• +1

  Uçaklar ses hızını geçince sonik patlama oluyor yani bir bomba sesi gibi birşey duyuluyor peki ışık hızı geçtiğimizde oluşan bir etken var mı?

  Mert Uğurelli 25 Temmuz 2016
 • 0
  (Genel kabulde) teorik olarak ışık hızı evrenimizin hız limitidir. Yani geçilemez.
  İlyas 26 Temmuz 2016
 • 0
  @Alliance33 Soruda özel olarak ortam belirtilmediğine göre ışık hızı denince ışığın vakum ortamındaki hızı (c) kastedilir. Çerenkov ışıması ilgi çekici bir fenomen olabilir ancak bu sorunun cevabı değil. Sorunun alt sorusunu yaratıp kendi sorunuzu cevaplamışsınız.
  İbrahim Sidat 26 Temmuz 2016
 • 0
  @Alliance33 Ben de onu diyorum dediğiniz gibi soru da ortam belirtilmemişse belirtilmiş gibi cevap verilmemeli. Bir cismin 0.75c hızını geçmesi ışık hızından hızlı gitmesi anlamına gelmez.Şöyle bir örnek vereyim belki derdimi anlatabilirim: Soruda bir insanın kaç gözü olduğu sorulmuş. Cevap da şöyle: Bir gözünü kaybeden bir insanda bir göz vardır.
  İbrahim Sidat 28 Temmuz 2016
 • 0
  Şimdi şöyle; o cisimin aynı anda ışık kaynağı olması lazım ki yaydığı dalgaların oluşturduğu duvarı kırıp ya da delip geçsin. Ki öyle bir şey mümkün değil, ışık sesten farklı yani cisim ne kadar hızlı giderse gitsin yaydığı ışığın dalgası da onunla birlikte gidiyor. Çöldeki seraba doğru gitmek gibi olur ya da eşeğin sırtına binen adamın sopayla önünde gösterdiği havuç gibi bir şeydir...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap