• 0

  10^30 kilogramlık bir yıldızdan 10^10 metre uzakta olalım. Yıldızdan 500 nanometre dalgaboyuyla çıkan ışığın bize ulaştığında dalgaboyu ne olur?

  Cengiz 08 Nisan 2016
 • 0
  Verdiğin değere göre bu yıldızın bize güneşten 15 kat daha yakın olması gerekiyor. yani yaklaşık dünya ile Merkür arasındaki mesafe kadar bir uzaklık. Bu mesafeden gelen ışık dalga boyunda hiç bir değişiklik olmayacaktır. Sadece diğer galaksilerden gelen ışıkların dalga boylarında farkedilebilir oranda değişiklik olur. Bunun sebebi de galaksiler arasındaki uzayın genişlemesidir.
  Mehmet Ali 08 Nisan 2016
 • 0
  Soruda başka galaksi yok. Uzay da genişlemiyor. Potansiyel farktan dolayı kütle çekimsel kızıla kayma olacaktır. Sadece bunun dalga boyuna etkisi nedir?
  Cengiz 08 Nisan 2016
 • 0
  Evet söylediğin doğru. Kütle çekimsel olarak düşünmemiştim. Işık yıldızdan yüksek enerjili olarak ayrılacak, dünyaya yaklaştıkça kütle çekim etkisinin azalması sebebiyle ışığın dalga boyu da artacaktır.

  500 nm ile çıkan ışığın dalga boyunun bize ulaştığında kaç olacağına gelince, burada hesaplayabilen birileri çıkarsa tebrik edeceğim:)
  Mehmet Ali 09 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap