• 0

  Isı yoktan var edilebilir , vardan yok edilebilir mi

  Kaan Çelik 09 Ağustos 2016
 • 0
  Termodinamik hakkında fazla bilgim yok aklımda her zaman dünyanın herhangi bir soğutucu kaynağı yok her zaman ısı alıyor eninde sonunda toplam sıcaklık yasanilmayacak hale gelecek derdim geçenler de YouTube da bir video izlerken evde bulduğu şeyleri bir kaba koyarak vakumlayan bir kanal gormustum videoları izlerken kabin içine su koydu ve bi anda kaynamaya başladı zaten bildiğim ama unuttuğum bir şeydi nerdeyse yoktan var edildi diyebilirim tabiki vakum çekme enerjisi dönüsumü de olabilir ama sorum şu aynı şekilde ısıyı dusurmenin bir yolu varmıdır soğuk yoktan varedilebilirmi
  Kaan Çelik 09 Ağustos 2016
 • 0
  Vakum içerisinde basıncı azaltarak sıvıyı kaynatmak mümkündür. Aynı mantık dalgıçların yüzey basıncınca vurgun yemesini de açıklamaktadır. Isı bir enerjidir. Masaya attığın yumruğun enerjisi ne ise ısı da odur. Birimler değişir ama sonuçta hesaplayabilirsin. Isı yoktan var edilemeyeceği için bir maddenin ısısını bir anda da yok edemezsin. Dünya için bilim insanlarının yaşanılır bölge dedikleri bölgeye dahil olduğu söylenebilir. Bu bölgede bir plüton gibi donmuş ya da bir merkür gibi yanan bir gezegen yoktur. En soğuk ve en sıcak sıcaklıklar arasında yaşam için uygun bir denge vardır. Toplam sıcaklık olarak ise gezegenin küre şeklinden ötürü bir yüzey 200 derece iken diğer yüzey -200 olabilir. Burda termodinamikteki sistemler şeklinde giren çıkan enerji denkliği durarsak güneşin verdiği enerji ve kayıplar bir ortalama sıcaklıkta eşitlenir. İşte küresel ısınma dediğimiz bizim bu dengeyi bozmamız ve atmosfer derişimini değiştirmemiz sonucunda daha fazla enerjiye maruz kalmamız anlamına gelir.
  Vide supra 10 Ağustos 2016
 • 0
  "Enerji ne yok edilebilir ne de yoktan var edilebilir,ama enerji türü değişebilir, örneğin,dinamitin patlaması esnasında kimyasal enerji kinetik enerjiye dönüşebilir." Enerjinin korunumu kanununa dikkatinizi çekerim.
  Dilek Kıtır 10 Ağustos 2016
 • 0
  Hayır.Termodinamik Birinci kanun
  Mr.Physics 14 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap