• +1

  Eğer ışık hızında hareket etseydik zaman bizim için durmaz mıydı ve ışık hızından daha da hızlı olduğumuz vakit zamanda geriye gitmez miyiz?

  oğuzhan özdemir 27 Temmuz 2016
 • 0
  evet :3
  Erşah Topaç 27 Temmuz 2016
 • -1
  aynen öyle olurdu. Fakat müdahele edemeyeceğiniz bir geçmişe giderdiniz. Şöyle ki, 1950 yılının görüntüsü ışık hızıyla mekanda ilerliyor, siz ışık hızını geçip o görüntüyü yakalayabilirsiniz. Fakat bu sadece bir projeksiyon olurdu. müdahele etmek için dünyaya geri geldiğinizde yıl 2016 olurdu yine.
  Emin Akben 27 Temmuz 2016
 • +1
  Teorik olarak evet dediğiniz gibi olur.Ama pratikte olur mu bilmem :) Matematik denklemler bize ışık hızı geçildiğinde sorunuzada ki olasılıkların gerçekleşeceğini vaad ediyor.Şöyle ki;
  Zaman hızlı giden bir hareketli için çok yavaş geçer.Işık hızına çok yakın hızlarda artık saatler daha yavaş çalışmaya başlar.Hızın artması ile birlikte zaman genişlemesi gerçekleşir.Işık hızına erişen bir hareketlide ise zaman neredeyse durur.Zamanın durması demek bir bakıma zaman içinde serbestlik yani zamanda geriye gitmektir.
  Fizikist 27 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanın yönü varmıdır? Zamanın yönü varsa ışık hızında sola gidince geçmişe sağa gidince geleceğemi gitmiş oluruz?
  metin özkal 27 Temmuz 2016
 • 0
  hepimiz mi ? sadece bir kişi mi ?
  İlker Arıkan 27 Temmuz 2016
 • 0
  İkizler Paradoksunu okuyun anlarsınız ;)
  Arif Can 27 Temmuz 2016
 • 0
  Arkadaşlar konu hakkinda tam olarak kesin olmamasiyla birlikte okuklarim ve bildiklerim dahilinde bir fikrim var. Aslına bakarsaniz biz ışık hızına çıksak dahi ışık hala bizden ışık kadar hadar hızlı olacaktır çünkü günümüzde hala çürütülememiş olan ışığın ana özelliklerinden biri budur ve bu da göstermektedir ki ışık hızı denilen şey doğrudan bir zaman yolculuğu etkeni değildir. Işık hızını dolaylı bir yoldan zaman yolculugunun anahtarlarından biri yapan unsur ise ışığın hızının zamanın ölçeklendirilmesinde kullanilabilmesi. Yani biz bir ışık demetine binip oradan zamanın akışını izleyemediğimiz sürece, aslında zaman ile ışık hizı arasındaki geçmiş ve gelecek olgularını tahminlere dayandırmadan kuramayız. Eğer bu bilgi ve düşüncelerin yanlışlığını düşüneniniz varsa, bu ve benzeri konular hakkında sizinle seve seve tartışabilirim.
  Onurcan KURT 27 Temmuz 2016
 • 0
  Einstein amca derki: 'evrendeki bütün nesneler ışık hızında hareket eder.' Konum ve zaman boyutlarındaki hızlarının vektörel toplamıdır bahsedilen hız.
  Eğer bir nesne konum boyutunda hız kazanırsa zaman boyutundaki hızı azalmıştır ki vektörel toplam sabit kalsın.
  Eğer bir nesne konum boyutlarında ışık hızina erişmişse zaman boyutunda hızı sıfırlanmışır.
  Bu fikre göre: evet, zaman durur. Ve bütün fotonlar sıfır yaşındadır.

  Bir de Onurcan'ın dediği gibi Işığın bizden ışık hızında uzaklaşması olayı varki çok ilginçtir. (:
  İlyas 27 Temmuz 2016
 • 0
  Bilimsel olarak bir sey diyemem ama benim fikrime gore, bence zaman durmaz sadece zaman bizden geridd kalirdi.. Zaman oldugu gibi akarken biz sadece ondan daha hizli oldugumuz ani yakalardik.
  Samadhi 27 Temmuz 2016
 • 0
  Bence zaman; dunya ve gunes arasindaki iliskiye insanoglunun verdigi isimden baska bir sey degil. Zaman bir olgu. Mudahele edilemez, tv ya da projeksiyon gibi izlenemez. Isik hizinda yolculukta, yasanilan zamanin disina cikiliyor gibi gorunse de, o andan hic bir kopma yasanilmayacaktir diye dusunuyorum.
  Yusuf Guven 27 Temmuz 2016
 • -4
  Zaman diye bir kavram yoktur bu yuzden geri mi gidilir ileri mi gidilir tartismak anlamsiz
  olcay vural 28 Temmuz 2016
 • 0
  Işık şuan evrendeki en hızlı olarak bilinir saatte 3yuz bin km ve ışık hızıyla zaman arasında bir paralellik vardır ve zaman ise bir nehir anımsatIR belli bir yöne doğru akar gibi eğer ki biz ışık hızında hareket edersek zamana paralel olarak aynı hızda ilerleriz ve zaman bizim için durmuş gibi olur eğer ki biz ışık hızından daha da hızlı gidersek zaman bizden geride kalır ve belki de zaman tersine işler böylelikle zamanda geriye gidebiliriz
  oğuzhan özdemir 28 Temmuz 2016
 • -3
  esnetebildiğin kadar esnet, fakat geri dönemezsin..
  Mehmet Bal 28 Temmuz 2016
 • 0
  Kafalar çok karışmış, "bence böyle" diyenler var. Bilim bence'lik bir şey değil. Işık hızı ve zaman konusunda sorulmuş soruların çoğu ispatlanmıştır. İngilizce bilenler için bunu seyretmelerini tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec
  ilker korkutlar 28 Temmuz 2016
 • 0
  Neden zamanda geri gidebilmenin tek yolunun ışık hızını geçmek olduğunu düşünüyoruz ki ? Kuramsal başka yollarda var . Lütfen gerçekliğimizi değiştirelim ki diğer olasılıklarıda görebilelim .
 • 0
  https://www.youtube.com/watch?v=yG8TjQr0oQw yukarıdaki linkin türkçe altyazılısı
  Sümeyra Arıcan 28 Temmuz 2016
 • +1
  Ne kadar hızlanırsanız hızlanın, bu şekilde geriye gitmeniz mümkün değildir, zaman izafi olsada , zamanın kendisi daimi akıp giden bir kavramdır, hızlandıkca yawaşlatabilirsiniz ama durduramazsınız, çünkü an olarak sizden daha yavaş olan zaman ileri doğru bir hareket içerisindedir bu nedenle ,geriye doğru gidebilmeniz için sizin içerisinde bulunduğunuz hızın dışındaki zaman durmalı , buda birçok dengenin bozulması demektir, basit mantıkla zamanı bükerseniz geriye geçiş yapabilirsiniz, aksi durumda geriye gitmeniz mümkün değildir...
  Ramazan Atr 28 Temmuz 2016
 • +3
  Öncelikle hız-zaman ikilisini anlamalıyız. Bildiğimiz bir kural var: "hiç bir şey ışık hızında ya da daha hızlı gidemez". Teorik hesaplar ve deneylerde de bunun doğrulandığı görülüyor. Parçacık hızlandırıcısında yapılan deneylerde parçacıklar ışık hızının %99,999999'u na kadar hızlandırılabiliyor ama ışık hızına erişilemiyor. Şimdi hız arttıkça zamanı neden yavaşladığına gelelim. Işık hızı evrenin hız limiti ve doğa bu hız limitini aşmamıza izin vermiyor. Bir uzay aracında ışık hızının % 99,9999999999999999999999999999'u gibi bir hızda ilerlediğimizi düşünelim. Bu hızda giderken ben bir adım atarsam ışık hızını geçerim değil mi? İşte öle olmuyor. O adımı atmam dışarıdaki bir gözlemci için belki de onlarca yıl sürecektir ama benim için ise normal 1 saniyelik bir adım olacaktır). yine aynı hızda giderken elimdeki feneri yaktığımı düşünelim. Fenerden çıkan ışık, bana göre ışık hızında hareket edecektir ama ben de neredeyse ışık hızındayım , o zaman fenerin ışığı 2c mi olur? tabii ki olmaz. Yine benim için zamanın yavaşlaması, benim için ışığın ışık hızında hareket ettiği izlenimi yaratır ama gerçekte fenerin ışığı benden sadece %0,0000000000000000000000000001 daha hareket etmektedir.
  Senin soruna gelirsek; ışık hızına ulaşamayız ama ulaştığımızı düşünürsek zaman biizm için durur. beynimizdeki elektrik sinyalleri iletişimi durur, vücudumuzdaki atomların titreşimleri durur, atomlar çevresindeki elektronların dönüşü durur. çünkü en ufak bir hareketlilik ışık hızının aşılması demektir ki bu mümkün değildir. Diğer soruya gelirsek: ışık hızının aşılabildiğini kabul edersek, teorik olarak zamanın geriye doğru akması gerekir. Matematiksel olarak ta böyle olması gerekiyor. Ama ışık hızını aşmamız mümkün olmadığından bu sadece bir teori olarak kalıyor.
  Mehmet Ali 28 Temmuz 2016
 • -4
  Bunların hepsi manyak manyak aslinda herkes ayni seyi konuşuyor ama farkli dillerde tartisiyor 1 kişi doğru ve aciklayici yazmis o da vahdet yigit kardesim bravo yigit kardesimin dedigi gibi 1 günü dakikasi dakikasina her saniyesiyle dolu dolu yasardik amaa buna vucudumuz ve organlarimiz ne tepki verirdi ki bence diuelimki biz ışık hızında hareket ediyoruz 1 dakikada ankarada yada abd de oluyoruz peki buna basta beynimizin kayit mekanizmasi ne derdi sizce bence bunu tartisin hatta tartisalim ;-) saygilar...
  veysel çelik 28 Temmuz 2016
 • 0
  Einstein'ın dediği gibi zaman göreceli, sistemler arası zaman farkı oluşabilir ancak zaman durmayacaktır ki geri sarabilelim.

  Zaman sınırı olarak ışık hızından bahsediyoruz o halde ışığı ele alalım.
  Hızına ulaşamadığımız ışık bile ilerlerken zaman geçiyor.
  Öyle olmasaydı ışığın izlediği bir yol olmaz bir noktadan bir noktaya ışınlanırdı.
  Uzay-Zaman boşluğu olarak belirtilen, yaşadığımız 3 boyutlu evren BigBang ile oluştu ve sürekli genişlemekte.
  Kısacası bence zaman evrenin genişlemesine bağlı ve ışık bile ne zamanı geri alacak ne de durdurabilecek hızda değil.
  Sistemin zamanına (Evrenin oluşturduğu zaman çizgisine) bağlı bir parça.
  Geri sarmak için çok daha hızlı olup onu geçmek gerekir ki geçtiğimizi farz edelim ortada zaman diye bir kavram kalacak mı ?

  Biraz daha somut bir örnekle;
  Okyanusun dibinde ufacık bir hava kabarcığı (evren) yukarı doğru çıkarken hacmi büyüyor ve genişliyor.
  Kabarcığın yukarı doğru çıkışı ise işte o zaman çizgisi.
  Kabarcığın içinde 2 nokta biri merkezinde sabit dursun diğeri hızla dönüp dolaşsın.
  Birbirleri arasında zaman farkı oluşur belki (ikizlerparadoksu) fakat ikisi de sistemin bağıl hızıyla gittiği için ikisi için de zaman akar yani ikisi de yukarı doğru çıkıyor.

  Her düşünce her fikir ufkumuzu genişletip yeni bakış açıları yakalamak için önemli. Paylaşmaktan çekinmeyelim. Herkese saygılar, teşekkürler.
  Oğuzhan ATICI 28 Temmuz 2016
 • 0
  Arkadaşlar zaman genişlemesi denklemine bakarsanız v=c olduğunda yani hızımız ışığın hızı olduğunda denklemin paydasının sıfır olduğunu görebilirsiniz; bu durum denklemde bir tanımsızlık yaratır yani ışık hızına ulaşamayız o yüzden böyle bir soruya cevap veremeyiz.
  Emre Sayın 28 Temmuz 2016
 • -2
  Arkadaşlar size şöyle bir örnek vererek yorum yapmak istiyorum.

  10 kişilik bir atletizm sporcusu düşünün ve bu aletlerin bir stadyumun atletizm pistinde 10 tur atacaklarını düşünün. Ayrıca içlerinden bir yada bir kaçının diğerlerinden çok süratli koştuklarını düşünün. Ne olur bu hızlı atletlere bütün tür bitene kadar kendilerinden çok yavaş atletlere tür yaparlar. Şimdi dünyada yaşayan ve yaşamış olan tüm canlıları o atletler olarak düşünelim. Içimizden bir grup ışık hızına ulaşabiliyor ne olur o zaman? Bunlar bize defalarca tur atarlar. Yani zamanda ileriye değil aksine her defasında geriye gelip bizi tekrar tekrar geçiyorlar. Asla ileriye gidemezler, göremezler. Çünkü bugün vardır, dünde. Ancak yarın daha olmamıştır. Yani kurulmamış, çizilmemiş bir zamana gidemeyiz. Anlatmak istediğimi anlayabildim mi bilmiyorum ama "YILDIZLAR ARASI" filmini izlemişsinizdir muhakkak, o film tercümanım Olabilir :) -)
  Mustafa Polat 28 Temmuz 2016
 • 0
  Arkadaşlar size şöyle bir örnek vererek yorum yapmak istiyorum.

  10 kişilik bir atletizm sporcusu düşünün ve bu aletlerin bir stadyumun atletizm pistinde 10 tur atacaklarını düşünün. Ayrıca içlerinden bir yada bir kaçının diğerlerinden çok süratli koştuklarını düşünün. Ne olur bu hızlı atletlere bütün tür bitene kadar kendilerinden çok yavaş atletlere tür yaparlar. Şimdi dünyada yaşayan ve yaşamış olan tüm canlıları o atletler olarak düşünelim. Içimizden bir grup ışık hızına ulaşabiliyor ne olur o zaman? Bunlar bize defalarca tur atarlar. Yani zamanda ileriye değil aksine her defasında geriye gelip bizi tekrar tekrar geçiyorlar. Asla ileriye gidemezler, göremezler. Çünkü bugün vardır, dünde. Ancak yarın daha olmamıştır. Yani kurulmamış, çizilmemiş bir zamana gidemeyiz. Anlatmak istediğimi anlayabildim mi bilmiyorum ama "YILDIZLAR ARASI" filmini izlemişsinizdir muhakkak, o film tercümanım Olabilir :) -)
  Mustafa Polat 28 Temmuz 2016
 • 0
  Konu hakkında pek bir fikrim yok ama sadece birim zamanda ki hareket hızımız artmaz mı?Zamanı yavaşlatıcak olan şey algının hızlanması olmaz mı?Saniye-salise-milisaniye-nanosaniye-Pikosaniye-Femtosaniye-Attosaniye-Planck zamanı sen ne kadar küçük zaman birimlerini algılayabilirsen zaman sana o kadar yavaş geçiyor gibi gelir,eğer bu algına hızın yetişebiliyorsa bu sadece mevcut olan zamanı verimli kullanmak olmaz mı?
  Can Kahraman 28 Temmuz 2016
 • 0
  zaman durunca bizden yavaş olanların zamanı sonsuz hızda akardı bize göre... eğer evren bir sona gidiyorsa çoktan gitmiştir ki bu bizide etkileyecektir. ayrıca ışığın görecesiz hız kabulü aşırı hızlı olduğu içindir. ışık hızına eriştiğimizde ışığı bir madde gibi görebiliriz. tabii vaktimiz olmayabilir de çünkü ulaşırken dışarda zanan hızla akıp evren çöktüğünde bizi de içine çekecektir. ışık hızına erişmek evrenin sonuna tanıklık etmek için idealbir yol diyebilirim.
  Halil Bozoğlu 28 Temmuz 2016
 • 0
  birde biz hızlanırken zaman bize göre yavaşlar, yani dışarıdakiler bizi yavaş yaşlanıyor olarak görür. onlara göre hızlı gidiyoruz. peki bize göre zaman o noktada genişlerken aynı verimlilikte istediğimiz yere ulaşmış olur muyduk? bir yere varırken zamanın akışını da hesap ederdik, hangi noktada hızlanmak bize daha fazla vakit kaybettirirdi.
  Halil Bozoğlu 28 Temmuz 2016
 • -1
  Zaman kayması denklemine göre düşünürsek karekök içinde negatif sayı çıkar ve irreel bir sayı elde ederiz. Yani böyle bir şeyin oluşması mümkün değil gibi görünüyor. Ya da tanımsız bir şey oluruz.
  serkan.urek 28 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanın ileri veya geriye doğru hızlanması, yavaşlaması mümkün ama durması diye bir şey farklıdır. Öyle bir şey olursa evrenin bir işlemcisinin olduğu ve ısınıp donan, mavi ekran veren bir bilgisayarın içinde olduğumuz kanıtlanır çünkü... :)
 • 0
  Onurcan kurt bana bu konular ile ilgili okuduğum kitapları yazarsan sevinirim, caglarakman5959@gmail.com
  bluesnroll 02 Ağustos 2016
 • 0
  aslında geçmişi geleceğe getirmiş olursunuz , ve müdahale edemezsiniz. diye düşünüyorum lucy filminde son dakikara yakın bir sahne vardı. geçmişi görüyor ama müdahale edemiyor. hız zaman olayına güzel bir örnek
  sevim 03 Ağustos 2016
 • 0
  Normal madde için mümkün gözükmüyor yalnız, zaman çizgisi geriye doğru akan teorik takyon parçacıkları mevcuttur. Bizi oluşturan normal maddenin aksine takyonların enerjisi azaldıkça daha da hızlanır, daha hızlı bir şekilde geçmişe doğru akar zamanı. Yine bizim gibi normal madde ışık hızına ulaşamadığı gibi takyon parçacıkları da ışık hızına kadar yavaşlayamaz...
 • 0
  Ben zamanın asla durmayacağına ve zamanda geriyede gidilemeyeceğini düşünüyorum.Zaten ışık hızında gitsek bile 300.000 km sonunda 1 saniye geçmiş olur zaman durma noktasına gelir ama asla durmaz .Zaten ışık hızına ulaştığın anda fotonlara ayrılırsın.
  ÖFA 17 Ağustos 2016
 • 0
  @ÖFA emin ol, önceden kimse zamanın yavaşlayabileceğini de düşünmüyordu. Belki söylediğin doğrudur, zamanda geri gidemeyiz. Ama ya bir yolu varsa? Senin gibi düşünerek o yolu keşfedemeyiz. Yürümemiz lazım, hayal etmemiz lazım.
  Veritas 25 Ağustos 2016
 • -1
  Teorik olarak kütlesi olan varlıkların ışık hızına ulaşması mümkün değildir. Işık hızına yaklaştıkça göreli kütle artmaktadır ve ışık hızına ulaşmak demek hızı koruyorak sonsuz kütleye ulaşmak demektir ki bu da imkansızdır. Fotonların kütlesi olmadığı için ışık hızında gidebilirler.
  Ahmet Yılmaz 11 Aralık 2016
 • 0
  Şöyle bir kavram var evren bir patlama sonucu oluştu öncesinde zaman ve evren yoktu patlama sonucunda zaman ve evren oluştu o halde zaman birden oluştuğu gibi yok da olabilir ve bükülebilir. Onun için zamana mudahale edebilir
  oğuzhan özdemir 19 Şubat 2017
 • 0
  ya arkadaşlar siz neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum .. ışık hızı olsaydı şöyle olurdu bu olsaydı böyle olurdu nenenizin bıyıkları olsaydı dedenizmi olacaktı yani .. şu 4 milyar yıllık dünya geçmişine bir bakın bu söylediklerinizi yapan insan varmı ? . biz insanlar geçmişte yapılan pramitleri çözememişiz ve kalkmış yok zaman bükülmesi yok işık hızı brakın arkadaşlar bunları biz insanlar kendi DNA mızı çözmüş deyilken ) zamanı ve uzayı çözmeye çalışıyoruz ... hadi diyelimki ışık hızına ulaştınız ki bu imkansız geçmişiniz uzayın neresinde saklı koca uzayda geçmişinizimi arıcaksınız güldürmeyin beni BIRAKIN HAYAL PEŞİNDEN KOŞMAYI Bİ BAKIN YAŞADIKLARINIZA NE KADAR HUZURLU NEKADAR MUTLUSUNUZ UYANIN ARTIK UYANINDA ŞU DÜNYANIN VEDE İNSANLIĞIN GİDİŞ ATINA BAKIN GELECEĞE SAĞLIKLI BİR DÜNYA BIRAKABİLİRMİYİM DİYE ENDİŞE EDİN BENCE ELİMİZDE ÇOK GÜZEL DÜNYA ADINDA BİR VARLIK VAR KIMETİNİ BİLELİM VE HUZUR DOLU BİR DÜNYA BIRAKALIM GELECEĞE
  yalçın 08 Eylül 2017
 • 0
  Işık hızını aşmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Evrenin limiti ışık hızıdır bildiğimiz veya bilmediğimiz hiç bir şey ışık hızını geçemez. Ayrıca ışık hızınada ulaşamayız ışığın kütlesi yok ama bizlerin var. Işık hızına çok yakın hıza ulaşırsak bizim için zaman yavaşlayacaktır saat'ler çok yavaş çalışacaktır yani olaydan çıktığımızda veya dünya'ya döndüğümüzde üçyüz beşyüz belki dahada fazla geçmiş olacaktır yani bir nevi geleceğe gitmiş olacakızdır. Ama şunuda ekleyeyim not olarak, ışık hızını geçmek veya ışık hızına tam olarak ulaşmak Fizik yasalarına göre aykırıdır. Çünkü ışık hızına ulaşmaya başlandığında devamı hep gelecektir ulaşınca yine devamı gelmesi gerekir. Yani kullandığımız arabayı yavaşlatmaya benzer frene basarsın araba yavaşlar tekrar basarsın durur, araba durunca frene basarsan ne olur anlamsız olur ve sonsuza gitmek ister.
  Levent Kara 25 Mart 2018
 • +2
  1)kütleli varlıklar c hızlarının tamamını uzay düzleminde kullanamaz dolayısıyla zaman kütleli varlıklar için uzaydaki hız değerine göre mutlaka akar bu da bize kütleli varlıklar için zamanın durması diye bir şeyin mümkün olamayacağını gösterir.
  2) evrendeki "limit hız" c hızıdır popüler değişle ışık hızı ve bu değerde zaman sıfırlanmaktadır bunun bir adım ötesi yani zamanın eksili bir değerde olması fiziksel olarak mümkün değildir c hızının aşımı ile zamanın eksili çıkıyor olması zamanın geriye doğru akması ihtimalini değil evrenin geometrisinin yıkılıyor olduğunu gösterir "zamanın geriye akması ya da zamanda yolculuk diye bir şey bizim evrenimiz için mümkün değildir"
  almira gür 10 Temmuz 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.593 kullanıcı

Giriş Yap