• 0

  Mademki maddenin anti maddesi var , peki niçin anti ve madde birleşip bize 0'ı vermiyor.Maddenin çoğunluğu neden var ?

  Seden Özdemir 09 Nisan 2016
 • 0
  Bigbang ten sonra eşit miktarda madde ve anti madde oluşmuş olmalıydı ve bu oluşan proton-antiproton, notrino-antinötrino, elektron-pozitron... çiftleri birleşip bizim şu anki evrenimizin aksine sadece radyasyon kalıntısı bırakmalıydı ama görünen o ki öyle olmadı. Bildiğiniz gibi antimadde normal maddeyle aynı yüke sahip sadece elektriksel yük olarak zıttır yani pozitron + yüklüdür ve elektronla birleşirlerse birbirlerini yok edip arkalarında bir ışıma bırakırlar ama majorana parçacıkları kendi kendilerinin anti parçacıklarıdır yani kendi kendisini yok eder hatırladığım kadarıyla bu parçacıkların 0 kütle ve yük olarak 0 değere sahip olma zorunlulukları var bu da evrenimize neden antimaddenin değilde maddenin hakim olduğunu söylüyor. (majorana parçacıkları hakkında çok bir bilgim yok bu yüzden kendiniz internette araştırırsanız daha yararlı olur. :)
  uzay 10 Nisan 2016
 • 0
  Okuduğum yazıların birinde bir teoriye göre evrende her saniye madde ve anti madde oluşup bir birini nötrlüyor gibi birşeyden bahsedilmişti ancak çok iyi bilmiyorum
  yusuf 11 Nisan 2016
 • 0
  kuantum dalgalanmaları sonucu saniyenin çok çok küçük bir kısmında tahmin bile edilemeyecek kadar madde-anti madde sanal madde-sanal anti madde çiftleri oluşuyor ve birbirleriyle etkileşime girincede yok oluyorlar sonra yoktan tekrar var oluyorlar sonra tekrar yok..... evrende yoktan böyle var oldu eğer yoktan var olduysa tabi.
  uzay 12 Nisan 2016
 • 0
  Madde ile anti madde birbirinin tamamlayıcısı. Aralarındaki titreşimlerindeki faz farkı. Sanırım 45 derecelik.
  Bu faz farkından dolayı birbirlerini etkilemiyorlar. Ancak bazı temel parçacıklar düzeyinde, fonksiyon içinde yani sistemi tamamlayıcı olarak yer alabiliyorlar.

  Faz farkını şöyle açıklayayım, aynı ortamda farklı açılardan gelen iki dalganın karşılaşmasını düşünün. Uyuşan bazı noktalarda girişim yaparlar ama onun dışında birbirlerinin içinden geçip giderler.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.593 kullanıcı

Giriş Yap