• 0

  Işık sonsuza kadar yansıyabilir mi? Işığı/fotonu bir yere hapsedebilmek mümkün mü?

  Esma Ünal 08 Mart 2016
 • +1
  Yüzeyin yansıtma miktarı ile alakalı olarak ışık sürekli yansıyabilir. Örneğin iyi bir ayna %97'ye varan yansıtma oranına sahip olabiliyor. Gelen ışığın %97'sini yansıtırken %3'ünü soğuruyor. Soğurulan fotonlara ne olduğunu bilmiyorum ama yansıma teknik olarak her kademede zayıflasa da sonsuza kadar devam eder. Şöyle ki; 100 birim ışık ışını %97 yansıtma oranlı aynamızdan yansıdığında 97 birim ışık ışını yansıyıp yoluna devam ederken 3 birim ışık ışını soğrulmuş oluyor. Daha sonra bu ışık ışınımız ikinci aynaya daha çarpıyor (Bütün aynalarımız aynı %97 oranlı olsun), geriye 94.09'luk bir ışık ışını geri yansıyorken 2.91'lik bir kısmı soğruluyor. Sonra aynı ışık ışını 3. bir aynaya daha çarpıyor. 91.2673 kadarı geri yansırken 2.8227 kadarı daha soğuruluyor. 4. bir aynaya çarptığında 88.529281 birim ışık ışını kalıyor. 2.73801 birim ışık ışını daha soğuruluyor. Her bir yansımada soğurulma miktarı biraz daha azalıyor (Zira ışık her bir yansımasında toplam miktarından kayıp veriyor ve her seferinde %97'lik bir kısmı yansıyor. Kayıp miktarı da % üzerinden olduğu için daha zayıf ışıkta %3 daha düşük bir miktara tekabül ediyor). Soğurulma miktarı sürekli azalıyor ancak hiç bir zaman 0'a ulaşmıyor. Ancak sürekli küçülmeye devam ediyor. Soğurulduktan sonra kalan ışık miktarı da sürekli azalmasına rağmen asla 0'a ulaşamıyor. Tabii bir yerden sonra ihmal edilebilecek kadar azalsa da var olmaya devam ediyor. Hem soğurulma miktarı hem kalan ışık miktarı hep azalıyor ancak hiç bir zaman 0'a ulaşmıyor. Tıpkı Akhilleus ve kaplumbağa paradoksu gibi. Bu paradoksu araştırabilirsiniz. :)
  Mustafa Okat 10 Mart 2016
 • 0
  Çok güzel... Bu açıdan hiç düşünmemiştim. Bir yerde yansıyan tüm fotonlar eninde sonunda biter diye düşünmüştüm. Ama bu şekilde yaklaşan limit gibi olmuş. Çok da mantıklı.
  Peki elimizde tek foton kalırsa? Sanırım burada paradoks biter. (?)
 • 0
  Işık neden yansır? konulu soruda da (Emir bey'in) Cevaplayan arkadaşta aynı şeyleri ifade etmişti. (Haklı :-) Başka bir görüşte (silindi) yansımanın birbirinden farklı (yoğunlukta ve yapıdaki) iki yüzey arasından dolayı olduğu geçmişti. (Ayna ile gümüş sır arasındaki arayüzden) ...

  Bu durum da; neden bu ara yüzeyde (nasıl bir süreç sonucu) yansıma oluyor. Direk camdan ya da gümüş sırdan değil ?
  (Gerçi sizin Feynmanlı bir net cevabınız var: Tüm olasılıklar tek bir ok'a dönüşüyor şeklinde ama kuantum mantığını (benim gibi) bilmeyenler için çok şey anlatmıyor...

 • 0
  Teşekkür ederim... (Üşenmesem sınavlara girmeyi düşünmüyor da değilim ama... Keşke zamanında fırsatım varken, imkanımın değerini bilebilseydim...)
 • 0
  Foton bir elektrona çarptığında enerjisini elektrona verir. Elektron bu fazla enerjiyi yeni bir ya da bir kaç foton olarak geri verir. Eğer teorik olarak fotonu %100 yansıtabilen bir materyal olsaydı foton iki materyal arasında sonsuza kadar yansıyabilirdi fakat ilk cevapta da belirtildiği gibi hiç bir zaman %100 yansıma gerçekleşmez. Foton her yansıdığında enerji kaybeder. Kaybedilen bu küçük enerji de kızıl ötesi ışıma olarak yansır. Bu kızıl ötesi ışın da aynı şekilde başa bir yüzeyden enerji kaybederek tekrar yansır ve azalarak yansımaya devam eder. Bu yansımalar, fotonların elektronlara çarptığında elektronların artık yeni bir foton gönderecek kadar enerji alamadığı duruma kadar devam eder.
  Mehmet Ali 12 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap