• 0

  kuantuma dair ; bilgi bilinmek istermi ? ışık görülmek istermi? bilgi ve ışık bilindiğinde ve görüldüğünde gözlemci etkisi kuantumda olduğu gibi bunlar içinde gecerlimi.

  Ali Yıldırım 22 Mayıs 2016
 • 0
  Ne ister, ne de istemez. Kuantum düzlemindeki kararsızlık, bir iradenin değil, zamansız, sonsuz ve kaotik bir evrenin yansıması olabilir. Düzensizlikten oluşan düzen, sadece bir ihtimaldir; olabilir, olmayabilir, veya hem olup hem olmayabilir. Işığın, bilginin vs. Kuantum akıbeti, kimsenin bilinçli tercihi olamaz, çünkü Kuantum olasılık demek, "Her şey olacağına varır" demek değildir.
  Kaan Cançoban 22 Mayıs 2016
 • 0
  çok teşekkür ederim cevabınız için,
  sorudaki amacım gözlemcinin varlığıyla her şey değişiyor durumunu bir başka açıdan sorgulamaktı,açıkçası cevabınız benim düşüncem için aydınlatıcı ,
  peki devamında birinci hareket gözlemsiz ikinci hareket gözleciyle tanımlar yapılıyorsa acaba ücüncü durum söz konusu olabilirmi ? bu durumlarada boyut desek kuantumun üçüncü boyutu olabilir ; yokluk-varlık-bilinç üçleme diye düşünsem mevcut olanlar var olması yokluktan gelir bu birinci boyut diyeyim varlık ikici boyut, bilinmesi ise üçüncü boyut diyebilirim düşüncesindeyim , bu tanımla gözlemleme öncesi iki boyutun üçüncü boyut ile değişime uğraması ikinci boyut ile var olma görevleri yüklenmiş olması durumu olduğunu anlatır bununla birlikte ücüncü boyutun birinci boyut ile ilişkisi olmaması düşüncemi çökertir öyle ise yokluk varlığın yani ikinci boyutun içindedir bu yüzdendir ki değişken olması ücüncü boyutu ispatı olur , daha ileri gidip dördüncü boyut nedir diye düşündüğümde birinci boyutu ve ikinci boyutu iç içe bir çember üçüncü boyutu ise bağımsız bir çember diye düşünürsem dördüncü boyut ise bunların hepsini içine alan büyük çember olarak düşüyorum böyle bir durumda dördüncü çemberin adı kuantum olur yani biz işin geneline bakıyoruz , sayısal değer verdiğimde yokluk 0 varlık 1 gözlem 3 kuantum ise 4 olur , aklımdan gecenleri yazdım hiç bir anlamı olmayacağı gibi düşünce denizinde bir fener olbilir, saygılarımla.
  Ali Yıldırım 04 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap