıvı üzerine bir ağırlık düşsün. Sütün içindeki ilk dalganın üzerindeki bir toz parçacığınında bu dalga ile sörf yaptığını...
  Toz parçacığının konumu ne olur ?

  Merkezden uzaklaşırken dalga üzerindeki sörfçü toz, hız kazanır bu da kütle artışına neden olur. Ama dalga üzerinde kaldığı sürece, dalganın hızını geçemez. Geçerse, ona kütle kazandıran bu hareketi yitirir.
  Eğer dalgayı 2 boyutlu değil de, 3 boyutlu olarak bir küre şeklinde düşünürseniz; Dalganın üzerindeki toz'un ilk konumu ile bir sonraki konumu arasında 4 boyut fark vardır.

  İlk üç boyut göreceli olarak kürenin yüzeyine göre sabittir. (En, Boy, Yükseklik) yani diğer toz parçacıklarına göre konumu sabittir. Ancak bir kuvvet ile bu konumu değişir. Hareket eder.
  4ncü boyut olan zaman ise direk olarak ilk başlangıç noktasına (big bang) bağımlıdır. Dlaga üzerinden her seferinde uzaklaşır. Bu da "zaman"dır.

  İlk üç koordinat (toz parçası hareket etmediği veya üzerine kuvvet uygulanmadığı sürece) sürekli aynı kaldığı için genişlemenin merkez noktası bulunanamaz. Çünkü dalga üzerindeki parçacık için, ilk başlangıç zamanındaki evren ile sonraki evren aynıdır. (Aslında her yer merkezdir.)

  Ama bütün değişimi 4ncü boyut yapar. Genleştirir. Kütle kazandırır. Birbirinden uzaklaştırır ve evrene dinamizmi verir.

  Şimdi esas 5nci boyut'un nasıl bir şey olduğunu araştırma ve düşünme zamanı bence.

  Burtay Mutlu 10 Haziran 2014
 • 0
  Zaman görelidir.Yani hızlı giden bir araçta farklı,kara delikte duran bir uzaylı için farklıdır.Zaman cisimlerin hızına ve çekim kuvvetine bağlıdır.Uzay ile zaman bağlantılıdır.Aynı zamanda 4 boyutlu evrende zaman boyutu vardır.
  Mr.Physics 18 Ağustos 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap