• 0

  Bir cisim belli miktar soğutulduktan sonra süper iletkene dönüşür.Yani elektriği iletmede 0 direnç gösterir.Burada 1 sorum olacak.Bir cisim neden çok soğutulduğunda süper iletken olur?

  Mr.Physics 25 Mart 2016
 • 0
  Ve aynı zamanda elektriğin bir iletme sebebi nedir?
  Mr.Physics 25 Mart 2016
 • 0
  titreşimi azalttıgı için bu sayede daha kolay bir şekilde yolunu bulur
  Hamza aydın 25 Mart 2016
 • 0
  Çok sağolun
  Mr.Physics 27 Mart 2016
 • 0
  Ben anlamadım. Akım (elektrik akımı), birim zamanda geçen yük miktarıdır (dq/dt). Akım geçtiğinde akımla etkileşmemek ne anlama geliyor? Bir de Bose yoğunlaşması seyreltik boson gazlarında gerçekleşir. Elektron gibi fermionlarda Pauli ilkesinden dolayı Bose yoğunlaşması olmaz.
  Cengiz 27 Mart 2016
 • 0
  Anladım Cooper çiftlerinden bahsediyorsunuz. Belki fermionik yoğunlaşma demek daha doğru olabilir. Yalnız bu neredeyse 0 kelvinde gerçekleşiyor. Daha yüksek sıcaklıklarda süperiletkenlik nasıl sağlanıyor?
  Cengiz 28 Mart 2016
 • 0
  Özet olarak süper iletkenlerin sırrı bose yoğunlaşmasıdır anladığım kadarıyla
  Mr.Physics 28 Mart 2016
 • 0
  Helyum süperiletken olmaz. Diğer malzemeleri süper iletken yapmak için soğutucu olarak kullanılır. Her zaman helyum kullanmak da gerekmez. Daha yüksek sıcaklıklarda farklı gazlar kullanılabilir. Aşağıda wikipedia'dan alınmış bir tablo var. Burada hangi elementlerin ya da bileşiklerin kaç derecede süperiletkenlik gösterdikleri sağ tarafta da hangi maddenin soğutucu olarak kullanıldıkları görebilirsiniz.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Timeline_of_Superconductivity_from_1900_to_2015.svg

  Ayrıca şunu da belirteyim her malzeme soğutulunca süperiletken olmaz. Hatta bir çok malzeme soğutulunca süperiletken olmaz.

  "İletim bandında eğer serbest elektron yoksa veya çok azsa ona göre bu cisim iletken veya yalıtkan diye nitelendiririz." demişsiniz ki bu yanlış. Çünkü iletkenlik ya da yalıtkanlık yük taşıyıcı konsantrasyonuyla değil, valans ve iletim bandı arasındaki enerji boşluğuna göre belirlenir. Boşluk yoksa iletken, varsa yalıtkan olur.
  Cengiz 28 Mart 2016
 • 0
  Bende iletkenliği araştırdığımda öyle şeyler bulmuştum.Peki süper iletkenlik durumunda bu 2 band arası mesafe ne kadar olur?
  Mr.Physics 29 Mart 2016
 • 0
  bazı maddeler mutlak sıfır noktasında yalıtkan oluyor . ama bu şuana kadar tek bir madde için keşfedildi . sormayın ne diye makale hazırlığı olduğu için söyleyemem
  Yasin İlhan 02 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap