• 0

  Alman bilim adamları, robotlara "acıyı hissetmeyi" öğretmek için yapay sinir sistemi geliştirdi. Bu gelişmeyi doğru buluyor musunuz?

  Kaan Cançoban 27 Mayıs 2016
 • +1
  Acı canlının kendini koruma ve fark etmeden yaralamaması için vardır. Mesela acıyı hissetmeseydik hiç farkında olmadan elimizi ateşe tutup artık işe yaramaz bir kömür parçası haline getirebilirdik. Kasti olarak eli ateşe tutmaktan bahsetmiyorum, mesela çok sıcak bir malzemeyi tutmak istediğimizde elimizde yanma ve acı hissini alır almaz refleks olarak bırakıyoruz. Eğer bu hissiyat olmasaydı derimizi ve etimizi yakıp elimizi kullanılmaz hale getireiblirdik.
  Robotlarda ise, robotun fiziksel olarak zarar gördüğü aktivitelerden kaçınması için kullanılabilir. Örneğin bir arama kurtarma maksatlı robot yanan bir binaya girdiğinde içinden geçemeyeceği ateşe girmek gibi bir hata yapabilir. Tabii ki bu kodlanarak sıcaklık belli bir değeri geçiyorsa girme, alternatif rota ara diye robota söylenebilir ancak daha önce karşılaşılmamış bir durum olduğunda robot çaresiz kalmaması adına bu durum faydalı olabilecektir. Daha önce hiç ateşle karşılaşmamış ve ateş - sıcaklık kodlanmamış bir robot ateşe girdiğinde "acı" hissedip "acı" hissinin devam etmemesi için geri çıkabilir. Tabii yukarıda yazdıklarım sadece varsayım ve örnek.
  Mustafa Okat 30 Mayıs 2016
 • 0
  acı hissetmeyi öğrenmek ile acıya tepki vermek çok farklı şeyler.Acıyı hisseden robot eğer bizler gibi tepki verebilecek hale geliyorsa zaten robotluğu çoktan aşmış olabilir.
  Yunus Çördük 20 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap