• 0

  Dünya'da keşfedilemeyen (örn: mariana çukuru) yerlerde bizden daha zeki, daha işlevsel ve daha fazla bulgular elde etmiş ve uzaya çıkabilen bir canlı türü var olabilir mi?

  abkc 03 Ağustos 2016
 • 0
  Bence tabi olma olasılığı vardır fakat bu yok denecek kadar az .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • 0
  Ya farklı uzay formlarının olmadığına inanıyorum ben. Nedeni ise; dünyada belli başlı uzay araştırmaları yapan birimler var ve teknolojileri gelişmiş durumda. E uzay formalarının da teknolojileri gelişmiştir( eğer ki varlarsa). O zaman birbirimiz ile iletişime geçebilirdik bu zamana kadar.
  Abdül Hakim Hüseyini 03 Ağustos 2016
 • 0
  @Abdül , acayip dar bir bakış açısı ama bu . Bir ırkın öyle bir teknolojiye ulaşması , yok olmadan ulaşması , buna karar vermesi daha onlarca parametre varken bizlerle iletişim kurmaları onların yok olduğu anlamına mı gelir yani ? Ki bilim ve felsefe bu yaşam formlarının olma olasılığının , olmama olasılığından milyonlarca kat daha fazla olduğuna dair her gün argümanlar üretiyorken .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • +2
  @Alliance33 tamamen bakış açısı diye düşnüyorum. yani zeka neye göre zekadır. benim fikrimce zeka bir türün hayatta kalabilme ve genlerini yeni kuşaklara taşıyabilme güdüsünün bir ürünüdür yada bunun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. bu bağlamda dinazor neslinin 150 milyon yıl yaşama hakim olduklarını düşününce insan zeka kavramını bi sorguluyor tabi :) şunun şurasında 2 milyon yıllık bi geçmişimiz bile yok. tabi bu evrimin neye ihtiyaç duyduğuyla da alakalı. potansiyel varsa zor koşullar bunu ortaya çıkarır. doğal seçilim yani. memelilerin biz insanlara ulaşan evrimsel macerası da hakezaa bu şekilde ortaya çıkmıştır. fakat potansiyel yoksa yok olmaya mahkumsunuzdur. yazmış oldugum bu sebepler çerçevesinde zekanın gerçek anlamını sorgulamak lazım derim :)
  sevim 03 Ağustos 2016
 • 0
  @mr.nobody sanırım sitede en çok empati duyduğum kişi sizsiniz, en azından yenilikçi ve ütopik düşüncelere önem veriyorsunuz. mümkün kılabilirsem ben biraz daha kafanızı karıştırmak istiyorum..

  E tabi bunu okuyan herkes için geçerli bu.. Görülüp kabul edilen ufolar, aslında dünyada yaşayan canlılar olamaz mı? Suların altlarında, okyanusların diplerinde; daha da abartırsam; bizlere görünmeyen (gözle yada teknolojisel etkenlerle) canlılar (ya da canlı formundakiler) olamaz mı? Aslında her şey ihtimal dahilinde değil mi?

  @Abdül Hakim Hüseyini iletişime geçmek.. Kesinlikle evrenin bir yerlerinde bizden başka (bizim deyimimizle) yaşayan ırk-millet-topluluk var. bence bunu inkar etmemeliyiz. kocaman evrende bir çekirdekten dahada küçük olabiliriz. dünya bile bu evrende öyle görünebilir. Bunlar belki ölmüyorlardır, belki robotiktir, belkide başka bir boyutta yaşıyorlar, anlaşma şekilleri kesinlikle farklıdır. Eğer bahsettiğimiz varlıklar aralarında iletişim kuruyorsa bizim gibi seste çıkartmıyor olabilir, belki bizim göremeyeceğimiz kadar küçükler, belki çok uzaktalar, ya da aksine öyle bir teknolojileri var ki; bizlere görünmeden odamızda dolaşıyorlar (?) başka bir koşulda ve büyük ihtimal bize benzemeyen bu varlıkların bizimle nasıl, neden, niye iletişime geçmesini bekliyorsun?
  abkc 04 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap