• 0

  Planck zamanı ve Planck uzunluğundan küçük değerlerin ölçümü imkansız deniyor . Neden imkansız ?

  Yiğit Ertan 11 Nisan 2016
 • 0
  çünkü evrenin kuralları vardır ölçülebilecek en kısa zaman planck zamanıdır 10^-44s ve en kısa mesafe ise planck uzaklığıdır 10^-35m dir bunları algılayabilecek bir ölçüm aleti yapılamaz gözünüzde canlandırabilin diye söylüyorum eğer bir atomu evren boyutuna getirebilseydiniz sicimler(planck uzunluğunda parçacıklara titreşerek kütle elektriksel yük... özellikler kazandıran yapılar) sadece normal bir ağaç boyunda olabilirdi bu da gözlemin neden imkansız olduğunu açıklar sanırım. Daha yeni dikkat ettim planck zamanı ve uzunluğundan küçük zaman ve uzaklıkları niye ölçemiyoruz demişsiniz çünkü planck boyutunda bir şeyi bile ölçmek imkansızdır. Plank zamanını ölçememenin nedeni planck uzunluğu gibi olağanüstü küçük bir uzaklığı vakum ortamında evrendeki en yüksek olan hızın yani ışık hızının bile planck zamanında almasıdır buda ölçümleri imkansız kılar
  uzay 12 Nisan 2016
 • 0
  "Plank zamanını ölçememenin nedeni planck uzunluğu gibi olağanüstü küçük bir uzaklığı vakum ortamında evrendeki en yüksek olan hızın yani ışık hızının bile planck zamanında almasıdır buda ölçümleri imkansız kılar" demişsiniz. Peki neden ışığın Plank zamanında Plank mesafesini alması ölçümü imkansız kılar?
  Cengiz 14 Nisan 2016
 • 0
  evrendeki en kısa mesafeyi, planck uzunluğundan daha kısa mesafeleri ölçebilmen için gerekli enerji o kadar çok büyüyecek ki sen ne kadar daha küçüğü ölçeyim desen enerji katlanarak büyüyecek ve en sonunda kara delik oluşturacak bu da zaten senin daha küçüğü gözlemleme çabanı ortadan kaldırır araştırmacılar kara delik veya benzeri senin en kısa mesafe ölçümünün en son hangi uzaklığa gidebileceğini bulmak için bazı matematiksel sonuçlardan sonra planck ölçeğinde yani 10^-35m ye kadar ölçmeyi denersen senin ölçümünü engelleyecek bir sorun çıkmayacağıını gördüler aksi takdirde kara delikler zaten ölçümünü imkansız kılacak.planck uzunluğu ölçülebilecek en kısa uzaklıksa evrendeki en yüksek hızın ışığında bu uzaklığı alma süresi en kısa zaman aralığını verecek.
  uzay 14 Nisan 2016
 • 0
  Işığın enerjisini artırdığında (dalga boyunu küçülttüğünde) neden karadelik oluşsun ki?
  Cengiz 14 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap