• 0

  uzayda neden yer çekimi yok

  miray yıldız 30 Mayıs 2016
 • 0
  Çünkü uzay mekiğinin kütlesi, fark yaratacak bir kütle değil. Bu yüzden hissedilmiyor kütle çekim...
  Devrimci Hareket 31 Mayıs 2016
 • 0
  Uzayda kütle çekim olmasa, en basitinden Güneş sistemimiz oluşmazdı. Ama kastettiğin uzay boşluğu ise, yerin olmadığı yerde, nasıl yer çekimi olabilir ki. Kütle çekim çok zayıf bir kuvvettir. Uzay mekiğinin kütlesi, kütle çekim yaratamayacak kadar küçüktür. Yapay kütle çekim denemeleri var ama teoride henüz.Başarılırsa, uzayda da kütle çekim hissedilecektir.
  Devrimci Hareket 31 Mayıs 2016
 • +2
  Bana göre olmak üzere, öncelikle kelimeyi "kütle çekimi etkisi" olarak ele alacağım. "Yer çekimi", dünya gezegeni ile sınırlı bir kavram. Gravitasyon kelimesinin tercümesinden kaynaklanan bir karışıklık.
  Uzayda kütle çekimi yok mudur? Bence vardır. Ancak Evrendeki tüm nesneler sürekli bir serbest düşüş halindedir. Bu nedenle uçaktan atlayan paraşütçü gibi yolculuğu sürece kütle çekimini algılamaz.
  Kütle çekimi ile "ivme" ikiz kardeş gibidirler. Çoğu çift yumurta ikizi olarak düşünse de, bence tek yumurta ikizleri. Yani evrendeki tüm nesneler sürekli düştüğü için, bu kuvveti tanımlayamıyor.
  Peki, güzel de nereye düşüyor, bunca madde? Bu sorunun net bir cevabı yok. Ancak cevaplamada işimize yarayabilecek iki unsur var elimizde. İlki evrenin genişlemesi, ikincisi açısal momentum ile ivme kazanıyor olma ihtimalimiz.
  Bana kalırsa 2'si birden aktif. Yani içinde olduğumuz için gözlemleyemesek te (referans alabileceğimiz sistem dışı bir nokta yok), evrenimizin bir rotasyonu olduğunu düşünüyorum. Bu genişlemeyi tetikleyen veya sürdüren durumda olabilir.
  İkincisi evrendeki her şey, 3 boyut üzerinde birden bir tek yöne daha hareket halinde, yani evrenin genişleme yönünde.
  Öyle ya da böyle, tüm nesneler genişleme yönünde hareket ediyor ve bu hareketlerinden dolayı sabit bir ivmeye sahipler. (Her ne kadar bu sabit ivmenin de nesnelerin sabit kütlelerine -initial mass - sebep olduğunu düşünsem de, bu ayrı bir konu) Bu nedenle tüm nesneler bu yönde serbest düşme halinde oluyor.
  Tabii 3 boyutu birden kapsayan bir yön bizim için fiziksel anlamda tanımlamak mümkün değil. 3 boyut için her yöne doğru olan bir yön bu.

  Sonuç: Cevabınız, tüm nesneler evrenin genişleme yönünde serbest düşüş halinde oldukları için, kütle çekimi uzayda yok.
  ancak göreceli olarak, bir nesnenin etki -düşüş alanına gördüğünüz zaman onun gücünden etkileniyorsunuz.
  Bunu şuna benzetiyorum. Büyük bir taş parçasını derin suya bırakın, ardından üstüne ve çevresine daha küçük taş parçaları bırakın. Küçük taş parçaları, dibe ulaşana kadar büyük taş parçasının etrafında iken hangi yolu izlerler ?
  a) Kendi başlarına bağımsız olarak mı hareket ederler?
  b) Büyük taş parçasının hareket yönünün zıt alanındaki en düşük basınç (merkez) noktaya mı ulaşmaya çalışırlar? (Yani büyük taş parçasının arkasında mı toplanırlar?)
  b-devam) Büyük taş parçasının oluşturduğu düşük basınç alanının etki alanını ne belirler?

  Bu yaklaşım bize uzay dokusunun bir akışkan gibi olmasını gerektiriyor. Yani esir benzeri bir oluşum. Higgs alanı bunu karşılıyor sanırım.

  Not: Bu arada dikkatle okuyanlar, bu yazılanların "genel göreliliğe" alternatif bir yaklaşım olduğunu fark edeceklerdir. Tabii hepsi BENCE...
  Saygılar

 • 0
  Merhabalar,

  Kütle çekim ortamdan bağımsızdır. Direkt olarak iki kütle arasında oluşur. Yani iki tane kütleniz varsa, aralarında mekandan bağımsız olarak mutlaka ve mutlaka kütle çekim kuvveti vardır.

  Sizin yanıldığınız nokta, uzaya çıkartılan cisimlerin hıza (daha doğrusu açısal hız) sahip olmasından kaynaklanıyor. Dünyanın atmosferinin dışında uzaydaki bir uydu, sadece orada kalabildiği için (dünyaya düşmediği için) bu uyduya etkiyen kütle çekim kuvveti yoktur diyemezseniz. Onun orada asılı kalabilmesinin yegane sebebi kütle çekim kuvvetinin ta kendisidir. Uydu ile dünya arasındaki kütle çekim kuvveti, uyduyu dünyaya çeker ancak uydu sahip olduğu açısal hızdan ötürü kendisini çeken kuvvete karşı kuvvet oluşturarak dünyaya düşmez. Sizde bunu o devasa boşlukta sanki asılı kalıyormuş, sanki hiç bir kuvvet etki etmiyormuş gibi sanırsınız.

  Özetle; uzayda kütle çekim her zaman vardır. Dünyadan kurtulsanız, Jüpiter'in, Mars'ın etkisine girersiniz, onlardan kurtulsanız, Güneş'in etkisine girersiniz. Ondan kurtulsanız Samanyolu'nun etkisine girersiniz. Ondan kurtulsanız Samanyolu'nu içinde barındıran, Virgo süperkümesinin etkisine girersiniz. Ondan kurtulsanız Laniakea'nın etkisine girersiniz...

  Merak edenler için anahtar kelime; yörünge mekaniği
  Cihan Şenyüz 31 Mayıs 2016
 • 0
  çünkü yer yok :D
  Yunus Çördük 20 Haziran 2016
 • 0
  Çünkü uzay sonsuz bir boşluk olduğu için yer çekimine sağlayacak bir cişim yoktur.
  narin sürücü 19 Kasım 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap