• +1

  Dejavu nedir?

  Ahmet Tunç 05 Temmuz 2016
 • +1
  sicim teorisine bakılırsa paralel evrenlerde yaşayan bizim gölgelerimiz ile aynı düzen içinde yaşıyoruz Hawking yaşadığımız dejavu duygusunun sebebini farklı evrenlerdeki gölgelerimizin biri o anı yaşamıştır ve bizim onlar ile etkileşim içinde olmamızdan dolayı bizde o anı daha sonra yaşararken dejavu oluyoruz demiştir. Size göre...
  Ahmet Tunç 05 Temmuz 2016
 • +1
  Beynin sağ lobunun sol lobtan milisaniye zaman farkı ile çalışması sonucu oluşan bir durum . Beynin sağ lobu bir olayı sol loba göre geç algıladığında , geç algılayan lob daha önceden yaşamışlık yanılgısına girebiliyor . Yani biyolojik bir senkronize olma sorunu demek yanlış olmaz .
 • 0
  Hawkınge bu '' kuantum dolanıklığı '' hakkındaki paralel evren teorisine pek sıcak bakamıyorum açıkcası.
 • 0
  Tamam, iyi, hoş da neden sürekli olmuyor bu durum?
  Ahmet Tunç 05 Temmuz 2016
 • 0
  Çünkü, bu duruma sebebiyet veren şey genetik yada sistematik birşey değil . Bunu her insan ömründe belkide 1 kez yaşıyor, çünkü beyinlerimiz hayatımızın her anında % 100 ' ünü veremiyor . Bir olayı bazen tüm kapasitemizle algılayamıyoruz çünkü beynimizin çok hassas bir biyoloji ritmi var . Eğer standart ritmin dışında iken bir olayı algılamaya çalışırsan dejavuda dahil birçok nöral ve sinirsel sorun ile karşı kaşıya kalırısın .
 • 0
  Bunu biraz daha deşmem gerekiyor sanırım.
  Ahmet Tunç 05 Temmuz 2016
 • 0
  jame vu mekanizması nasıl işliyor kemal gocmen?
  ozan konar 07 Temmuz 2016
 • 0
  Yanılmıyorsam deja vunun zıddıdır . Hatırladığım kadarı ile insanın , daha önce bir olayı yaşamasına rağmen bu olayı yaşamdıgını veya görmediğini iddaa etmesidir . Açıkcası mekanizmasını bilmiyorum , deja vu yu araştırırken dipnot olarak gördüm jame vu yu fakat iyi bir araştırma yaptıktan sonra paylaşırım argümanları . (:
 • 0
  Dejavu bir olayı daha önceden yaşamış olduğun hissine kapılmaktır. :) Bu olay nasıl işler, bir çok şekilde açıklanabilir, en genel açıklaması beyindeki senkronize sorunudur. Bir diğer açıklaması ise rüya görürken, yoğun bir düşünme işlemi gerçekleştirirken beyinde daha önceki referanslardan oluşan bilgilerden kombinasyonlar oluştururuz ve yeni bilgi olarak kaydederiz, zamanla unuturuz (veri paketlenip saklanır) Benzer bir olayla karşılaştığımızda bu paketlenen veri geri açılır daha önce yaşadık deriz, aslında gerçekten yaşamadık bu senaryoyu daha önceden hayalimizde ya da rüyamızda gerçekleştirdik..
 • 0
  Dejavu bir olayı daha önceden yaşamış olduğun hissine kapılmaktır. :) Bu olay nasıl işler, bir çok şekilde açıklanabilir, en genel açıklaması beyindeki senkronize sorunudur. Bir diğer açıklaması ise rüya görürken, yoğun bir düşünme işlemi gerçekleştirirken beyinde daha önceki referanslardan oluşan bilgilerden kombinasyonlar oluştururuz ve yeni bilgi olarak kaydederiz, zamanla unuturuz (veri paketlenip saklanır) Benzer bir olayla karşılaştığımızda bu paketlenen veri geri açılır daha önce yaşadık deriz, tabi benzer olduğu için farklılıklar olacak bu yüzden beyin görüntüleri, sesleri bu bilgiye ekleyecek, aslında gerçekten yaşamadık bu senaryoyu daha önceden hayalimizde ya da rüyamızda gerçekleştirdik..
 • 0
  Dejavu bir olayı daha önceden yaşamış olduğun hissine kapılmaktır. :) Bu olay nasıl işler, bir çok şekilde açıklanabilir, en genel açıklaması beyindeki senkronize sorunudur. Bir diğer açıklaması ise rüya görürken, yoğun bir düşünme işlemi gerçekleştirirken beyinde daha önceki referanslardan oluşan bilgilerden kombinasyonlar oluştururuz ve yeni bilgi olarak kaydederiz, zamanla unuturuz (veri paketlenip saklanır) Benzer bir olayla karşılaştığımızda bu paketlenen veri geri açılır daha önce yaşadık deriz, tabi benzer olduğu için farklılıklar olacak bu yüzden beyin görüntüleri, sesleri bu bilgiye ekleyecek, aslında gerçekten yaşamadık bu senaryoyu daha önceden hayalimizde ya da rüyamızda gerçekleştirdik.. Mesala çocukluğunda konuştuğun bir dili unutursun, çocukluğunu hatırladığında o dille konuşuyorum dersin ama yeni konuştuğun dile çevrilmiş bir şekilde hatırlarsın..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap