• +4

  g=8πgt/c^4 denkleminin açıklaması nedir ?

 • 0
  Beni çok aşan bir konu bu. Ancak anladığımı sandığım kadarını aktarabilirim. En azından birileri yanlışlarım üzerinden (eleştiriken, düzeltirken) doğrulara gidebilir.
  Yoksa cevapsızlarda kaybolup gidecek.

  Einstein alan denklemlerinden türetilmiş, büyük kütleli ve hızlardaki nesnelere çok boyutlu ortamlarda uygulamak için...

  (Bir bakıma kütle çekim alanı dışındaki uzayın 2 boyutlu olduğunu, nesnelerin tek yönlü ve düz gittiğini (sanırım foton gibi) ve karadeliklerin 3 boyutlu uzayda var olamayacaklarını da bu denklemlerden çıkartıyorlar.)
  Sorduğunuz 4 boyutlu uzayda, 3 boyutlu nesneler için olan durumu ifade ediyor sanıyorum.

  Burada "G" metrik sensör dedikleri bir kavramı ifade ediyor. Eşitliğin bir tarafındaki ile diğer tarafındakiler aynı değil yalnız. Sağ taraftaki, zaman veya hareketle değişmiş olan durumunu temsil ediyor sanıyorum. Metrik sensör kavramını doğru kavradığımı sanmıyorum, ama uzay-zamandaki tüm durumları ifade eden ve enerji içeriğini ve durumunu ifade eden kavram olarak biliyorum.
 • 0
  Bu konuyu araştırdığım da hiç Türkçe kaynak bulamadım İngilizcesi iyi olan biri çevirirse sevinirim
 • 0
  sen k sabitini yazmışsın.
  Mr.Physics 09 Mart 2016
 • 0
  @Emir Karamekik, Tamam işte biraz bilgi girin. Paylaşın... K sabiti nedir? Ne işe yarar? Boltzman (sabiti) ile bağlantısı nedir? Harika olur eğer bildiklerinizi paylaşırsanız.
 • 0
  Sayın @Emir Karamekik, Tamam işte! Harika! Biraz bilgi girin. Paylaşın... K sabiti nedir? Ne işe yarar? Boltzman (sabiti) ile bağlantısı nedir? Harika olur eğer bildiklerinizi paylaşırsanız. En azından neyi ifade ettiği hakkında benden daha net bir düşünceniz var.
 • +2
  Aslında ben de tam olarak bilmiyorum:D.Sadece Einstein alan denklemlerinin bir parçası olduğunu biliyorum:).Onu da paylaşmak istedim ve sanırım herkesin bildiği bir şey söylediğim için ve benden istenen cevap bu olmadığı için pek yararım dokunamamış:D.Zaten bu aralar araştırıyorum ve ilerde panoda einstein alan denklemlerini sormayı düşünüyorum.
  Mr.Physics 10 Mart 2016
 • 0
  Cevabı nerede arayacağımızı göstermesi bile önemli bence...Teşekkürler.
 • 0
  Cevap verdiğiniz için teşekkürler.
 • 0
  Denklemin sol kısmı uzay-zaman eğriliğini einstein tensörü kullanarak sağ kısmı ise evrendeki madde ve enerji dağılımını enerji-momentum tensörü kullanarak ifade ediyormuş. Bulabildiğim en iyi ifade bu.Detaylarını cumlede geçen teknik terimlere göre araştırabilirsiniz.
  Özgürazad Çelik 11 Mart 2016
 • 0
  Yukarıdaki denklem ya da denklemleri oluşturmak için Einstein'ın 10 yıl boyunca çalıştığını ve bir çok ünlü matematikçiden de destek aldığı belirtiliyor. Denklemin açılımı yapıldığında 16 adet denklem oluşmaktadır. Şunu belirtmek lazım bu denklemleri anlamak kolay değil. Kısaca şöyle özetlemek gerekirse; denklemin sol tarafındaki "G" uzay zamandaki bükülmeyi temsil ediyor ve aslında bir çok tensörden oluşan bir açılımı var. Sağ taraf ise kütle tarafıdır. Buradaki G evrensel kütle çekim sabitidir. c ve pi sayısını zaten hepimiz biliyoruz. Bu taraftaki en önemli değer T tensörüdür. Bu terim zaman ve birçok enerji tensörünü içeren matris çarpımıdır. Denklemin hem sağ hem sol tarafındaki tüm tensörler 4 boyutludur. 3 boyut bildiğimiz x,y,z boyutları, 4. boyut ise zamandır.
  Mehmet Ali 12 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap