• +1

  Bir araba düşünün ikimiz binmişiz ve 10.000 km hızla gidiyoruz bu durumda oturduğumuz koltuğa doğru bizi ittiren bir basınç oluşacak. Aynı olay uzaydada yaşanırmı?

  Mert Kaya 21 Mayıs 2016
 • 0
  İvmeniz sabitlenene kadar hissedersiniz. Sabitlendikten sonra hissetmezsiniz ama momentumunuz arttığı için, "göreceli olarak" kütleniz eskisine oranla artmış ve sabitlenmiştir :-)
 • 0
  Araba sabit bir hızla gidiyorsa öyle bir şey olmaz diye biliyorum.İvemeli hareket yaparsa arabanın arka tarafında doğru yaslanırsınız bir kuvvet uygular.Çünkü arka tarafından gelen kütleçekim kuvveti artar.İvmelenme ve kütleçekimi bize aynı hissi verir(Eşdeğerlilik ilkesi).Ve bu uzayda da olur.
  Mr.Physics 22 Mayıs 2016
 • 0
  Her kütle eylemsiz kalmaya eğilimlidir. Hız kazandırılan (ivmelendirilen) bir kütlede, hızlanmaya ters olarak eylemsizlik kuvveti oluşur. Bahsettiğiniz basınç bu kuvvettir. Yaptığım tanıma dikkat ederseniz, bu kuvvetin ortamla bir ilişkisi yoktur. Tamamen hız ve kütle ile ilişkilidir.

  Özetle; İster boşlukta, ister havada, ister suda, hızlanan (ivmelenen) her maddede bu kuvvet hissedilir.
  Cihan Şenyüz 22 Mayıs 2016
 • +1
  Her kütle eylemsiz kalmaya eğilimlidir. Hız kazandırılan (ivmelendirilen) bir kütlede, hızlanmaya ters olarak eylemsizlik kuvveti oluşur. Bahsettiğiniz basınç bu kuvvettir. Yaptığım tanıma dikkat ederseniz, bu kuvvetin ortamla bir ilişkisi yoktur. Tamamen ivme (hız değil!) ve kütle ile ilişkilidir.

  Özetle; İster boşlukta, ister havada, ister suda, hızlanan (ivmelenen) her maddede bu kuvvet hissedilir.
  Cihan Şenyüz 22 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap