• -1

  enerji olmadan var edilip sonsuz bir enerji elde edilebilir mi?

  alper kaçar 10 Mayıs 2016
 • +1
  Allah büyük
  onur can kurum 10 Mayıs 2016
 • -1
  Sonsuz ener ji elde etmek ayrı bir konu... En azından sürekli bir değişimden faydalanmak gibi bir şey.
  Ancak enerji var olmadan, enerji elde etmek mantıklı gelmiyor.
  Evrendeki enerji, en azından bildiğimiz enerji aslında nötr ve homojen yoğunluğunu az biraz kaybetmiş evrenin, tekrar dengeye ulaşma çabasından kaynaklanıyor gibi...
  Eğer doğru anladıysam ( Necmi tüfek beyi), saptadığımız enerji, hiçlikten 2 karşıt yapıya ayrılma sonucu ortaya çıkıyor. (Karadelik kıyısındaki, sanal parçacıklar konusundan aklımda kalan)

  Bunu şuna benzettim: Denizin içindesiniz ve her yer su. Homojen bir ortam olduğu için, hareket yok. Sonra bir şekilde bir (patlama ya da ani genişleme) ile bir boşluk ya da farklı yoğunlukta (momentumda) bir bölüm oluşturuyorsunuz. İçinde yer yer köpükler bile var.
  İşte bu boşluk alanlara su tekrar hücum ederken ya da momentumu daha yüksek su molekülleri, bu enerjilerini çarpışarak diğer moleküllere aktarıp, tekrar homojenleşme eğiliminde olurlar. Buna entropi'de diyebiliriz.

  İşte bizim kullandığımız ya da alışık olduğumuz enerji bu yoğunluk farklı olan bölgelerdeki hareket. Çok yoğundan (enerji, yoğunluk, vs) az yoğuna olan akıştan kendimize pay çıkartıyoruz. Bu akışa "enerji" diyoruz.

  Ama gerçekte bu bir bölgeni,n dolu ve boş diye ayrılması ile ortaya çıktı.

  Şimdi, her şey sakinken, bir enerji akışı olmadığı ilk baştaki durum için, orada hiç enerji yoktur! Diyebilir miyiz?

  Anladığım anlamda sonsuz enerji için, sürekli bri çok yoğundan, az yoğuna olan bir akışı bulmuş olmam gerekir.
  Kısaca sonsuz değil ama uzun süreli bir enerji, çok düşük ihtimal olsa da olabilir. Bence.
 • 0
  Şu an mümkün olmasa da gelecekte mümkün olabilir. Yoktan enerji elde edilebilirse bile elde edilen her + enerji için bir de - enerji ortaya çıkacaktır. Biz bu + enerjiyi kullanıp, - enerjiyi evrenin başka bir noktasına gönderebiliriz. Ayrıca bu + enerjiyi ortaya çıkarmak için gereken reaksiyonları meydana getirmek için de yine enerjiye ihtiyaç duyacağız. Soru şu olacaktır: elde ettiğimiz enerji harcadığımız enerjiden fazla olacak mı?
  Yukarıda belirttiğim yöntem haricinde herhangi bir düzenekle, makinayla falanla filanla sonsuz enerji elde etmek kesinlikle mümkün değildir.
  Mehmet Ali 11 Mayıs 2016
 • 0
  Termodinamiğin 1.yasası der ki: ''Enerji, yoktan var edilemez; var olan enerji de yok edilemez: sadece bir şekilden diğerine dönüşür.'' yani bu yasaya göre enerji zaten vardı. Termodinamikten yola çıkarsak sınırsız enerji elde edilebileceğini düşünmüyorum. zaten evrenin ilk başında var olan enerjiyi kullanıyoruz. tabi o evrenin ilk başında bulunan enerjinin nasıl oluştuğu sorusunu cevaplayamıyoruz anca teori felan ortaya atılıyor şuan belki ileride bu soruları cevaplayabiliriz.
  Barış ÇİFÇİ 15 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap