• 0

  Merhabalar.Lise 10 öğrencisiyim.Kimya ve fiziği seviyorum.Tübitak Kimya olimpiatlarına katılmak istiyorum.Nasıl bir çalışma metodu izleyebilirim?

  Ahmet Efe KUTBAY 18 Ağustos 2016
 • 0
  İlk adım olarak eğer bir fikrin varsa o fikri kitaplarda , internette vs heryerde araştır . Eğer o fikri ilk sen düşünmüşsen bu özgün olma handikapı taşır . İkinci adım uygulanabilirlik ve piyasaya senkronize olma durumudur . 3 adım ise ar-ge çalışmaları ile üniversiteyi ( lise-okul ) ortak paydada buluşturabilecek kurum . ( misal teknopark ) .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • 0
  Bunlar aslında üniversitede katıldığım '' ardep paneli '' inde tubitak ar-ge çalışmalarının başkanı'nın kendi sözleridir .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • 0
  yalnız arkadaşın bahsettiği proje değil sanırım... kimya olimpiyatları dediğimiz genel bir sınav değil mi?
  Doğukan Şimşek 19 Ağustos 2016
 • 0
  yalnız arkadaşın bahsettiği proje değil sanırım... kimya olimpiyatları dediğimiz genel bir sınav değil mi?
  Doğukan Şimşek 19 Ağustos 2016
 • 0
  Sınavsa farklı tabi .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • 0
  Evet sınav.
  Ahmet Efe KUTBAY 19 Ağustos 2016
 • +1
  Fizik olimpiyatlarında üniversite düzeyinde sorular soruluyor. (bazen üniv. öğrencilerini zorlayacak sorular çıkabiliyor, kimyada da bu şekildedir muhtemelen) Öncelikle bilgini ve isteğini tartmalısın, lise fiziği maalesef "formül ezberle geç" mantığı ile işlediğinden dolayı sorulara karşı nasıl düşünülmesi gerektiği öğretilmiyor. (Gerçi, tüm lise ezberle mantığı üzerine kurulu ne yazıkki.) İlk olarak youtube üzerinden bazı olimpiyat veya üniv. sorularına bakmanı öneririm, daha sonra internetten, çıkmış olimpiyat sorularını indirebilirsin. Sonuç olarak, "ben yaparım bu işi" diyorsan; bu iş tabiki kişisel çalışma ile mümkün olmadığından hemen öğretmenlerine ve ailene fikirlerini anlat. Her okulda olimpiyat çalışmaları yapılmıyor diye biliyorum, bu sebeple özel ders almak durumunda kalabilirsin.
  Mackenzie 19 Ağustos 2016
 • +1
  Çok teşekkür ediyorum hepinize.
  Ahmet Efe KUTBAY 19 Ağustos 2016
 • 0
  Ben Fizik olimpiyatları açısından konuşayım. Geçmişte katılmıştım, sana tavsiyem yurt dışındaki çıkmış sorulara bak. Hepsi birer hazine.
  TÜBİTAK, evirip çevirip benzerini soruyor:)
  Ben hatırlamıyorum ama 4 yıllık hazırlık süresinde sanırım binlerce yabancı FİZİK olimpiyatları sorusu çözmüşümdür. İngilizcen yoksa kısa sürede hallet.
  Konular lise konuları ama soruların zorluk derecesi doktora düzeyinde sayılır Lisans ile yüksek lisans arasında gidip geliyor soruların zorluk derecesi.
  Eğer fikrin değişir de Fizik olimpiyatlarına katılmak istersen, çözemediğin her soruyu bana atabilirsin.
  Ama çözemediğin her soru üzerinde yaklaşık 1 saat düşünmen ve kafa yorman şartı ile. Aksi takdirde ilerleyemezsin. Kendine karşı hep dürüst ol.Seni geliştirecek olan, düşünüp kafa yormandır. Gerekirse 1 soru üzerinde saatlerce düşünmelisin ve halen çözemiyorsan, ondan sonra yardım almalısın.
  Yurt dışındaki yarışmalarda, soruyu tam çözemesende, soruların gidişinden bile tam puan alabiliyorsun.
  Devrimci Hareket 22 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap