• +1

  Atom-altı parçacıkların doğrusal olmayan davranışları , rastgelelikten mi kaynaklanıyor , yoksa zekice kodlanmış bir bilgi transferinin yansıması olmasından dolayı mı ?

 • 0
  1) Tesadüf, rastgele diye herhangi bir olay, durum yoktur.
  2) Kuantum Fiziğine göre her duruma en ufak hareketliliğe göre kuarklar farklı tepkiler ya da farklı kuarklar belirli tepkiyi verebilir.
  3) Yani anlayacağın zekice kodlanmış bir bilgi transferinin yansımasıdır. (Kuantum Teorisine göre)
  Ahmet Tunç 02 Temmuz 2016
 • 0
  Tatmin edici bir cevap bile değil . Verdiğiniz cevap bu soruyu sormama neden olan cevaplar zaten . ):
 • 0
  Hiç bir atom altı parçacık doğrusal hareketli değildir. Eliptik yörünge belirli hareketleri vardır. Olası radyoaktif durumu ya da nükleer fiziği incele..
  celal 02 Temmuz 2016
 • -4
  atom alti parcaciklar yalnizca enerji degisimi olursa dogrusal olmayan davranis sergiler..bir elektronun kendi yorungesinden diger yorungelere sicrayip isik dalgasi yaymasi mesela..boyle bir durum olmadikca atom alti parcaciklar sabit yorungede haraket eder..
  Drnaz T-va 03 Temmuz 2016
 • 0
  De Broglie'nin de değindiği gibi madde ve dalga ayrı kavramlar değildirler.Her madde biraz dalga,her dalga biraz maddedir.Tabi bu günlük hayatta gözlenemez ama atomik düzeyde ışığın hem paketçikler halinde olması(tanecik) hem de kırılma ve girişim gibi dalga özellikleri göstermesi ve elektronun tanecik olarak bilinse de belli durumlarda dalga gibi davranması buna kanıttır.Bir dalganın belli bir konumu veya hızı yoktur değildir demi?Dokusundaki her nokta farklı bir konuma ve hıza sahiptir.Bu konum ve hız değerleri de incelediğimiz parçacığın dalga fonksiyonundan bulunur.Tanecik incelendiği anda bu değerlerden birini alır.Ama biri yerine diğerini alması için hiç bir sebep yoktur. Schrödinger'in kedisiyle aynı olay. Ben de her ne kadar nedenselliğe inansam da fizik burada rastgelelikten bahsediyor.Belki gerçekten rastgelelik yoktur ama bilimin en ileri bulguları bir fonksiyonla ifade edilebilir bir olasılık dağılımı veriyor elimize.Yani soruna cevabım zekice kodlanmış bir rastgelelik.Umarım bu yardımcı olmuştur.Hatam varsa düzeltin.
  Batuhan Yılmaz 28 Ağustos 2016
 • +1
  De Broglie'nin de değindiği gibi madde ve dalga ayrı kavramlar değildirler.Her madde biraz dalga,her dalga biraz maddedir.Tabi bu günlük hayatta gözlenemez ama atomik düzeyde ışığın hem paketçikler halinde olması(tanecik) hem de kırılma ve girişim gibi dalga özellikleri göstermesi ve elektronun tanecik olarak bilinse de belli durumlarda dalga gibi davranması buna kanıttır.Bir dalganın belli bir konumu veya hızı yoktur değil mi?Dokusundaki her nokta farklı bir konuma ve hıza sahiptir.Bu konum ve hız değerleri de incelediğimiz parçacığın dalga fonksiyonundan bulunur.Tanecik incelendiği anda bu değerlerden birini alır.Ama biri yerine diğerini alması için hiç bir sebep yoktur. Schrödinger'in kedisiyle aynı olay. Ben de her ne kadar nedenselliğe inansam da fizik burada rastgelelikten bahsediyor.Belki gerçekten rastgelelik yoktur ama bilimin en ileri bulguları bir fonksiyonla ifade edilebilir bir olasılık dağılımı veriyor elimize.Yani soruna cevabım zekice kodlanmış bir rastgelelik.Umarım bu yardımcı olmuştur.Hatam varsa düzeltin.
  Batuhan Yılmaz 28 Ağustos 2016
 • 0
  Ya senden bi sey isticem mr.nobody instangram hesabin varsa oradan tanisabilie miyiz tanismak istiyorum seninle :) hesabim mhmterkcik . Donus yapmani beklicem :)
  eksousion 01 Eylül 2016
 • 0
  Görmez seni :)) daha güncel konulara yaz... mesela tartışma kısmına gir cevapların olduğu bölüme yaz tanışma isteğini :)) ben de tesadüfen gördüm seni
  Doğukan Şimşek 01 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap