• 0

  Nükleer Enerji sizce gerekli midir? Nükleer Enerji konusunda ne kadar bilginiz olduğunu 1(çok fazla) - 5(hiç bilgim yok) sayıları arasında değerlendirir misiniz?

  Recep Orçun İçen 20 Mayıs 2016
 • 0
  Bilgimi puan ile derecelendirecek olsam 3 derdim.Nükleer enerji yeterli bilgi birikimi olduğunda ve gereken güvenlik önlemleri alındığında çok faydalı olabilir.Bazı safsatalar yüzünden topluma Nükleer enerji zararlıdır,faydası yoktu gibi bir algı oluştu.Tabi ki zararları var ama abartıldığını düşünüyorum.İnternette nükleer enerjinin faydaları hakkında bir çok forumda yazı okuyabilirisin.Şimdi soruya gelecek olursak bence gerekli ama ülkemizde Güneş enerjisi ve su ile çalışan hidroelektrik santralleri olduğu için gerek olmadığını düşünüyorum.(Ülkemizde su kaynaklarının debisi enerji üretilmek için pek yeterli değil ama güneş enerjisi bu açığı kapatabilir.)
  Ahmet Efe KUTBAY 21 Mayıs 2016
 • 0
  Nükleer enerjiye her galaksinin, her sistemin ihtiyacı olduğu gibi her enerji tüketen topluluğun da ihtiyacı vardır. Mesela uazaya bakalım; uzayda hidrojen atomları yerçekimi ile -nereden geldiğini bilmediğim- birbirlerine doğru yaklaşarak enerji + yeni bir atom üretirler. Bunun bir örneği de neredeyse her gelişmiş ülkede olan nükleer santrallerde var. Füzyon tepkimeleri ile bu ihtiyaç karşılanıyor. Ayrıca doğru bir şekilde kullanıldığı taktirde hiç zararı yok. Şimdiye kadar beşeri bir hata sonucu gerçekleşen nükleer santral kazaları hariç bir santral kazası bilmiyorum.
  Çoğu kişi nükleer'in zararlı olup, bu enerjinin rüzgar ve güneş enerjileri ile karşılanması gerektiğine inanıyor. Güneş enerjisini kabul edebilirim açıkçası. Çünkü kolay bir şekilde bir evin çatısına bile koyulsa günlük enerjinin bir kısmını telafi edebilir. Ama zaten resmen aynı olaya denk geliyor. Güneşimizde olan durum da aynı olay. Oradaki reaktör işini yapıyor. Etrafa enerji ve bir kısım radyasyon yayıyor. Biz ise bunun bize gelen enerjisini alıyoruz. Bu mercekten bakarsak güneş enerjisi de biraz absürt kaçabilir. Ayrıca rüzgar enerjisi çok zahmetli bir durum. Tribünlerin yapımı, tribüne ayrılan mekan vb. enerji ve zaman katleden faktörler mevcut. Açıkçası bana göre tribünlerin de verdiği enerji miktarı bu kadar uğraşı amorti bile etmeyecektir.
  Ayrıca bunun yanında ülkemizde çok fazla fosil yakıt tüketimi bulunmakta. Fosil yakıt tüketimini azaltmak için elektrik kaynaklı motorlar üretildi. Yani hayatımızın her bir noktası elektriğe bağlı. Bu enerjiyi telafi etmek için çok yüksek elektrik üretimi gerekiyor. Bu yüklü enerji birikimine sahip olmak için ise bence nükleer santrallerin çoğaltılması şart.
  Cihan Fatih Cebeci 21 Mayıs 2016
 • 0
  Necmi Tüfek kardeşime katılıyorum. Sadece Rusya değil diğer bazı devletlerinde nükleer silahı var. Bizim ise ciddi bir nükleer teknolojimiz bile yok. Özellikle Toryuma da dikkat etmek gerekir. Çevremizdeki hepsi değil bazı ülkelerinde nükleer santrali var. Bu durumu niye gözden kaçırıyoruz. Orda bi sıkıntı olsa bizde etkileniriz.
  ykpzg 30 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

4.656 soru

27.500 cevap

30.196 kullanıcı

Giriş Yap