• +1

  Pervane nasıl soğutur? Ortamdaki hava sıcakken pervaneyi açtığımızda bir serinleme yaşarız. Peki pervane kanatçıkları ortamdaki sıcak havayı bize gönderiyorsa biz nasıl serinliyoruz?

  Mustafa Okat 25 Haziran 2016
 • 0
  Merhaba Mustafa, özet olarak "İnsan cildine dokunan molekül sayısı hızla arttığı için ısı paylaşımı da hızlanmış olur". Devamı : http://www.bilim-teknoloji.com/vantilator-nasil-sogutuyor/
  James Bond 27 Haziran 2016
 • 0
  Aslında benim teorim de buna benzer bir şeydi. Vücudumuzun etrafındaki sıcak hava moleküllerini uzaklaştırmak. :)
  Mustafa Okat 27 Haziran 2016
 • 0
  Eğer vücudumuzun sıcaklığı içinde bulunduğumuz odanın sıcaklığından yüksekse vücudumuzdan yayılan ısı yaklaşık 5 cm lik bir bölgeyi ısıtır. Vücudumuzu çevrelediğini düşündüğümüz hayali bir tabaka.Bu tabaka, tenimizden yayılan ısı ile ortamın sıcaklığını artırır . Pervane çalıştığında bu tabakayı vücudumuzdan uzaklaştırır. Vücudumuz nispeten soğuklaşan tabakaya ısı vermeye devam eder. Aslında soğuyan ortam değil, vücudumuzdur :)
  Devrimci Hareket 27 Haziran 2016
 • -1
  Arkadaşlar bahsettiğiniz durum oda sıcaklığının insanın vücut sıcaklığından düşük olduğu durumlar için geçerli. Burada ayrıca havanın nemi de önemli bir faktör. Yorumlar yanlış aslına bakarsanız. Şayet oda sıcaklığı ile vücut sıcaklığı aynıysa bahsettiğiniz molekül etkileşim hızındaki artış hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.Çünkü ısı aktarımı aynı sıcaklıklarda gerçekleşmez. Ha serinlersin çünkü derindeki suyun buharlaşmasını sağlayacak daha fazla molekül teması gerçekleşir ve buharlaşan su senden ısı alır. Soru içerisinde iki soru var aslında. Pervanenin nasıl soğuttuğu joule-thomson olayı olarak açıklanabilir. Serinlemek ise dediğim gibi başka değişkenlere bağlı olabilir.
  Vide supra 30 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap