• -1

  Entropi artışıyla toplu haldeki enerji evrenin köşelerine dağılarak daha etkisiz ve durağan bir konuma geçmesine rağmen insanlığın, bilgi ve birikimini sürekli olarak arttırma

  Vide supra 24 Temmuz 2016
 • 0
  arttırması soyut bir kavram olarak "bilgi edinimi" sürecinin entropiye ters olarak geliştiği şeklinde yorumlanabilir mi?
  Vide supra 24 Temmuz 2016
 • +1
  bilgi dediğimiz kavram çok boyutlu olabilir... fikrimce sadece doğrusal hareket yapan bir cisimle dönerek etrafında kütleçekimi yaratan bir cisimin oluşturacağı konumsal bilgi birbirinden farklı olacaktır... aynı şekilde olaylara bakış açımızda bilginin bizim açımızdan değişmesine sebep olacaktır... bilgi evrende sonsuzdur... yalnızca biz kendi bakış açımızla algılayabildiğimiz kadarını yorumlayabiliriz... değişmeyen bazı fiziksel sabitler vardır... ben bunun gerekli algoritmalar tasarılar oluşturularak değiştirilebileceğine inanıyorum... çünkü kendi fikrimce değiştirilemeyecek kanunlar olsaydı bizim onları değiştirmeyi düşünebileceğimizi sanmıyorum... çünkü biz de bu kanunlara tabiiyiz... ve aykırı düşmemiz imkansız... ve bilgiyi şuna benzetiyorum... evrenin her yerine homojen olarak dağılmış sanal bir çok boyutlu küre... biz düşünerek farklı yerlerine yolculuklar yapıyoruz... farklı düşünerekse çok boyutlu yolculuklara ışık tutabiliyoruz...
  Doğukan Şimşek 25 Temmuz 2016
 • 0
  İnsanoğlu entropiyi azaltır ama bizim entropiyi biraz azaltmamız için, evrenin çok daha fazla yıpranması gerekir. Mesela bitkilerin elma üretmesi etropideki azalmadır ama bu bir elma için güneş milyonlarca kat daha fazla yıpranır.
 • +1
  bilgi edinimini entropinin düşüşü olarak yorumlayabilirsin ve bu yorum yanlış olmaz. fakat termodinamiğin ikinci yasası der ki; bir sistemin "toplam entropisi" sürekli artış göstermek zorundadır. Dolayısı ile bu durumda senin sorundaki "sistem" sen ve çevren olmak durumunda. Bilgi edinimi ile entropi düşürürken, çevrende fazlasıyla entropi artışı yaratıyorsun. Bu durumda toplam entropi artmış oluyor. Biraz daha basit bir örnek ile açıklayayım konuyu; mesela yazın evde klima çalıştırdığın zaman evin içindeki entropiyi düşürüyorsun fakat klimanın harcadığı elektrik o kadar fazla ki, toplam entropi kesinlikle artmış oluyor. Kısacası toplam entropi istisnasız her koşulda artar.
  Erşah Topaç 26 Temmuz 2016
 • -1
  Sizinle aynı fikirdeyim @Erşah. Ama gene de daha gelişmiş teknolojiye sahip bir insan topluluğunun elde ettiği bilgi birikimini düşününce evrenin bir noktasında muazzam bir enerji deposu gibi duracağını düşünüyorum.
  Vide supra 26 Temmuz 2016
 • 0
  Bilgi birikiminin gazların birleşip yoğunlaşarak yıldızları ve gezegenleri oluşturmasından farkı yoktur. Binlerce kelimeyi bir araya getirip ansiklopedik ciltler yapmak yıllar sürebilir ama o birikimi karıştırmak, yakmak, patlatmak daha kolaydır...
 • +1
  Bilgi birikiminin gazların birleşip yoğunlaşarak yıldızları ve gezegenleri oluşturmasından farkı yoktur. Binlerce kelimeyi bir araya getirip ansiklopedik ciltler yapmak yıllar sürebilir ama o birikimi karıştırmak, yakmak, patlatmak daha kolaydır... Ayrıca entropi düzenden düzensizliğe geçiş demek değildir. düzensizlikten düzene geçişte entropidir. Hatta entropi düzen düzensizlikle en rahat açıklanabilir bir fenomen olmasına rağmen tam olarak öyle de değildir..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap