• 0

  Zaman neden boyut kavramı olarak ele alınır? zaman bir ölçü birimi değilmidir?

  Volkan Karakurt 08 Temmuz 2016
 • 0
  Eğer zaman'nın büyük patlama ile başladığını varsayarsan , zaman bir ölçü birimi değildir . Eğer büyük patlama'nın , zaman'nın herhangi bir periyotunda olduğunu varsayarsan , evet zaman bir ölçü birimidir . Aslında hep büyük patlamadan önce ne vardı ? diye sorarız aslında burda bile zamanın daha önce var olan bir boyut olduğunu kabul etmiş oluruz . O yüzden nasıl insanlık tarihi için MÖ yada İÖ ( İÖ: İSADAN ÖNCE ) kavramlarını kullanmışsak , evren için referans alabileceğimiz bir periyot olarak BBÖ yada BBS ( Big Bang'den önce ve Big Bang'den sonra ) kavramlarını ele almamız gerekirdi ama bizler genelde nedense Zaman'dan önce ve sonra kavramlarını kullanıyoruz .
 • +1
  zamanın birim olduğunu farz edersek, düz bir çizgi şeklinde oluşan evrenin 1. boyut, uzunluk ve genişliğin oluşturduğu alanı 2. boyut, uzunluk genişlik ve derinliğin oluşturduğu hacime 3. boyut diyorsak...4. boyutun farklı evrenlerin içiçe geçmiş olduğu bizim algılayamadığımız bir sistem olduğunu söyleyebiliriz..değil mi ?
  Volkan Karakurt 08 Temmuz 2016
 • 0
  Kesinlikle
 • +1
  boyut belirli bir doğrultuda ölçülmüş bir büyüklüğü ifade etmek için kullanılan geometrik bir terimdir.ilk 3 boyutu siz belirtmissiniz ve bu boyutlar uzaysal olarak kabul edilir,yani uzay ve nesne üzerindeki herhangi bir noktayı belirlemek için gereken minimum koordinat sayısıdir.4cu boyut ise zamanin gecmesiyle kat edilmis iki nokta arasindaki mesafedir. İzafiyet Teorisi'nde zaman, dördüncü ve uzaysal olmayan boyut olarak eklenir.

  Drnaz T-va 08 Temmuz 2016
 • 0
  zaman bir sabit olmadığı için insanların kullandığı bir ölçü/ölçek birimidir
  Oral Canbolat 09 Temmuz 2016
 • 0
  zamanın enerji-madde etkileşimi olarak düşünüyorum. Evren zaten enerjiden ve maddeden ( titreşimde olabilir ) oluşmuşsa zaman etkiside doğal olarak gözlemlenecektir ama bu bir boyut olarak değilde daha çok ölçü birimi olarak gözlemlenebilir sanırım.
  Volkan Karakurt 09 Temmuz 2016
 • 0
  guzel bir yaklasim.
  Drnaz T-va 09 Temmuz 2016
 • 0
  Zaman, big bang diye tabir edilen genişlemenin başlamasıyla birlikte ortaya çıkan hareketin yan etkisi olarak hissedilen bir olgudur. Keza kainattaki her şeyın durduğunu düşündüğümüzde zamanın da durmuş olacağı anlaşılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında zaman mustakil bir kavram olmayıp harekete bağlı olarak ortaya çıkan bir çeşit yan etkidir. Bu minvalden düşündüğümüzde zamanın ölçüsü harekettir ve bu durumda zaman herhangi bir boyut olarak düşünülemez.
  Mustafa Hakyemezoğlu 13 Temmuz 2016
 • +1
  Zaman bir boyuttur ve bu boyutun ölçü birimi ise saniye, dakika, saat gibi kavramlardır. Şu şekilde düşünebiliriz: 3 boyutu x,y,z boyutları şeklinde adlandırırsak eğer; bu boyutlardaki ölçü birimimiz mm, cm, dm, m vb. olur. Ölçü birimleri herhangi bir boyuttaki hareketi ve yer değiştirmeyi birimsel olarak ifade etmeye yarar. Zaman ise bu üç boyutlu evrenin hareket ettiği 4. bir boyuttur ve zamanın ölçü birimi ise başta da belirttiğim gibi saniye, dakika, saat gibi kavramlardır.
  Ömer Orkun Düztaş 13 Temmuz 2016
 • 0
  zaman harekete yüklediğimiz anlamdır :)
  Serdar Toker 13 Temmuz 2016
 • 0
  Dün bugün ya da yarın bir cismi uzayın herhangi bir noktasında düşünebiliriz,ancak zamanın olmadığı bir anda cismi düşünemeyiz.Tıpkı yüksekliği olmayan bir odayı düşünemediğimiz gibi Bu nedenle zaman diğer boyutlar gibi Big-bagnle birlikte açılmıştır.
  ERDEM ÜNSAL 13 Temmuz 2016
 • 0
  Zaman ve mekan birbirinden bağımsız dusunulemeyecegi için bir boyuttur.
  erkut 13 Temmuz 2016
 • 0
  Zaman bir fon değildir; içinde herşeyin aktığı, gerçekleştiği bir fon değildir. Zaman kavramı bigbang'le doğmuştur ve varolmaya başlamıştır. Bu varoluşun öncesinde zaman işlemez başka bir boyut aranmalıdır yani zaman kavramını boyut olarak kabul etmemizin nedeni başka bilmediğimiz boyutlara inanmamızdandır. Zamanın bir boyut olarak kabulünün başlangıcı izafiyet teorisinin doğruluğunun kabulüyle paraleldir.
  eftal akçay 13 Temmuz 2016
 • 0
  Zaman bence evrende varolan anlamindan bizce gorulen kismidir...cunku bizim zaman dedigimiz kavram dunya nin gunese olan hareketiyle 3 .boyutta sinirli kalarak hesapladigimiz bi sistem butunu. Daha da acarsak gunes sistemindeki diger gezegenlerin kendine gore farkli donguleri var zira yaşlanmanin da hucrelerin yercekimi kuvvetine verdigi tepkisi olarak dusunursek zaman kavraminin dunyamizdakine gore bircok farkliliklari olabilecegini dusunuyorum...ama evreni bir butun olarak ele alirsak zaten algilayamadigimiz var olan bilmem kacinci boyut olsa gerek...
  onur citak 13 Temmuz 2016
 • 0
  zaman aslında bizim kavradıgımızın bildiğiizin dışında diye dsunuyoum kuçuken uzun ylcluklara çıktıgımızda ben pencereden dışarıyı seyrederdim .sanki biz hızla kayıyormusuz gibi etrafımızdaki sag ve solumuzdaki goruntu çizik çizik hızlanıyormuş gibiydi ve bize dogru geldikçe yani arabaya zaman bizim bkonumumuza yaklaşıyomuş gibiydi ve bir diğer şeyde karşı yonden gelen araba iki araçta belirli bir hıza sahip ve sanki çok buyuk bir hızla geçiyomuş gibi halbuki bizim arbanın hızıyla karsı yonden gelen arabanın hızını toplamı o hızmış bunları sadece duşunerek yorumluyorum yalnış olabilirim ama zaman harekete ve uzaklıga göre değişiyo bu benim tanım
  Fırat Çakmak 13 Temmuz 2016
 • 0
  ve bana göre gelecegi
  Fırat Çakmak 13 Temmuz 2016
 • 0
  ve bana göre gelecegi
  Fırat Çakmak 13 Temmuz 2016
 • 0
  bence zamanda yolculuk yapılamaz ama zamanda ileriyi ve geçmişi görebiliriz buda belirliuzaklıktan mesela bizden baya uzak bir yere makine koyarsak ve makine bize ışık hızndan daha hızlı göruntu yolayabilirse bu mumkun olur bence olanagı yuksek
  Fırat Çakmak 13 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanda tipki diger boyutlar gibi farkli nicelikleri destekler Izafiyet Teorisi nde de bu soyle basit bir sekilde aciklanir herhangi bir cisim bana gore nerde ve nasil gorunuyor ise baska birinede oyle gorunme kosulu yoktur bu yuzden zaman buyuk cisimlerde ve yuksek hizlarda kesinlikle belirleyici bir faktördur yani boyuttur.
  Arda ÜNAL 13 Temmuz 2016
 • 0
  Uzayda bir noktanın yerini belirlemek için boyutlari kullaniriz. İki boyutlu düzlemde bir nokta için x ve y gibi duzlemlere olan uzaklıklari kullanırken 3 boyutlu uzayda işin içine z yani yükseklik girer. Burada bahsedilen.
  Ad Soyad 14 Temmuz 2016
 • 0
  Uzayda bir noktanın yerini belirlemek için boyutlari kullaniriz. İki boyutlu düzlemde bir nokta için x ve y gibi duzlemlere olan uzaklıklari kullanırken 3 boyutlu uzayda işin içine z yani yükseklik girer. Burada bahsedilen uzayi bir oda ve noktayı da bir insan olarak ele alırsak bu insanın odanın hangi zamanda neresinde olduğunu belirtmemiz gerekir. Çünkü bir insan bir noktada geçmiş olabilir. İlk üç boyut ile bunu söyleriz. Ama bu bilgiler ile kisinin hala orada okul olmadığını bilemeyiz. T zamaninda x, y, z koordinatlarında dersek zamanı bir boyut olarak almış oluruz. Benim dusuncem bu şekilde. Doğru olmayan bir şey var ise yeşillendirirseniz sevinirim.
  Ad Soyad 14 Temmuz 2016
 • 0
  Çünkü zaman ve mekan birbirinden ayrı düşünülemez. Zaman, mekanın ortaya çıkışıyla otomatik olarak oluşmuştur. Big bang teorisini doğru kabul edersek asıl kafa kurcalayan öncesi. "Hiçliğin ortası" kavramı bile yanlışken nasıl olduda hiçliğin ortasında bir evren filizlendi? Ya da neden ?
  Burak Otkum 14 Temmuz 2016
 • 0
  zaman mekana baglidir. Uzayda zaman farkli akıyor . Dünyada akan zaman ile andromeda galaxsininden bir gezeni icin ayni zaman gecerli degil o gezegenin keni mekanın göre akar kendi güneşinin etrafındaki dönüşü ile bağlantılıdir. yer çekimide zaman üzerinde büyük etkisi var tabi. bunlar deneysel olarak ispatlanmişdir. Mekan zamanin ayrilmaz parçası ve zaman büyük etki ettiği bir gerçektir. uzaysal anlamda zaman bir ölçü birimi değildir ama dünyasal anlamda bakarsak ölçme birimi diyebilliriz. tabi uzaysal ölçü birimi gormedigimiz icin de boyutsal anlamdada ölçü birimi olamaz..
  Mehmet Emin Sakin 14 Temmuz 2016
 • 0
  Boyut dediğimiz şey, algımızın ölçü birimi değil midir ?
  okan esen 14 Temmuz 2016
 • +1
  Zaman bir ölçü değildir, ölçülür. Uzunluk, genişlik, derinliğin boyutları ölçülebildiği gibi zamanı da ölçebiliriz, böylece bir boyut olur..
 • -1
  Yani eğer ölçülen şeyler aslinda boyut veya boyutlar ise, zamani da bir olçü olarak düşünen arkadaşların neyi ölçmekte kullandıklarını merak ediyorum
  Arif Hikmet Saydan 14 Temmuz 2016
 • 0
  Astronomik hesaplamalar için kullanılıyor. Mesela 1 ışık yıl ışığın 1 yılda kat ettiği mesafeyi ifade eder.

  Misal "Andromeda galaksisinin çapı yaklaşık 140.000 ışık yılı kadardır" simdi bunu her seferinde rakamlarla ifade etmek durumunda kalsaydik heryer sıfırdan gecilmezdi ve karışıklık olurdu.
  Murat Aktaş 15 Temmuz 2016
 • 0
  Bu bahsettigin olcu birimi degil boyut analizi, ben de sana isigin bir km mesafeyi gectigi sure dersem,bu sefer dw zamani yol cinsinden vermis olurum, yani belli bir hizda mesafeyi zaman cinsinden tanimladigin gibi, zamani da yol cinsinden taimlayabilirsin, bu zamani sadece bir olcu birimi yapmaz.
  Arif Hikmet Saydan 15 Temmuz 2016
 • 0
  Kisacasi zaten her boyutun olcu birimi kendi cinsindendir, mesela bir saat dedigimizde biz zaman boyutunun sadece bir parcasini ifade etmis oluyoruz.
  Arif Hikmet Saydan 15 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap