• 0

  Ateizme göre insan öldüğünde ne olacak? yok mu olacak hiç mi olacak yoksa başka bir alem var mı

  Cuma Üler 03 Nisan 2016
 • +1
  Bundan 300 yıl önce yoktunuz. 3000 yıl önce de yoktunuz. 3 milyon yıl önce de yoktunuz, 3 milyar yıl önce de yoktunuz, 13 milyar yıl önce de ona keza.
  Ancak bu sizin için hiç bir sorun teşkil etmedi. Yani, farklı bir şey beklenmiyor sanırım.
  Mustafa Okat 04 Nisan 2016
 • +1
  Öldükten sonra ne olacağını, ateizm ile açıklamanın bir mantığı yoktur aslında. Örneğin; doğmadan önceki zamanı hatırlamamız mümkün değildir, sırf yaşadığınız zaman boyunca bilinciniz oluştu diye, öldükten sonra da, bu bilincin devam edeceğini düşünmek, bencillik olur.

  Fiziksel olarak, insan ölünce ne olduğunu biliyoruz, bütün hücreler öldükten sonra, çürüyüp parçalara ayrılacak. Bilinç de, beyindeki tamamen organik yapının bir ürünü olduğuna göre, artık beslenmeyi kesen hücreler tek tek yok olarak, yarattığı ve bir arada tutmayı başardığı bilinci de parçalayacak ve işlevsiz hale getirecektir. Örneğin; insan bayıldığı zaman bilinç kapanır, o süre içerisinde geçen hiçbir şeyi hatırlayamadığınız gibi, hissetmezsiniz de. Ölünce de bilinç kapanacağı ve o bilince bir daha ulaşamayacağınız için, gezegendeki yıllar süren yolculuğunuz o anda son bulacak demektir.

  İnsanlar bu gerçeği asırlar önce öğrenmesine rağmen, kabul etmekte çok zorlanmışlardır. O yüzden insanları, öldükten sonra da hayat var diye inandırmak, oldukça kolaydır. İnsan yaratılışı gereği, hayatta kalmak üzere evrimleştiğine göre, bir inanca bağlı kalarak, öldükten sonra da yaşayacağı düşüncesini benimsemesi aslında doğaldır.

  Burada, insanların bir dine inanmasının asıl sebeplerinin başında, bir yaratana inanmaktan çok, öldükten sonra da yaşama isteğinin ağır basmasıdır. Hemen hemen bütün dinler bunu vaat eder.
  Hiçbir din çok üzün süre var olmamıştır. Bütün dinler, insanlar değiştikçe elbet bir gün çökecektir. Bunu tarihten görebiliyoruz.
  Sonuç olarak ateizm; bu gerçeğin farkında olduğunu vurgulayan, felsefi bir düşünce akımıdır.
  Koralp Erin 05 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap