• 0

  İnsan zihni nasıl bir maddedir? Boyutu ve hacmi değişmemesine rağmen işlevi sürekli olarak artabilir sebebi nedir? Zihin bir madde ise, günlük yaşantıda kullanılabilir mi?

  Cuma Üler 20 Mart 2016
 • 0
  öncelikle insan zihni madde değildir... zihni ve beliği oluşturan çeşitli sinirler ve nöronlar bulunmaktadır... boyutu ve hacmi değişmemesine rağmen işlevini artırabilmesi ve kendini sürekli olarak yenileyebilmesi onu ne kadar kullandığınıza bağlıdır... şöyle düşünebilirsiniz... insan beyni de makine aksamına benzer... düşünmek gibi belirli bir görevi vardır... ne kadar çok kullanırsanız o kadar dinç kalır ve pas tutmaz... şöyle bir yorum da çıkarabilirsiniz... ne kadar çok çalışırsa o kadar eskir aksine ne kadar çok çalışırsa o kadar yenilenir... çünkü düşünmek için evrilmiştir... şu şekilde düşününüz... sizin hayatta var oluş amacınız düşünmenize kendinizi anlayışınıza bağlıdır... bu bağlamda düşündüğünüz oranda varsınızdır... düşündüğünüz gibi yaşamınız şekillenir...ve zihninizi ne kadar zorlarsanız o oranda netice alırsınız kendinizi o oranda geliştirirsiniz... doğru bir benzetme olmayacak ama evrim teorisi gibi...
  Doğukan Şimşek 20 Mart 2016
 • +1
  tamam ayırmayalım ama soyut bir bilgi somut bir hücreye nasıl tıkabiliyoruz..
  isco 21 Mart 2016
 • 0
  Düşünceler maddesel değildir.Beyinde işlevlerini bu düşüncelerle yani hayallerle gerçekleştirir.Zihin bir madde değildir,Beyin bir maddedir.Ben evrende maddesel boyut(şu an bulunduğumuz boyut) ve düşsel boyut(beynimizdeki her düşünce) gibi iki boyut olduğunu düşünüyorum.Bu boyutlar birbiriyle insan beyninde,karadeliklerde vs. yerlerde çakışıyor.Birbirlerini etkiliyor.Soyut düşüncelerle somut kararlar vermemiz bu olayı anlatır sanırım.Ayrıca duygularımız ve rüyalarımızda düşsel boyuta dahil.
  Zafer Kaan Karan 21 Mart 2016
 • 0
  Necmi Tüfek ; "İnsan beyninin kapasitesi şu anda bizim kullandığımızdan çok çok daha fazladır. Onu gerektiği gibi verimli kullanmak çok az sayıda (dahi) insana nasip olmuş bir şeydir." yorumunuza katılıyorum.Bence evrenin sırrı insan beyninin derinliklerinde gizli.
  Zafer Kaan Karan 21 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap