• +2

  Hayalgücü nedir,insan gözüyle görmediği duymadığı bir şeyin hayalini kurabilirmi.

  özkan cantürk 25 Haziran 2016
 • 0
  Merhaba hayal gücü söylendiği gibi her yere götürürmü,hayal gücünden istenen olmayan bir şeyi ortaya çıkarmakmıdır yoksa insanın zihninde yaptığı deneysel bir eylemmidir.mesela kutsal kitaplarda meleklerden bahsedilir insan resmederken ya kanatlı yapar yada bulutsa çizer.bu hayalmidir yoksa tefekkür anlamında bir eylemmidir insan hiç görmediği bir şeyin hayalini kurabilirmi,yoksa tasvir ederken gözümüzle gördüğümüzle duyduğumuzla sınırlımıdır.
  özkan cantürk 25 Haziran 2016
 • +2
  İnsan görsel, işitsel vs evreni algıladıkça, beynindeki nöronlar bu algılarla şekillenir. Hayal görürken veya kurarken, beyine daha önce işlenmiş, bu verileri kullanarak tekrar görsel ve işitsel "sanal" algılar oluşturur. O yüzden sınırlıdır derim.
  Cihan Şenyüz 25 Haziran 2016
 • +1
  bayadır düşündüğüm bir konuydu. bencede sınırlıdır. buradan Einstein'ın lafına atıf gibi derdim yok ama Mantık sizi a noktasından b noktasına kadar götürür doğru ama hayalgücü ise bence en fazla z noktasına kadar götürür
  özkan cantürk 26 Haziran 2016
 • +1
  ben bunun bir sınırının olduğunu düşünmüyorum sonuçta insanlar uzaylıları göremeden hayal gücünü kullanıp resmini çizdiler, kıyameti yaşamadan filmini yaptılar, henüz yapamadığımız teknolojiyi gösterdiler
  Oğuz Durgun 26 Haziran 2016
 • +3
  Oğuz bey ben size katılmıyorum çünkü sizin verdiğiniz örneklerde tamamen insanın görüp alıştığı nesneler üzerinden türetilmiştir. Mesela uzaylıları her zaman insan vücudunun aynısı sadece rengi değişik ve daha büyük gözlere sahip olarak görürüz. Peki ama neden göz? Tecrübe edilmiş herşey hayallere yansır ve gördüklerimiz üzerinden hayal kurarız bencede...
  Hasan Ateş 26 Haziran 2016
 • 0
  Oğuz bey uzaylılar kıyamet sahnelerini geçtim İnterstaller ı bile dikkatili izledim adamlar boyutlarda dans ettiler ama yinede herhangi bir insan gözünün görmediği bir olaya rastlamadım. düşündükleriniz varsa eğer biraz daha örnekleyebilirsiniz.
  özkan cantürk 26 Haziran 2016
 • 0
  Hayal gücü insanın algılarıyla sınırlıdır ancak Einstein'ın söylediği "hayal gücünün götüreceği her yer" zaten yine bir insanın hayal gücüdür yani savunulana ters bir söz olmadığını düşünüyorum. Filmlerde gördüğümüz sahneler gerçekte şahit olduklarımızın yaratıcı bir biçimde yorumlanmasıdır. Fakat Jules Verne Ay'a Yolculuk kitabını daha aya gidilmeden yazdığını düşünürsek, hayal gücünün bizi o an mantığın götüremeyeceği yerlere götürdüğünü de
  Arda Tara 27 Haziran 2016
 • +2
  Jules Verne Ay'a Yolculuk kitabının iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Kitap 1865'te basılmışken insanlık aya 1969 yılında ilk defa ayak basmıştır. Hayal gücü ve yaratıcılık mantığın o an insanı götüremeyeceği yere götürebilir.
  Arda Tara 27 Haziran 2016
 • +1
  Renk spektrumu dışında kalan hiç bir rengi hayal edemeyiz. Örnek Kırmızı, sarı ve mavi dışında hiç bir ana renk hayal edemiyoruz, hayal edebildiğimiz tüm renkler bu üçünün karışımından oluşuyor. Bu durumda insan görmediği hiç bir şeyi hayal edemez. Ses için de aynı şey geçerli, iki oktav arasında kalan seslerin dışında bir ses hayal etmek mümkün değil.
  Emin Akben 28 Haziran 2016
 • 0
  özkan cantürk, bende hayal gücünün algılarla sınırlı olduğu görüşündeyim verdiğim örnek bana her zaman ilginç geldiği için paylaştım. Dediğiniz gibi, ulaşılmamış 2.kat semanın tasviri gibi büyük ölçekli bir örnektense, sadece "bir köre rengi anlatmak" durumu bile bunu açıklayabilir. Dediğim gibi hayal gücü bizi bildiklerimizden dışarı çıkaramaz sadece yorum yapabiliriz. Bahsettiğiniz kıyamet filmlerinde olduğu gibi, deprem veya yangın gibi durumlara şahit oluruz ama biraz hayal gücüyle bunu yorumlayıp kıyamet senaryosu yazabiliriz.
  Arda Tara 28 Haziran 2016
 • +3
  Hayal gucu genellikle bilincaltinin ortaya cikardigi urunlerdir. Evet sinirli olabilir algilarla, ama biz daha cevreyi ne kadar algiladigimizi bile bilemiyoruz. bakmadigimiz ama gordugumuz o kadar sey varken hayal gucu sadece a'dan z'ye kadardir demek olayi biraz hafife almak gibi geliyor.
  theeffectsize 30 Haziran 2016
 • +2
  evet bence de hayal gücü sınırlı fakat bu sınır öğrendikçe genişliyor.
  Çağatay Açıkgöz 01 Temmuz 2016
 • +1
  algı arttıkça hayal kurabilme yeteneği de artar fakat algımız bi yere kadar sınırlıdır malesef ki
  Çağlar Ege Başer 01 Temmuz 2016
 • +1
  insan gormediyi birini ne hayalinde canlandiramaz ne de ruyasinda tanimadigini dusunduyunu birini goremez,en az 1 kez karsilasmistir o yuzle..beyin hic tanimadigi bir sey uretmez bildiklerini gelistirir sadece
  Drnaz T-va 01 Temmuz 2016
 • +1
  yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar fizik kimya veya bilim teknoloji üzerine çalışmıyorum benim içinde önemliydi açıklayıcı oldu
  özkan cantürk 02 Temmuz 2016
 • 0
  Rüyada gördüğün tüm obje, insan, her ne varsa artık saliselik bile olsa gün içinde gördün. Hayalde rüya ile bağlantılıdır. İkiside istemsizce başlar birini uzatırsın birini fark edince bitirirsin - belki de bitmez-. Hayalde sınırlıdır. Okumadığın, görmediğin şeyleri hayal edemezsin. Bir örnek verdin mesela melek örneği vermişsin. İnsan onların tasvirinde günlük hayatta gördüklere kuşların kanadı ya da gökyüzünde bulunan bulutları örnek olarak vermişsin. Bunun sebebi birilerinin zamanında çıkıp "Melekler uçar" ya da "Melekler gökyüzündedir" demesinde dolayıdır ki hep uçar hayal edersin. Açıklayıcı oldu ise ne mutlu bana.
  Ahmet Tunç 03 Temmuz 2016
 • 0
  Bence hayal etmek var olan şeyleri kombine etmektir bu yüzden insan bir şeyi sıfırdan hayal edemez. Yeni bir renk hayal edememizin nedeni budur. Sınırsızmı yada sınırlımı mevzusuna gelirsek iki cisim hayal ettik diyelim bu iki cisim yeni iki kombinasyon oldu ve bu iki kombinasyon başka bir kombinasyonun oluşmasına ön ayak oldu bu sayede hayal gücü insan bazında sınırlı fakat toplum bazında sınırsızdır.
  Baran Surma 18 Eylül 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap