• 0

  uzay neden sonsuz

  feyza çalbıyık 21 Mayıs 2016
 • +1
  bilgi sonsuz desek daha yakışıklı olur.
  Ali Yıldırım 22 Mayıs 2016
 • 0
  Genişleyen bir şey sonsuz olamaz.Evren genişler.Neden genişlediğini sorarsan büyük patlamadan iz ve karanlık enerji sayesinde genişler.
  emir 22 Mayıs 2016
 • +1
  Sonunun olup olmadığı bir bilinmeyen. Sonu yoksa bunu kimse ispatlayamaz (En azından bugünkü teknoloji ile), eğer sonu varsa da o zaman şu sorular ortaya çıkıyor; "Evren neyin içinde genişliyor?" ve "Evrenin içinde genişlediği şeyin bir sonu var mı?" Bu soruları da cevaplamak mümkün değil. Evrenin yaşı yaklaşık 13.8 milyar yıl olduğu için ve ışık hızı da sonlu bir hız olduğu için Dünya'dan, oturduğumuz yerden baktığımızda görebileceğimiz en uzak mesafe haliyle bununla sınırlı oluyor. Yani -bir dönem evrenin genişlemesinin de etkisiyle- şu anda çapı 93 milyar ışık yılı civarı bir gözlemlenebilir evren var. Yani bir başka deyişle oturduğumuz yerden 46,5 milyar ışık yılı uzaklığı görebiliyoruz. Ancak ondan ötede ne var görebilmemiz ne yazık ki mümkün değildir (Zira görülebilir ışık yoktur). Dolayısı ile oradan ötesi var mı? Ne var? Bu sorular askıda kalıyor. Ancak var olduğunu bildiğimiz ve gözlemleyebildiğimiz evren de devasa düzeyde geniştir. Bu yüzden sonsuz kabul edilebilir.
  Mustafa Okat 22 Mayıs 2016
 • 0
  @Necmi Tüfek,
  Cihan Şenyüz 22 Mayıs 2016
 • 0
  @Necmi Tüfek,
  Cihan Şenyüz 22 Mayıs 2016
 • 0
  @Necmi Tüfek,

  Hız bir noktadan diğer nokta varışın ne kadar zamanda gerçekleştiğinin bir ifadesi. Bunun sonsuz olması anlık olarak iki nokta arasında hareket manasına geliyor ki bir şeyin anlık olarak iki yerde bulunması da o şey her an her yerde bulunması demektir. Bu noktada da herhangi bir hareketten, dolayısıyla hızdan bahsedilemez. Sonsuz hız, hız kavramından çıkıp başka bir şeye dönüşüyor.

  Zaman bundan biraz daha farklı. Bir tür uzunluk ölçüsü olarak düşünülebilir. Sonsuz zaman denildiğinde herhangi bir başlangıcı olmayıp, herhangi bir sonu olmayan, sürekli olagelen bir şeyden bahsediyoruz. Sonsuz zaman, hızdan farklı olarak hala bir tür uzunluk ölçüsü (eylemin süresi) olarak hala düşünülebilir kalıyor.

  Özetle; sonsuz mekan ile sonsuz zaman denildiğinde hala mekan ve zaman kavramları sahip oldukları vasıfları koruyorlarken, sonsuz hız denildiğinde, hız kavramı sahip olduğu vasfı yitiriyor. Doğal olarak bahsettiğiniz gibi bir ilişki kurup, sonsuz zaman kavramını anlamsızlaştırmak doğru gelmiyor bana.
  Cihan Şenyüz 22 Mayıs 2016
 • 0
  Soruyu soran arkadas uzayın sonsuz olduğuna inanmış ve bunun nedenini sormuş.Bakıyoruz uzaya ve uzayın genişliğini,büyüklüğünü bize en genişi en büyüğü ifade eden kavrama "sonsuzluk kavramına"addediyoruz.Çünkü,algımıza göre uzayın da sanki sonsuz bir özelliği olmalı ki"büyüklük" kavramı tam yerine oturabilsin.Sonsuz büyük bir uzay fikri,ilk bakışta doğru gibi görünebilir ama,tek başına uzayın sonsuz bir mekana sahip olmadığı görüşündeyim ben.Ne kadar büyük veya ne kadar küçük olursa olsun,herhangi bir sey bir cisim,her ne ise,sonsuz olamaz.Evrende ki herşey sonludur.Bir yere kadar büyür,yada küçülür ve işte orada ,o noktada durur, kalır.
  Fizikist 22 Mayıs 2016
 • 0
  "Uzay Sonsuz" kavramındaki sonsuzluk aslen uzayın genişlediğini temsil ediyor. Sonsuz diyoruz çünkü bu genişlemenin ne zaman veya nasıl duracağını bilmiyoruz. Belki de durmayacak bunlar hep soru işareti...
  Arjin Acar 22 Mayıs 2016
 • 0
  uzay sonsuz değil sınırsızdır sonsuz ve sınırsız aynı şeyler değil
  esra içaçan 27 Mayıs 2016
 • 0
  bence uzay ne sonsuz nede değil çünki bir kavram biz oluşumunun olması için bir alanda cisim lazım ama uzayın tamamı cisim ile kaplı değil ve olamaz aslında buda cevabı Evet sonsuza çekiyor
  Berk Aktas 30 Mayıs 2016
 • 0
  Bir de big bang teorisinden mantıkla,bir "şey" patladı mı nasıl sonsuz bir şey ortaya çıkar ki?Her noktada mı big bang patlaması yaşandı?
  emir 06 Haziran 2016
 • 0
  İçerisinde bulundurduğu şeyler sebebiyle Uzay sonsuz değildir. Sınırlı varlıklardan oluşan bir Evrenimiz var, dolayısı ile bunlar birikerek sınırlı bir varlık oluşturur, Maddenin arasında bulunan boşlukta madde ile sınırlanmış olup onlarda Maddeye zemin oluşturur. Dolayısı ile o da sınırlı ve sonludur. Bu kadar çok ve çeşitli parçadan oluşan bir şeyde sonsuz olmaz.

  Sonsuz olan varlığın sınırı olmaz, algılanmaz, boyutu olmaz, ve mekanı olmaz. Çünkü bunların hepsi ona bir sınır verme kastı taşır. Sınır kastı varsa sonsuz değildir.
  Murat ÇAĞLIYAN 07 Haziran 2016
 • 0
  henüz herhangi son bulamadık diye sonsuz demek pek mantıklı gelmiyor hala erişmekte olduğumuz için sonsuz diyerek kestirip atıyoruz
  Yunus Çördük 20 Haziran 2016
 • +1
  Uzaya sonsuz demek bence biraz yanlış oluyor. Çünkü bizim fizik yasalarımızın döndüğü evrenimizde uzay kavramı ile dışardaki uzay kavramı aynı olmayabilir. Yani dışarda uzay yoktur belki... Çoklu evren hakkında biraz bilgi toplayabilirsin. Bu soru aynı zamanda evrenin genişlemesi ile de ilgili. Evren genişlerken evrenler arası boşluk yani higgs alanı dışındaki bölgeyi içine alarak higgs alanı içine katıyor. Sana diyeceğim. Evren ve uzay sözcüklerinin yeni nesil anlamlarını öğrenmen. Bizim zamanımızda evren en büyük yapı idi. Fakat şimdi birden fazla evren ve bu evrenleri içinde bulunduran evrenler kümesi var. Fiziği bu yüzden seviyorum. Bu konu hakkında yazmayı da. Durmadan yazabilirim. Buradan sicime dikey geçiş yapacaktım da uzatmayayım. Umarım yararlı olmuşumdur.
  Ahmet Tunç 20 Haziran 2016
 • 0
  uzay sonsuz değil sınırsızdır
  esra içaçan 20 Haziran 2016
 • 0
  emir beye katılıyorum. genişleyen bir şeyin sınırları mevcuttur. bilimsel ve mantık açısından da böyledir kanımca. dolayısıyla biz dahil bu evreninde sonu gelecek yok olacak çok kasmayın :)
  Nesrin Bal 21 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap