• +3

  Dünyanın kendi enerjisi var mıdır biz bu enerjiyi elektriğe yada ısıya yada bir bölgeye toplayabilir miyiz ?

  Tayyip Sadan 16 Haziran 2016
 • +1
  Nikola Tesla'nın böyle bir projesi olduğunu duymuştum. Ne kadar doğrudur bilemem ama Dünya'nın manyetizmasını elektrik enerjisine çevirip iyonesfer yardımıyla tüm dünyaya ücretsiz elektrik enerjisi gönderme projesi olduğunu duymuştum. Söylediğim gibi kesin değil Nikola Tesla hakkında birçok efsane mevcut.Zaman makinesi,ışınlanma cihazı,deprem cihazı vb.
  Okan Aytimur 16 Haziran 2016
 • +1
  Dünyanın dönme hareketinden kaynaklı bir enerjisi elbette ki var (Manyetik enerjinin kaynağı da budur) ancak bu enerjiyi kullanmak demek Dünya'nın yavaşlaması demek. Bu da iyi bir şey değil. Hatta yere karşı her bir hareketimiz (Mesela yürümemiz) Dünya'yı aslında geriye doğru itme çabamızdır ve yok sayılabilecek kadar küçük bir miktarda Dünya'yı yavaşlatır veya hızlandırırız. Yani teknik olarak bu enerjiyi kullanıyoruz zaten. Onun dışında bir yıldızın tüm enerjisini kullanmayla ilgili Dyson Küresi ya da Dyson Kemeri şeklinde düşünceler de mevcut.
  Mustafa Okat 17 Haziran 2016
 • 0
  LEY hatlarıyla ilgili bir yazı okumuştum, bir göz atın derim...
  DİNÇ ERDEM 17 Haziran 2016
 • 0
  Dünya hareket ettiğinden kinetik enerjiye sahiptir.
  Mr.Physics 17 Haziran 2016
 • +1
  Kütle zaten enerji demektir. Eğer kütleyi kontrollü bir şekilde kullanılabilir enerjiye dönüştürebilseydik ne açlık susuzluk kalırdı ne küresel ısınma nede savaşlar kalırdı. Bunu başardığımız an yeni bir çağ başlayacak. Aslında askeri harcamalar bu çalışmalara ayrılsa ne iyi olur. Ne yazık ki insanoğlunun o kadar büyük bir beyni yok.
 • 0
  Hepinize çok teşekkür ederim geleceğe yönelik çalışmalarınız merakınız bu yönde olabilir önemli bir konu :) #Mustafa Okat dünyayı yavaşlatacak kadar enerjisini kullanmayız bence kullandığımız enerji yürüdüğümüz veya araba kullandığımızda giden enerjiden (ki yok sayacak kadar azdır) pekte fazla değildir zaten olan bir enerjiyi etrafa yayılan bir enerjiyi kullanmak çok iyi olabilir :)
  Tayyip Sadan 20 Haziran 2016
 • +1
  Dünya zaten gıdım gıdım yavaşlıyor :) Ayrıca insanoğlu doyumsuzdur, bulduğu bir enerji kaynağını sömürmeyi sever. Eğer illa böyle bir düşünceniz varsa Güneş'ten yayılan ama Dünya'ya isabet etmeyen ışığı (Ve taşıdığı ısı enerjisini) yakalamaya çalışın. :) Mesela atmosfer dışına konuşlandırılmış güneş enerji panelleri ya da daha basitleştirirsem Dünya'da belli bir noktaya dönük ve odaklı bir ayna ile güneş ışığını toplayabiliriz. Ama buna gelmeden önce devasa çöller var boş boş duran :)
  Mustafa Okat 20 Haziran 2016
 • 0
  Onlar için çok masraf gerekli önemli olan aynı şeyi daha ucuza daha kapsamlı yapabilmek çölü güneş enerji panelleriyle doldursak ne olur ki olan bir şeyi yaymış yatırımı buna yapmış oluruz ve kendi maliyetini kaç yılda karşılar benim demek istediğim dünyada bir yerde fışkıran su var biz bunu nasıl kullanabiliriz o su fışkıran yeri bulmak ve kullanabilmek anlayacağınız su boşa akıyor :)
  Tayyip Sadan 20 Haziran 2016
 • 0
  #Dinç Erdem linkini bulabilir misiniz ? Ley hatları ile ilgili yazının linki
  Tayyip Sadan 20 Haziran 2016
 • 0
  #Emir Karamekik sordugum soru zaten bu kinetik enerjiyi çevirebilmemiz mümkün müdür ?
  Tayyip Sadan 20 Haziran 2016
 • 0
  Barajlar kurup o gelen suyu türbinden geçirip elektrik üretiyoruz zaten. :) Enerji üretmenin her zaman bir maliyeti ve bir gideri olacaktır. Bu termodinamiğin yasasıdır. :)
  Mustafa Okat 21 Haziran 2016
 • 0
  sudan kastettiğim o değildi örnek o :D yani boşa giden bilmediğimiz yada bilip kullanmadığımız bir enerji var bunu nasıl kullanabiliriz boşa gidiyor kullandığımızda dünyayı etkilemeyecek bir enerji dünyamizin kendi enerjisi Manyetik enerjisi olabilir kinetik enerjisi potansiyel enerjisi vs.
  Tayyip Sadan 21 Haziran 2016
 • 0
  Ben de diyorum ki enerjiyi kullanmak da enerji gerektirir. Güneşten gelen mis gibi enerji var mesela. Kullanmak için güneş paneli üretmek taşımak yerleştirmek ve bakımını yapmak gerekiyor. Bedava enerji istiyorsanız maalesef ki yok. :)
  Mustafa Okat 22 Haziran 2016
 • 0
  Yine termodinamiğe bağladınız :D ben bedava enerji istemiyorum ki olan boşa akan bir enerjimiz var ise bunu nasıl kullanabiliriz sizin görüşlerinizi merak ediyorum olup olmadığı hakkında bir fikrimde yok ama bence var bundan 300 yıl önce elektriğin olmadığı gibi bundan bir müddet sonra da yeni bir kullanılabilir ucuz yenilenebilir bir enerji neden olmasın sadece keşfedilmeyi bekleyen :) bende bunu dünyanın kendinde olduğuna inanıyorum Tesla abimizin bu konu hakkında bayağı bir düşüncesi olduğunu düşünüyorum bir gün gün yüzüne çıkar İnşAllah :) sevgilerimle Meraklı kalın.
  Tayyip Sadan 22 Haziran 2016
 • 0
  Kullandigimiz enerjinin tamami zaten uzak veya yakin zamanda dunyada kutle halinde veya akis icerisinde olan ve surekli donusen enerjiden elde ediliyor. Gelecekte gelistirecegimiz yontemlerle dunya kaynakli enerji uretimimizi arttirabiliriz ancak, bunun dunyaya etkilerini de on gormemiz gerekir ki bugunku hataya dusmeyelim, mesela fosil yakitlarin enerji uretimindeki ilk kullanildigi zamanda kimsenin olumsuz etkileri dusunme geregi duydugunu sanmiyorum.
  Arif Hikmet Saydan 15 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap