• 0

  yerçekimi kuvveti hızı ışık hızına ne kadar yakın?

  sultan 03 Temmuz 2016
 • 0
  Bunun cevabı belkide, güneşin yokolmasını 8,31 dakika sonra mı yoksa anınında hissedip hisstemiyeceğimize de bağlı ama yerçekimi ışık hızına yakın bir kuvvet değildir.
 • -1
  Birbirleri ile alakasız kuvvetler ama şöyle bir yanıt olabilir; Dünyanın kütle çekiminden kurtulmak için gerekli hız saatte yaklaşık 40.000 KM, ışık hızı ise saatte yaklaşık bir milyar (1,000,000,000) KM. Ama cisim ne kadar yoğunsa kütle çekimi o kadar büyük olur, hatta karadeliğin kütleçekiminden saatte bir milyar KM hızı ile ışık bile kaçamıyor. Fakat kütle saatte şu kadar KM hızla çeker diye bir şey yok. Maddenin yoğunluğu, uzaklık, sürtünme gibi bir çok etken ile değişebilen bir şey. Ayrıca sabit değildir, ivme ile hareketlendirir cisimleri. Halbuki ışığın hızı sabittir, ışık yola başladığı andan itibaren aynı hızdadır, bir hızlanma söz konusu değil. Bir anda 0'dan C hızına ulaşır.
  Emin Akben 03 Temmuz 2016
 • -1
  Aralarında dağlar yok yok evrenler kadar fark var. Çok uzak anlayacağın.
  Ahmet Tunç 03 Temmuz 2016
 • 0
  Kütle çekim kuvvetinin iletim hızı ile kuvvetini karıştırmamak lazım. Kütle çekim kuvveti benim bildiğim kadarıyla zayıf ama sürekli bir kuvvettir. Dolayısı ile sürekli etki etmekte. Mesela bir kütleyi yerden belli bir mesafe yukarıda tutarken onu orada tuttuğumuz kuvveti serbest bıraktığımız anda cisim yere doğru hareket eder. Zira zatenden ona kütle çekim kuvveti etki etmekteydi. Ancak kütle çekim kuvvetinin etki hızı muhtemelen ışık hızı veya ona çok yakındır.
  Bu yüzden kütle çekim kuvvetinin kütleyi çekme hızı ile karıştırmamak lazım.
  Mustafa Okat 04 Temmuz 2016
 • 0
  Soruyu ben mi yanlış anladım yoksa çoğu arkadaş mı yanlış anladı bilemiyorum. Kütle çekim kuvvetinin hızı ile ışık hızı kıyaslaması yapmak yerine kuvvet büyüklüklerinden bahseden ya da dünyadan kaçış hızından falan bahsedilmiş. Kara deliğin ışığı yakalıyor olması kütleçekim dalgası hızının ışıktan hızlı olmasından dolayı değil, kuvvetinin büyük olmasından kaynaklı. Kütleçekim kuvvetinin hızının ışık hızıyla aynı olduğuyla alakalı makaleler önerebilirim isteyen olursa.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Soruyu ben mi yanlış anladım yoksa çoğu arkadaş mı yanlış anladı bilemiyorum. Kütle çekim kuvvetinin hızı ile ışık hızı kıyaslaması yapmak yerine kuvvet büyüklüklerinden bahseden ya da dünyadan kaçış hızından falan bahsedilmiş. Kara deliğin ışığı yakalıyor olması kütleçekim dalgası hızının ışıktan hızlı olmasından dolayı değil, kuvvetinin büyük olmasından kaynaklı. Bir elektrik alan gibi düşünürsek alanın yükü ile alanı oluşturan parçacıkların hızı birbirnden farklıdır. ( Elektrik alanın yükle ilişkisi, yerçekimi ivmesinin kütleyle ilişkisinin ve kuvvet yoğunluğunun hacimle ilişkisi gibidir.)Kütleçekim kuvvetinin hızının ışık hızıyla aynı olduğuyla alakalı makaleler önerebilirim isteyen olursa.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Soruyu ben mi yanlış anladım yoksa çoğu arkadaş mı yanlış anladı bilemiyorum. Kütle çekim kuvvetinin hızı ile ışık hızı kıyaslaması yapmak yerine kuvvet büyüklüklerinden bahseden ya da dünyadan kaçış hızından falan bahsedilmiş. Kara deliğin ışığı yakalıyor olması kütleçekim dalgası hızının ışıktan hızlı olmasından dolayı değil, kuvvetinin büyük olmasından kaynaklı. Bir elektrik alan gibi düşünürsek alanın yükü ile alanı oluşturan parçacıkların hızı birbirnden farklıdır. ( Elektrik alanın yükle ilişkisi, yerçekimi ivmesinin kütleyle ilişkisinin ve kuvvet yoğunluğunun hacimle ilişkisi gibidir.-Wikipedia-) Kütleçekim kuvvetinin hızının ışık hızıyla aynı olduğuyla alakalı makaleler önerebilirim isteyen olursa.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  emin akben kusura bakma ama tümden yanlış bilgiler vermişsin. Işık hızı değişken olduğu kanıtlanmıştır. Ortamdan etkilenir. Zira kütleçekim dalgalarını etkileyebilen bir şey yoktur.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Kütle çekim kuvveti hızı olarak tanımlanması gereken şey kütle çekimsel dalgalar dersek herkes daha iyi anlayabilir belki. Eğer dalgalar kuvvet barındırıyorlarsa ki barındırmaları gerekir.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Kütle çekimi anında olur yani gravitsayon anında etki eder, ve ışık hızı evrendeki en yavaş hızdır. Boşlukta nerji lerlerken oluşan fotonlar ışığın tanecik yapısı olduğunu boşlukta enerji ilerlerken kıvrılarak dalga gibi ilerlemesi ışığın dalga yapısını açıklar. Bu hipotez bana ait, bütün ışıklar aynı hızda neden bunun nedeni enerjinin boşluktaki hızı
  Ortaç Eroğlu 25 Eylül 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.593 kullanıcı

Giriş Yap