• +1

  Uzayın boşluktan kalan (sıcaklık yayan bir cisimden uzak) kısmında sıcaklık kaç derecedir? Güneşimiz bir anda yok olsaydı dünyamızın sıcaklığı kaç derece olurdu?

  Muhammed Ali Kılıç 04 Temmuz 2016
 • -1
  Uzay boşluğunun sıcaklığını 2.7 kelvin ya da yaklaşık -270 derece olarak ölçmüşlerdir. Güneşin yokluğunda net bir sıcaklık bilinemez elbette ama bir anlık düşüşler yerine zamanla sıcaklık düşmesi beklenir. Dünya uzayda bir vakum ortamında bulunduğundan dolayı ısısını tahmin edilenden daha uzun bir süre muhafaza edebilir. İletim ve taşınımla ısı kaybı olmadığından geriye ışınımla ısısının büyük kısmını kaybetmesi beklenebilir. İzlediğim bir belgeselde bir yıl sonra yüzeyin -100, 10 yılın ardından ise -250 derece olacağını öngörüyordu.
  Vide supra 04 Temmuz 2016
 • 0
  Bu soruya, evrenin homojen bir yapıda olup , bu homojen yapının içindeki tüm madde ve enerji ile senkronize bir şekilde olduğunu düşünen bir beyin olarak cevap vermem gerçekten zor .
 • 0
  Kemal Göçmen: Benimde tamda bahsettiğim şey bu o soğukluğu oluşturan şey ne, koca bir buz dolabının soğutucusunda mıyız? yada olaya şöyle bakalım; Hiç soğuk olmasaydı?..
  Muhammed Ali Kılıç 05 Temmuz 2016
 • 0
  Kemal Göçmen: Benimde tamda bahsettiğim şey bu o soğukluğu oluşturan şey ne, koca bir buz dolabının soğutucusunda mıyız? yada olaya şöyle bakalım; Hiç soğuk olmasaydı?.... Evet, İşte ALLAH' ın şu kainatta ki başka bir kusursuzluğu da budur. Eğer hiç soğuk olmasaydı sıcaklık yayan her yıldız'ın yaydığı sıcaklık tüm uzayı kavururdu, diğer bir deyişle yayılan sıcaklık dalgaları uzaydaki soğukluğun etkisiyle tüm uzayın kavrulmasını engelliyor..!
  Muhammed Ali Kılıç 05 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap