• 0

  3 milyon ışık yılı uzağa gittiğimizde dünyada 3 milyon yıl geçecek, peki biz ışık hızıyla gidiyorsak biz ne kadar yaşlanacağız?

  Mustafa Hakverdi 08 Ağustos 2016
 • 0
  Her şeyi değil .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 08 Ağustos 2016
 • +1
  İzafiyet teorisine göre ışık hızına ulaşan bir nesne nesnelliğini kaybederek enerjiye dönüşür ve zaman durur. Işık hızında yolculuk yapıyorsan varış noktasında sana tekrar kütle ve biçim kazandıracak bir teknolojik olması gerekmete ve senin için zaman ve mekan kavramları ortadan kalkacağı için sen anında o noktaya ulaşmış olursun. Ama seni dünyadan gözlemleyen bir kişi için yine 3 milyon yıl geçmiş olur. Yani yolculuk yapan için zaman geçmez anında orada olur dünyadaki gözlemci 3milyon yıl yaşlanmış olur. İzafiyet teorisinden anl6adigim nacizhane fikrim bu.
  ogün pak 08 Ağustos 2016
 • 0
  Peki anında orada olur derken? Tam olarak şu anda Andromeda galaksisinde bir gezegende yaşanan bir olaya yetişeceğim diyelim. Ben yine 3 milyon yıl sonrasına gitmez miyim? Sonuçta zaman benim için duruyor ama ışık yine de 3 milyon yılda varıyor oraya. Zamanın benim için durması demek, bilincimin geçici olarak yok olması demektir diyebilir miyiz?
  Mustafa Hakverdi 08 Ağustos 2016
 • 0
  Hayır orada şuan olan bir olaya yetişemezsin oraya yolculuğun 3 milyon yıl sürer, sen oraya andromeda daki ve dünyadaki bir gözlemciye göre 3milyon yıl sonra gitmiş olursun. Ama senin yolculuğun sana göre 1 saniye bile sürmez uyuyup uyanmışçasına oraya varmış olursun. Yani bilincinin geçici olarak yok olması gibi.
  ogün pak 08 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap