• 0

  Korku. Birisi arkamızdan yaklaşıp bize ani hareket yaptığında tüm sinapslarımız açık olduğu için mi korkuyoruz.korkmuyoruz. Yoksa bunun başka bir nedeni mi var?

  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  Sinapslarla ilgili olduğunu bilmiyordum ,acaba mümkünse biraz bilgilendirebilir misin beni ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 02 Ağustos 2016
 • 0
  ya sinir hücrelerinin bağlantı noktalarında 2 şekilde davranıyorlar. kolaylaştırma ve engelleme. kolaylaştırma; mesela eline iğne battığı zaman parmağındaki reseptör sinir uyarılır ve sadece orası uyarılır. ama engellemede tüm sinapslar açık olur ve tüm vucudumuzla tepki veririz. parkinson hastalığının sebebi de bu herhalde. ama parkinsonda nörotransmitter maddeler zarar görüyor. ama sinapslar la ilgili olduğunu bilmiyorum. sadece tahmin ettim. senin bildiğini söyler misin?
  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  çok '' ama '' kullanmışım :D
  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  Benim o konu hakkında hiç fikrim yoktu zatende araştırıyorum şuan , bakacağım bu konuyada .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 02 Ağustos 2016
 • +1
  Korku bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Evrimsel süreçte yırtıcılar dahil olmak üzere bir çok etken bunun gelişmesini sağlamış. Yani hayatta kalmak için korkuyoruz. Çevreye uyum için ani tepkilerin bizi korkutması ani kakarlar almamızı sağlıyor ya da salgılanan hormonlarla normalde veremeyeceğimiz kararlar vermemize sebep olabiliyor. Her şeyin beyinle alakası var, bu açıdan korkuyu sinapslardan bahsederek açıklayamazsın. Elektriksel iletimin olması motorun çalışmasını açıklamayağı gibi.
  Vide supra 02 Ağustos 2016
 • 0
  @cemal , peki nasıl açıklarsın anlatır mısın biraz ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 02 Ağustos 2016
 • 0
  Cemaleddin, ara nöronlar zaten beyin de.
  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  Elektriğin bulunmasından çok sonra manyetik alanla alakalı olduğunu anlamamız bunu açıklayabilir elbette. Neyi sorduğunu belirtmemişsin bunu soruyorsan eğer.
  Vide supra 02 Ağustos 2016
 • 0
  benim sormak isteğim şey, birisi bize kendini fark ettirmeden ani hareket yapıyor korkuyoruz ama bize kendini fark ettirdiği zaman ne yapsa korkmuyoruz. Neden böyle oluyor
  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  Evet demek istediğim gizlice yaklaşan birinin amacından şüphe edersin deüil mi? Tıpkı bir pumanın saklanıp aniden sana saldırması gibi. Zamanında atalarımız aynı şekilde saldırıya uğramış olmalılar ve bunun sonucunda hayatta kalan her bir birey beraberinde getirdiği çok küçük uyum yeteneği sayesinde nesilden nesile böyle bir korkuyu doğurmuş olması gerekir. Doğadaki diğer canlılar içinde geçerli bundurum. Kediler kulaklarını geriye çevirebiliyor mesela sırf bu açığı kapatmak için. Bizim kulaklarımızda da aynı kaslar var ama gelişemeden öyle kalmışlar. Bazı insanlar oynatabiliyor biliyorsundur.
  Vide supra 02 Ağustos 2016
 • +1
  tamam anladım seni. evrimin getirisi olan bir özellik ortama adapte. (evrim konusunu hiç bilmiyorum)
  Abdül Hakim Hüseyini 02 Ağustos 2016
 • 0
  @cemal , sinapslarla açıklayamassın demişsin de , bunu söylediğine göre biliyorsun mekanizmayı herhalde , onu bilimsel olarak anlat demiştim ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 02 Ağustos 2016
 • +1
  Kulak oynatabilme ve kıl foloküllerimiz ve kuyruk sokumu onlarca örnekten en güzel olanları .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 02 Ağustos 2016
 • 0
  Mr. Nobody beyinin elektriksel iletimi sinapslarla oluyor yani amaçları iletimi sağlamak. Gülme eyleminin neden olduğu ile nasıl gerçekleştiği arasındaki fark, bilgisayarda kablo ile işlemci arasındaki fark gibi doğru tabir edilirse.
  Vide supra 02 Ağustos 2016
 • 0
  Beynimizde korkuyu yöneten bir bölüm vardır. Amigdala... Yaptığımız bütün eylemler korkuya dayalıdır. Mesala cesaret dediğimiz şey kaybetmekten korktuğumuz şeylerin varlığını korumak için yaptığmız eylemdir.
 • +2
  Beynimizde korkuyu yöneten bir bölüm vardır. Amigdala... Yaptığımız bütün eylemler korkuya dayalıdır. Mesala cesaret dediğimiz şey kaybetmekten korktuğumuz şeylerin varlığını korumak için yaptığmız eylemdir. Biz en korkak adamın soyundan geliyoruz, hayatta kalmanın en etkili yolu korkmak, korkulan şeyi etkisiz hale getirmektir...
 • 0
  korku; evrimsel açıdan türün hayatta kalabilmesi ve genlerini yeni nesillere aktarabilmesi için nörotransmittersel bir koruyucudur tür için. yılan örümcek size zarar verebilecek herhengi bir canlacı ... eksik oldugunuz yönler (mesela phobia : fobiler) yükseklik ates suda bogulma tamamı hayatta kalabilmek için gerekli mekanizmanın oluşmasna neden olmuştur. korkuya verilen tepkiler ani olmasaydı günümüzde birçok canlı türü daha evvelden yok olmuş olurdu korkularımızı sevelim.. zira bizi onlar hayatta tutar :)
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  Beyin gelecegi planlama ve tecrube edinme uzmanidir.Arkadan birisi aniden buzi korkuttugunda beyin onceden bunu planlamamistir ve tepkisini korku olarak verir.Ayni sey espri ve fikralar icin de gecerlidir.Beynin planlarinin disina cikildiginda tepkimiz korkmak gulmek aglamak vs olabiliyor.
  m.ali 13 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap