• 0

  Dünya bir karadelik olsaydı Hangi gezegen ve uyduları etkilerdi ?

  YinYang 30 Haziran 2016
 • 0
  Dünya şu anki kütlesi ile bir karadeliğe dönüşseydi Ay dahi etkilenmezdi bundan.
  Mustafa Okat 01 Temmuz 2016
 • +1
  Olay ufkuna kadar yaklaşmadığın sürece maruz kaldığın çekim kuvveti yıldızlarınkinden daha farklı olmayacağı söyleniyor. Tabi bizim güneş sistemimizin çapından çok daha büyük karadelikler var ama dünya karadelik olsaydı elbette ay bundan etkilenirdi. Yörüngesi zamanla daha çok eliptik olmaya başlar ve zamanla karadelik tarafından yokedilirdi. Daha büyük ölçekte tüm gezegenlerin yörüngeleri "zamanla" değişir ve bu yeni kuvvete uyum sağlayacak bir yörüngeye geçer ya da çarpışmalar sonucunda yok olurlardı.
  Vide supra 01 Temmuz 2016
 • +1
  not: Dünya boyutunda bir karadeliği kastetmekteyim, dünya kütlesinde bir karadelik konusunda Mustafayla aynı düşünüyorum.
  Vide supra 01 Temmuz 2016
 • 0
  Mustafa Okat... Dünya şu anki kütlesi ile karadeliğe dönüşemez.
  Çağatay Açıkgöz 01 Temmuz 2016
 • 0
  Dünya şu anki kütlesi ile karadeliğe dönüşemez.
  Çağatay Açıkgöz 01 Temmuz 2016
 • 0
  dünya şu an karadeliğe bir şekilde dönüşse kütle çekiminde hiç bir değişme olmaz. Ay olduğu yörüngede dönmeye devam eder mesela. Bir karadeliğin kütleçekimi kendi içine çökmeden yani yıldızkende aynıydı. Fakat karadelik halinde çok küçük olduğu için aynı miktardaki kütlenin tamamına çok daha fazla yaklaşabiliyorsun. Halbuki yıldızken devasa bir boyutta olduğu için, yaklaşabileceğin son nokta olan yüzeyine dahi değmiş olsan bu devasa yıldızın diğer ucu sana o kadar uzak olurdu ki kütleçekimin etkisi neredeyse hiç kalmaz böylece sen bu yıldızın sadece bir kısmının kütleçekimine maruz kalırdın. Ama karadelik halindeyken artık tamamı senin burnunun dibinde oluyor.
  Emin Akben 01 Temmuz 2016
 • 0
  @Emin AKBEN; Güzel bir noktaya değindiniz. Kütleçekim kuvveti uzaklığın karesi ile ters orantılıdır. Kütleye haddinden fazla yaklaşabiliyorsunuz. Ayrıca kütle sıkışmış olduğu için yoğunluk da büyüyor.
  Mustafa Okat 01 Temmuz 2016
 • 0
  Galiba büyük yanılgılar var karadelikler hakkında , doğaldır tabi benim vede insanlığın en az bildiği cisimler . Öncelikle emin akmen, bir yıldızın kendi içine çökmediği zaman ki kütleçekimi ile karadelik olduğu halindeki kütleçekimi arasında milyonlarca kat fark vardır .Yıldızın, süpernovadan sonra hatrı sayılır bir miktarda kütle kaybettiğini gözardı etmemek gerekir . Karadelikler, klasik fizik anlayışıyla algılanmaya çalışılmış konu başlığında fakat şöyle bir durum var karadelikleri anlamak için kuantum kütleçekim kuramı ile genel göreliliği birarada kullanmamız gerekir çünkü karadeliği oluşturan madde DEVASA ölçektedir fakat bu madde tek bir NOKTADA toplanır işte bu yüzden 2 kuramın birden doğru sonuçlar vermesine ihtiyacımız var . Bir uzay cisminin fiziksel olarak kritik yarıçapa ulaşıp bir karadeliğe dönşmesi için ulaşması gereken fiziksel sabitler vardır . Burada kuramsal olarak konuştuğunuz aşikar o yüzden kuramsal olarak ta irdelemek gerekirse bir uzay yıldızın yakıtını bitirdikten sonra içine çöküp karadelik oluşturması için binlerce güneş KÜTLESİ sine ihtiyaç duyduğu gerçeğini yoksayıp dünyanın bir karadeliğe dönüştüğünü varsayacak olursak kritik yarıçap'a ulaştığınıda varsaymış olursunuz bu yüzden de sandığınız gibi hiçbir etkisi olmama gibi bir şey olası bile değil . Galiba , 5.974 × 10^24'lk bir kütleye sahip bir uzay cisminin karadeliğe dönüşmesi halinde olay ufkunun 10-15 metre olacağını sanıyorsunuz. Karadelikleri, geleneksel fizik ile anlamaya çalışmak kısaca bilimde katliam yapmak demek, aman (:
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.943 cevap

31.424 kullanıcı

Giriş Yap